Karasu OSB çıkmaza girdi

Karasu Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kamulaştırma ve bedel artırım davaları ile başlayan hukuk süreci, tapu iptali ve arsaların sahiplerine iadesi kararı sonucunda tam bir çıkmaza girdi.

Karasu OSB’deki son durum Karasu Belediye Meclisi’nin Kasım ayı olağan toplantısında gündem dışı olarak tartışıldı. Yen meclisle birlikte görev süresinin dolmadan OSB Müteşebbis Heyeti üyeliği düşürülen Mehmet Çatalbaş, toplantıda söz alarak OSB’deki gelişmelerin dikkatle izlenmesi gerektiğini belirtti.
 Çatalbaş, “Orada sanayici ve tapu sahipleri zor durumda. Sanayi Bakanlığı bu işe el atmalı ve bedel artırım davaları ile kazanılmış farkları ödemeli. Başka çözüm görünmüyor” diye konuştu.

BAŞKAN SARI: ‘UZLAŞMA SAĞLANMALI’

Çatalbaş’ın konuşmasına cevap veren Belediye Başkanı İshak Sarı, mahkeme tarafından son olarak verilen tapuları iade kararının durumu iyice açmaza soktuğunu belirtti. Sarı “Bana göre tarafların bir araya gelip uzlaşmasından başka bir çözüm yolu görünmüyor ifadelerini kullandı.

GAZİ METAL: ‘MAĞDUR OLAN YATIRIMCI’

Başkan Sarı’nın açıklaması ile ilgili soruları yanıtlayan OSB’de kurulu Gazi Metal’in üstü düzey bir yetkilisi, bedel davalarını tespit eden bilirkişi heyeti hakkında dava açtıklarını ve devam eden davayı etkilememek için yorum yapmak istemediklerini belirtti. Yetkili, “Yine de söylemekte fayda var. Burada bir mağduriyet söz konusuyla yatırım yapan, fabrikayı faaliyete geçiren, yüzlerce insana istihdam sağlayan ve gerçekleştirdiği ihracatla ülke ekonomisine döviz kazandırandır mağdur olan. Bizim muhatabımız belli. Bakanlık bir şekilde devreye girip sorunu çözebilir. Bunun çeşitli yöntemleri var. Nakit ödeme olmuyorsa arazi takası olur” ifadelerini kullandı.

AVUKATLAR NE DİYOR?

Mülkiyet sahipleri adını bedel artırım ve son olarak tapu iptal davaları açan avukatlar da çözüm için uzlaşma formülünü reddetmediklerini, ancak bu konuda tarafların mülk sahipleriyle muhatap olmaktan kaçındıklarını önü sürdüler. Bir davacı avukat, “Bedel artırımı gereği ödenecek para bazılarının dile getirdiği gibi 20 milyon değil. Bunun yarısı kadar bir para. Çünkü mahkeme 110 lira olan artırım farkının yarısını imar düzenlemesi katılım payı olarak kesti. Dolayısıyla metrekare fiyatı 50 liraya düştü” açıklamasında bulundu.

ÇATALBAŞ: ‘BAKANLIK ÇÖZEBİLİR’

Sorunun çözümü ile ilgili bir değerlendirme de BBP’li Belediye Meclisi üyesi Mehmet Çatalbaş’tan geldi. Geçen dönem meclis kontenjanından OSB Müteşebbis Heyeti’ne seçildiğini hatırlatan Çatalbaş daha sonraki gelişmeleri şöyle özetledi: “Davalar konusu Müteşebbis Heyeti toplantılarında gündeme geldi. Ben daha sonra Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Kongresi delegeliğine seçildik. Ankara’daki kongrede ısrarla söz alıp Karasu OSB’deki durumu aktardım. Başka yerde böyle bir durum yok. Orada da Sanayi Bakanlığı’nın olaya müdahil olup aradaki farkı ödemeli dedim. Nitekim dönemin Sanayi Bakanı Fikri Özlü’nün de OSB’deki yatırımcılara sıfır bedelle arazi tahsis edeceklerine dair beyanları var.”

NİSAN 2010’DA BAŞLADI

Karasu Organize Saniye Bölgesi (OSB) adına kamulaştırma işlemi 12 Nisan 2010’da başladı ve iki ay içinde tamamlandı. Kamu yararı gerekçesiyle kamulaştırılan bölgedeki özel mülkiyete konu 57 parselden bazılarının sahipleri arazilerini pazarlık yöntemiyle OSB yönetimine devretti. Pazarlığı kabul etmeyen 50’ye yakın arazi sahibi ise banka hesaplarına yatırılan ve bilirkişi tarafından belirlenen metrekare başına 30-35 liralık fiyatı beğenmeyerek bedel artırımı davası, OSB tüzel kişiliği ise bedelleri yüksek bularak karşı dava açtı.

YARGIATAY KARARI

Yargıtay, her iki itirazı görüştü ve kamulaştırma bedellerini düşük bulup bilirkişi raporunu esas aldı ve yerel mahkemenin kararını bozdu. Yeni atanan bilirkişi heyeti metrekare başına 100-110 liralık bedel belirledi. İki taraf bu bedellere de itiraz etti. Yargıtay bu kez, İmar Kanunu’nun 18. Maddesinde yer alan yüzde 40 katılım payını bedellerden düşerek fiyatı 60-65 lira arasına çekti.

FARK ÖDEMELERİNİN MUHATABI YOK!

 Yargıtay kararına rağmen farkların ödenmemesi üzerine arazi sahiplerinin avukatları temyize gitti. Yargıtay bu kez durumu alacak davasına çevirerek arazi sahipleri adına bankalara yatırılmış bedellerin OSB tüzel kişiliğine faizsiz olarak iade edilmesi durumunda tapuların geri verilmesi yönünde karar aldı. Arazi sahiplerinin avukatları OSB yönetiminden ödeme yapılmasını beklerken bu kez bilirkişi heyetine suç duyurusunda bulunuldu. O dava halen sürüyor.

15 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?