Aile fertlerinizden biri Diyabet hastası ise...

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Müyesser Saykı, ‘Diyabet Hastalığı’ hakkında bilgiler verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Dünya Diyabet Günü 2018 ve 2019 yılları temasının ‘Diyabet ve Aile’ olduğunu ifade eden Doç. Dr. Müyesser Saykı; “Diyabet hastalığı sadece diyabetli bireyi değil bireyin ailesini de önemli düzeyde maddi ve manevi açıdan etkilemektedir. Bu nedenle diyabetin tedavisinde hedefe ulaşmak için hastanın kendisinin eğitimi kadar ailesinin eğitimi de önem taşımaktadır.” dedi.

Diyabet Her Aileyi İlgilendirir

Günümüzde yarım milyara yakın insanın diyabetle yaşadığını, bu bireylerin çoğunun sağlıklı yaşam prensipleri olan düzenli fiziksel aktivite, sağlıklı ve dengeli beslenmeye uyulması yoluyla hastalığa yakalanma riskinin büyük oranda önlenebilir olduğunu söyleyen Doç. Dr. Müyesser Saykı, “Bu bireyler Tip 2 diyabetlidir ve Tip 2 diyabetin gelişiminde ailesel eğilimin fazla olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle dengesiz beslenmeden ailecek kaçınılması, hazır gıdalardan ve hareketsiz yaşamdan uzak durulması hem riskli bireylerde diyabetin gelişimine engel olmakta hem de diyabetli bireyin temel tedavisine uyumu kolaylaştırmaktadır.” diyerek sözlerini şu şekilde tamamladı; “Henüz diyabetle yaşayan 2 kişiden 1’i tanı almamıştır ve bu bireylerin çoğunluğu tip 2 diyabetlidir. Diyabetin organlarda oluşturabileceği hasarları önlemek ve diyabete bağlı ölümlerin azaltılmasını sağlamak için zamanında tanı ve tedavi önemlidir. Verilen tedavilere doktor takibinde devam edilmeli, ilaçları kontrolsüz kullanmaktan veya kesmekten kaçınılmalıdır. Diyabetli bireyler ve aileleri için yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilecek bu hastalığın duygusal yöndeki olumsuz etkisini azaltmak amacıyla sürekli diyabet tedavisi ve desteğinin erişilebilir olması önem taşımaktadır.”

13 Kasım 2019 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kamil Aydin - Sabahin köründe bi bakin börekciler corbacilar tiklim tiklim,sonra kolesterol yüksek,kolesterol yükek olunca felc,kalp krizi,seker

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 05:53Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?