Muhabirliğe yeni başlayanlara bunu yaparlardı?

Sakarya'nın duayen gazetecilerinden Yenigün Gazetesi Yazarı Cevdet Güngör bugün meslekteki anılarını yazdı. O anılarda yaşanmışlıklar vardı.İşte Güngör'ün Sakarya Yenigün Gazetesi'nde yayınlanan 'Meslek anıları' yazısı..

Büyütmek için resme tıklayın

Meslekte yarım asra yaklaşıyoruz. Meslek hayatım boyunca şüphesiz bir çok anım vardır. Genel anlamda pek kötü bir anım yok. Örneğin  zamanın Geyve Kaymakamı’nın Uzay Mekiği  Challengerın Geyve’ye düştüğünü sanması gibi. 
Örneğin yeni muhabirleri  toprağa düşen cemrenin fotoğrafını çekmeye göndermem  gibi.  
Tabi böyle hep güzel anılar yok.  Örneğin bir yanlış anlama sonucu Eyüp Sabri Tuncer kolonyalarının piyasadan toplanacağı haberi gibi, sonradan bizi çok üzen  anılar da var.

            Unutamadığım bir diğer anı ise, deprem sonrasının ilk aylarında yeni bir deprem uyarısının halka nasıl duyurulacağı konusunda yaşadığımız sıkıntıydı.

            Depremin ilk aylarında o zaman görev yaptığımız Adapazarı Gazetesi’ni  Demokrasi Meydanı’nda bir çadırda çıkartıyoruz.

             Sakarya Valiliği ’de yine Demokrasi Meydanı’nda bizim çadırın hemen yanında.  Hemen her sabah gazeteye gelmeden önce hemen  yanımızdaki Sakarya Valiliği’ne uğrar, zamanın efsane valisi Cahit Kıraç ile sohbet ederdik.

            Hiç unutmuyorum bir cumartesi günüydü. Günlerden cumartesi olduğu için işe biraz geç gelmiştim. Saat 11.00 sıralarıydı. Baktım valilik prefabriklerinin önünde tüm resmi daire müdürlerinin arabaları duruyor. Belli ki olağanüstü bir durum var. Bir süre sonra daire müdürleri valilik binasından ayrıldılar.

Daire müdürleri ayrılınca Vali Kıraç’ın yanına gittim. Endişeliydi. Endişesinin nedeni o dönem Başbakan olan rahmetli Bülent Ecevit doğrudan kendisini aramış ve Sakarya’da yine büyük bir deprem beklentisi olduğunu  ve  okulları tatil edip teyakkuz haline geçmelerini söylemiş.

                                     ***

Kıraç’ı düşündüren bu durumu halkı paniğe sokmadan nasıl açıklayacağıydı. Hatırlayanlar olacaktır. Rahmetli Ünal Ozan’ın belediye başkanlığı döneminde benzeri bir dedikodu çıkmış ve şehirde inanılmaz bir panik havası olmuştu. Herkes yollara düşmüş Adapazarı’ndan uzaklaşmaya çalışıyordu.

Neyse Vali Kıraç’a kendilerinin hiçbir açıklama yapmadan görülen lüzum üzerine okullarda yeni bir hasar tespit çalışması yapılacağını belirtmelerini istedim. Benim de bu durumu pazartesi günü yazacağım yazı ile halka izah edeceğimi söyledim.

Pazartesi günü yazımın başlığı “Bu yazıyı çok dikkatli okuyun” şeklindeydi.

Aklımda kaldığı kadarı ile o yazımda aşağı yukarı şu şekildeydi:

“... İçinde bulunduğumuz günler kritik günler. Bu nedenle Sakarya Valiliği ilimizdeki okulları tatil edip, yeniden hasar tespit çalışması yapılmasına karar verdi. Bu günlerde sizde özellikle yüksek binalardan uzak durun. Gerekli olmadığı taktirde binalara girmemeye özen gösterin. Yine çocuklarımızı da yüksek binalardan uzak tutmaya çalışalım. Peki, kritik günlerin bittiğini nasıl anlayacağız derseniz, okullardaki hasar tespit çalışmaları tamamlanıp, eğitime yeniden başlandığında kritik günlerin bitmiş olduğunu anlayabilirsiniz.” Hani kelimesi kelimesine hatırlamam mümkün değil ama yazı özetle böyleydi.

O dönemde  Sakarya’da çıkan  tek ofset gazete  bizimi  görev yaptığımız Adapazarı Gazetesi’ydi.  Depremin o kritik günlerinde gazetemiz resmi kurumlar ile vatandaş arasında bir anlamda köprü vazifesi görüyordu.

İnanın tüm Adapazarı yazımdan gerekli olan bilgiyi almıştı. Ama şehirde en ufak bir panik havası olmadı.

O hafta sonunda Hendek’te 5 şiddetinde bir deprem oldu. Vali Kıraç arayıp: “Tamam işte beklenen deprem oldu. Pazartesi okulları açıyoruz” dedi.

Bunu da halka duyurduk ve böylesi kritik bir süreç halk paniğe katılmadan atlatılmış olmuştu.

16 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?