Hendek’te 'Afet Koordinasyon Merkezi 'açılıyor

Olası afetlere karşı 91 mahallede bilinçlendirme kampanyası başlatılacağını söyleyen Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, ilçe merkezinde Hendek Afet Koordinasyon Merkezi (HAKOM) projesini hayata geçireceklerini söyledi. 

+6
Haber albümü için resme tıklayın

Deprem ve olası afetlere karşı aşamalı eylem planı hazırlayarak çalışmalara başlayan Hendek Belediyesi; yerinde kentsel dönüşüm, toplu konut ve yapı stoklarının iyileştirilmesi çalışmalarının yanı sıra bilinçlendirme kampanyasının startını verdi.  Bu kapsamda Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu, gönüllü arama kurtarma, haberleşme ve yardım kuruluşlarının temsilcileriyle ikinci kez yapılan toplantıda bir araya geldi. Belediye meclis salonunda yapılan toplantıda Kızılay Hendek Şube temsilcileri, Sakarya Arama Kurtarma Ekibi (SAKE), Hendek Arama Kurtarma Ekibi (HAKUT) ve TRAC Sakarya Şube temsilcileri katıldı. Düzenlenen toplantıda katılımcılar yapılması gerekenler ve eksikliler konusunda görüşlerini paylaştı. 

Önlem Almalıyız

Toplantıda konuşan Başkan Babaoğlu, doğal afetlerin yıkıcı etkilerinin azaltılması için önlem ve tedbirler almak zorunda olduklarını belirtti. Babaoğlu, “1999 depreminin üzerinden 20 yıl geçti. Allah o günleri bir daha yaşatmasın. Hepimiz sorumluluk sahibiyiz. Can ve mal kaybını önleyecek çözümler ve çalışmalar yapmak zorundayız. AFAD ile yapılacak kurumsal işbirliğinin yanı sıra hepimiz afete hazırlık ve afet koordinasyonu konusunda çalışmalar başlatacağız. Olağanüstü bir durumda Hendek’te kim ne yapacak, nerede ne olacak hepsinin dersini çalışarak, sistemli-denetlenebilir bir şekilde 91 mahallede eğitim faaliyetleri başlatmayı planlıyoruz. Sizler gönüllü çalışanlarsınız. El ele vererek hep birlikte biz bunu Hendek’te başarabiliriz” dedi.

ENTEGRASYON 

Tek çatı altında koordinasyonun sağlanması ve fiziksel tüm imkanların tesis edilmesinin önemine değinen Babaoğlu, “ Bu nedenle Rasimpaşa Camiinin yanında bulunan belediyemize ait arazide kriz ve acil durum merkezi olacak kullanacak olan, Hendek Afet Koordinasyon Merkezi (HAKOM) projesini hayata geçireceğiz. Konum itibariyle avantajlı olan ve kolay erişimin sağlanabileceği bu merkez, olası bir afette kesintisiz iletişim, sağlık, arama kurtarma ve çeşitli yardımların düzenli bir şekilde koordine edileceği aynı zamanda eğitimlerin düzenli olarak verileceği bir yer olacak. 1999’da koordinasyon sıkıntısından dolayı neler yaşandığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Tüm kurumlar ve kuruluşlarla entegrasyon sağlayacak bir merkezi kısa sürede Hendek’e kazandıracağız. Çalışmalar başladı. İnşallah bu merkezi hiç kullanmak zorunda kalmayız” dedi.

13 Kasım 2019 Sakarya/ Hendek- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Halkmen - Boşa yatırım ilçe belediyesi işini yapsın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 15:46
03

Hendekli - Belediye başkanı seçildiğinden bu tarafa yaptığı ilk hizmet tebrik ediyor başarılar diliyorum

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 09:47
02

Ülkücü - Babaoğlu tercih doğru yaparsa BABAOGLU yapar...

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 00:20
01

Fatih KUŞCAN - Öncelikle AFED için yapılan her çalışmayı takdirle karşılıyorum.1999 yılı Marmara Depremini yaşayan ve o yıllarda Hendek Kriz Merkezini Yöneten Başta Sayın Kaymakamımız Ergun GÜNGÖR ve Belediye Başkanımız Ali İNCİ olmak üzere bende Kriz Merkezinin bir üyesi olarak Kriz Merkezinin Hükümet Konağının yanında olmasının faydalı olacağına inandığımdan dolayı Hendek Afet Kordinasyon Merkezinin(HAKOM) Hükümet Konağının yanındaki şuan TRAC Derneğinin bulunduğu boş alanda yapılmasının uygun olacağını belirtiyorum.İleride Askerlik Şubelerinin İlçelerde kapatılması gündemde olduğundan Askerlik Şubesi binası da Afet Koordinasyon Merkezine dahil edilebilir.Takdiri Hendek İlçesini yönetenlere bırakıyorum.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 13 Kasım 16:33Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?