Çamdağ Baraj Projesinde ÇED raporu yeterli bulundu

Karasu ve Kocaali İlçelerinde 140 milyonluk dev bir bütçe ile yapılacak olan Çam Dağı baraj projesi için hazırlanan ÇED Raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulundu. Hazırlanan ÇED Raporu bu sayede nihai kabul edilmiş oldu.

Karasu ve Kocaali'de yapılması planlanan Çam Dağı Barajı ve yardımcı üniteleri için SASKİ tarafından hazırlanarak İnceleme ve Değerlendirme Komisyonuna sunulan ÇED raporunun kabul edildiği duyuruldu. Yapılan açıklamada itiraz için çevre halkına 10 günllük süre veridliği belirtildi.

Valilikçe yapılan açıklama şöyle;

SAKARYA İli KARASU, KOCAALI ilcesinde SAKARYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SU VE KANALİZASYON İDARESİ(SASKİ) GENEL MÜDÜRLÜĞÜtarafından yapılması planlanan ÇAMDAĞI BARAJI, MALZEME OCAĞI, KIRMA-ELEME TESİSİ VE BETON SANTRALİ projesi ile ilgili olarak hazırlanan son şekli verilen ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunca yeterli bulunmuş olup, nihai kabul edilmiştir. Komisyonun sonuçlandırdığı Çevresel Etki Değerlendirme Raporu halkın görüş ve önerilerini almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde ve Bakanlıkta on(10) gün görüşe açılır. Bakanlıkça projeyle ilgili karar alma sürecinde bu görüşler de dikkate alınır. Bakanlık halktan gelen görüşler ışığında rapor içeriğinde gerekli eksikliklerin tamamlanmasını, ek çalışmalar yapılmasını ya da İnceleme Değerlendirme Komisyonunun yeniden toplanmasını isteyebilir. Nihai olarak kabul edilen Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu 10 (on) gün halkın görüşüne açılmış olup, görüş ve öneriler için bu süreç içerisinde SAKARYA Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine veya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na müracaat edebilir. İlgililere ve kamuoyuna duyurulur.

Çam Dağ Barajı yaklaşık 140 milyon TL'ye ve 5 yıl süre ile bitirilmesi planlanıyor. Proje bitiminin ardından barajın kullanılma ömrü 50 yıl olarak belirlenmişti. 

# ÇAMDAĞI BARAJI İLE İLİŞKİLİ:

16 Kasım 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?