Sarı Nokta hastalığı hakkında her şey!

Özel İnci Göz hastanesi göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Semih Açıkgöz, günümüzde görme kaybı nedenleri arasında en sık rastlanan nedenlerden biri olan “Sarı Nokta” hastalığının tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladı. 

Büyütmek için resme tıklayın

 “GÖZİÇİ TELESKOPİK”

Mercek uygulamasının da tedavi aşamasında başarılı sonuçlar verdiğini söyleyen göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Semih Açıkgöz, yaşa bağlı olarak görülen sarı nokta (Makula Dejenerasansı) hastalığının göz tansiyonu ve şeker hastalığı ile birlikte görme kayıplarına yol açan hastalıkların başında yer aldığını söyledi. 

Özel İnci Göz hastanesi göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Semih Açıkgöz, açıklamalarına şöyle devam etti; “Erken tanının önemli olduğunu ifade ederek ileri yaş, diyabet, kolesterol ve hipertansiyonun bu hastalıkta çok etkili olduğunu söyleyebilirim. Sarı nokta (Makula Dejenerasansı) hastalığı merkezi görmeden sorunlu bir retina hastalığıdır. 50-55 Yaşından sonra daha sık görülür ve görme kaybına yol açabilir. Hastalığın iki türü mevcuttur. Kuru tip ve yaş tip diye adlandırılmıştır. Kuru tip daha yavaş ilerler görmedeki azalma yavaş olur. Yaş tip ise hızlı ilerler görme kaybı daha hızlıdır ve körlük riski daha yüksektir.” 

Özel İnci Göz hastanesi göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Semih Açıkgöz, hastalığın belirtilerini kimlerin daha fazla risk altında olduğunu ise şöyle açıkladı: “Hastalığın belirtileri görme kaybı, cisimleri ve çizgileri eğri görme, Göz önünde karartılar, Görme kalitesinde bozulma, renk görmede bozukluklar diye sıralayabiliriz. Kimlerin risk altında olduğunu ise şöyle sıralayabiliriz. İleri yaş, sigara kullananlar, cinsiyet (kadınlarda daha sık), Şeker hastalığı, kolesterol, yüksek tansiyon, damar sertliği, Obezite, vitamin eksikliği, Güneş ışığına aşırı maruz kalma. “

Erken tanı ve sonrasında uygulanacak tedavinin önemine dikkat çeken Özel İnci Göz hastanesi göz sağlığı ve hastalıkları uzmanı Opr. Dr. Semih Açıkgöz,  “Kuru tip sarı nokta hastaların %20 sinin bir süre sonra yaş tip sarı nokta hastalığı’na dönmesi sebebiyle bu hastaların düzenli olarak detaylı göz ve göz dibi muayenelerini yaptırmaları gerekiyor. Kuru tip sarı nokta hastalığında anti-oksidanlar, vitaminler ve omega-3 gibi maddeler içeren beslenme metodları önerilebilir. Yaş tip makula dejenerasyonunda amaç, görme kaybını azaltmak ve mevcut görme keskinliği düzeyini korumaktır. Eskiden bu hastalarda argon lazer ve fotodinamik tedavi uygulanarak görme kaybının durdurulması amaçlanmaktaydı. Hastalığa yol açan bölgeye anti-VEGF ajanlar ile uygulanan ilaç tedavisi 4-6 haftalık aralıklarla göz içine enjekte edilir. Bu İlaç tedavisi güncel bir tedavi yaklaşımı olarak kullanılmaktadır. Bu ilaçlarla hastalığın önemli bir kısmında görme korunmakta ve görme artışı izlenmektedir.” diyerek  sözlerini tamamladı.

18 Kasım 2019 Sakarya- Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.239 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?