Katlı pazar esnafının aklında aynı soru!

Son günlerde gündemde olan Katlı Pazar yerinin yeniden yapılmasıyla ilgili pazar esnafının kafasında soru işaretleri var. Esnafın bir çoğu bu projeye karşı olmamakla birlikte, nasıl olacağı ve gelir kaybı yaşayıp yaşamayacakları konusunda tedirginler.

Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM:-Şevval Bozacı/Selva Begüm Adalı

Şehrin merkezinde 1993 yılından beri vatandaşın hizmetinde olan emektar Katlı Pazarı için yenilenme vakti yavaş yavaş yaklaşıyor. Depremi gören ve 850 esnafa gelir kaynağı olan katlı Pazar artık yağmurlara ve sarsıntılara dayanabilecek durumda değil.

Bununla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Sakarya Sebzeciler ve Meyveciler Odası Başkanı Muzaffer Kabacan’ın yaptığı açıklamada, “En küçük yağmurda Sakarya’mızın alt yapısında sıkıntılar büyük yağmurun hepsi katlı Pazarın içine girmekte. Esnafımızda mağdur olmakta, vatandaşımız da mağfur olmakta. Belediyemizin öncülük yaparak bize içine katarak proje yapması gerekir” dedi.
 

Katlı Pazar’da 98 senesinden beri hizmet vermekte olan Ömer Kaplan (55), projenin Adapazarı’nın merkezinde olan ve şehrinde görüntüsünü bozan bu yapı için gerekli olduğunu belirterek,  “Buranın yıkılıp yapılması bir yerde  mantıklı. Yeniden insanlara yer verilip istihdam sağlanacaksa esnaf razı gelebilir. Ancak devlet garantisi olmadan yanaşmamız mümkün değil. Burada 850 tane iş yeri var. Bunların yenilenme aşamasındaki süre içerisinde bir sürü masrafı olacak senetleri, sigortaları, kredi borçları da vardır.Tüm bunları garantiye almadan buradaki esnafın herhangi bir projeye yanaşması mümkün değil. Buradaki esnaflar için bir yer temin edilip daha sonra bir çalışma başlatılabilir” dedi.

Esnafların elini taşın altına koyması gerek

Pazar yerinin tadilat olmasının ardından dükkanlar eski değerinin üzerinde bir değere sahip olacak. Bu durumda bu yenilemenin de bir bedeli olacağını söyleyen Ömer Kaplan, “Proje başlamadan tüm esnaflarla görüşülüp bir fikir birliğine varılması gerekli. Daha sonra mühendislerin gelip dükkan sahiplerine yeni dükkanlarını anlatarak bir tarife belirlerlerse esnafların razı olabileceğini düşünüyorum. Şehrimizin ve çalışma alanımızın güzelleşmesi için esnaflarımızın elini taşın altına koyması gerekecek” dedi.

Adil bir dağılım olacak mı?,

Katlı Pazar yenilenip tekrar hizmete sunulduğunda dükkanların nasıl taksim edileceği konusunda tereddütte olan esnaflardan Mehmet Hurşit (45), "Katlı Pazar kurulduğundan beri buradayım. Sakarya’nın merkezinde olan bir Pazar yeri için utanç verici bir görüntüye sahip. Bu şehre yakışmıyor. Yeniden yapılmasını bende isterim, memnun olurum ama hukuki olarak herkese yine aynı yerde aynı özelliklere sahip dükkanlar verilebilir mi o konuda endişeliyim” dedi.

'Evdekiler Taş yesin derlerse olmaz’

Fatih  Koçak (29) ve Samet Korkmaz(24) “Herkesin kendi mülkiyetiolsa güzel  olur olmaz çok zor! Kimse dükkanından vazgeçmez” şeklinde düşüncelerini söylediler

12 Kasım 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Bir Bilen - Ee herşeyin bir kullanım ömrü var,yani binalarda sonuçta eskiyor da,yine aynı dükkanım olsun,yeri Aynı olsun, burası yenilendi ama cebimden hiç para çıkmasın demek ne kadar gerçekçi..

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 16:28
03

Vatandaş - Önce katlı pazar içindeki Suriyeli dükkan sahiplerine çözüm bulun. Birkaç seneye kalmaz zaten Türk esnaf kalmaz orada...

Yanıtla . 10Beğen . 3Beğenme 12 Kasım 14:11
02

Hakan /apsuva - YAP İŞLET DEVRET MODELİ UYGULANSIN...KATLIPAZAR ESNAFLARI TOPLANIP, BİRLİK OLUP YAPSINLAR,,, ŞEHİRDEKİ BU UCUBE YER KALKSIN ARTIK...MODERNİZASYON ŞART.......

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 12 Kasım 14:06
01

Adalı54 - ZAMANINDA PAZARCILARIN NASIL MAĞDUR OLDUĞUNU BILIYORUZ. OZAMAN GÖTÜREN GÖTÜRDÜ ŞİMDİ YENİLENECEKSE EMİNİMKİ SUANKİ ESNAFIN COĞU DISARIDA KALACAK HAL ÖRNEĞİNDEDE GÖRDÜK BURADADA YASANACAK MAGDUR (SURIYELI) ESNAFLARDA VAR BAKALIM ONLARLA NE YAPACAKLAR

Yanıtla . 2Beğen . 7Beğenme 12 Kasım 12:16Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?