Özkoç: ''Yeni bir üniversite istedik, tabela değişikliği değil”

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Üniversitesi dahil 12 üniversitenin bölünerek yeni üniversitelerin oluşturulmasıyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne yapılan itirazın reddedilmesi ile alakalı konuştu.

Hüseyin Can İğdir
Hüseyin Can İğdir Tüm Haberleri

 CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Sakarya Üniversite ve diğer 11 üniversitenin bölünmesiyle alakalı basın açıklamasında bulundu;

“KİME, NE FAYDASI VAR”

''Hiçbir altyapı yatırımı yapılmadan kağıt üzerinde, sayı artırmaya yönelik gerçekleştirilmiş bir iş. Kimseye faydası olmadığı gibi zararı var. Bölünmeyle; akademik kurumsal altyapı bozuldu. Üniversitelerin, köklü kurumsal kimlikleriyle gerçekleştirdikleri Erasmus gibi uluslararası anlaşmalar sona erdi. Ulusal ve uluslararası tanınırlıkları, mirasları ellerinden alındı. Kim, ne kazandı? Bu bölünme, Türkiye’deki ve Sakarya’daki akademik eğitime ne kattı? Kimsenin verecek cevabı yok. Sadece rakam, sadece tabela.

Ülkemizde şu anda 129 devlet üniversitesi var. Bunların bir kısmında öğretim görevlisi yok. Ne yazık ki üniversitelerin bazı bölümlerinde öğretim görevlisi var, öğrenci yok. Zayiat. Niteliksizlik. Programsızlık.

 İKİ GENCİMİZDEN 1’İ EĞİTİM VE İSTİHDAMDAN YOKSUN

 Yaratılan bu tablonun somut karşılığı ise yüzde 27’yi bulan, rekor genç işsizlik. Yüzde 27, Cumhuriyet tarihinin rekor düzeyi. Bu oranın üzerine, çalışmayan ve eğitimde olmayan yüzde 29’u da eklediğimizde; gençlerimizin yüzde 56’sı işsiz ve boşta. Başka bir deyişle, resmi rakamlara göre, en büyük gücümüz, geleceğimiz olan gençlerimizin yarısı, iki gencimizden bir’i en verimli çağını eğitim ve istihdam imkanından yoksun geçiriyor.

Eğitim sisteminin, akademinin bu tabloya çare bulması gerekiyor, tabela üretmesi değil.

Eğitimde nitelik istiyoruz. Altyapı istiyoruz ve temel olarak gençlerimize istihdam yaratacak bir eğitim planlaması talep ediyoruz.''  açıklamasını yaptı.

# SAÜ'NÜN BÖLÜNMESİ İLE İLİŞKİLİ:

13 Kasım 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

Muhabir Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 2.935.331 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Sirac Emiroğlu - bu üniversitelerde ehliyete liyakate ne kadar önem veriliyor. Hep yandaş deneyimsiz kadrolar oluşuyor. Mevcudun hakkı yeniyor. Denetim yapılmalı.. KUl hakkı derler bilirler ama yerler arlı arsız başarısızlar makamlarda tutulur dindar şile dindar görüntüye de dikkat edilmeli,,

Sakarya Teknoloji Üniversitesi/ Sakarya Ziraat ve Hayvancılık Üniversitesi olmalı.. sanayiye ve tarımsal hayatta uygulamalı eğitim olmalı..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 11:01
02

Erdinç - bizde yeni bir chp istedik sizde oldunuz chpkk..!!

Yanıtla . 5Beğen . 11Beğenme 13 Kasım 14:43
01

KINALI - Herşeyi geçtim sakaryanın pilot üniversiteye değil, Teknik üniversiteye ihtiyacı var SUBÜ nedir ? Yapılacaksa Sakarya Teknik Üniversitesi adı altında sağlam sakryadaki sanayi piyasasının akademik ihtiyacını giderecek Gebze Teknik, İTÜ, Odtü gibi bir üniversite...

Yanıtla . 9Beğen . 1Beğenme 13 Kasım 14:00Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?