SAÜ Vakfı'nda organ bağışı farkındalığı

Organ bağışı bilincinin geliştirilmesi, genç neslin organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi "Bağışlanan Her Organ Hayattır"sloganıyla ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla SAÜ Vakfı Özel Ortaokulu Fen Bilimleri Zümresi tarafından “Organ Bağışı Farkındalık Haftası”nda seminer düzenlendi.

Haber albümü için resme tıklayın

SAÜ Vakfı Özel Ortaokulu, etkinlikler kapmasında SAÜ Vakfı Özel Okulları Konferans Salonunda Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Görevlisi ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç.Dr. İbrahim Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı ve organ naklinin ne olduğu, kimlerin organ bağışı yapabileceği, hangi organların ve dokuların bağışı yapıldığı, beyin ölümünün ne olduğu gibi konularda farkındalık semineri düzenledi.

Düzenlenen seminerde kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, akciğer, deri, kornea, ince bağırsak, kemik, kas dokusu, kıkırdak, tendon, yüz ve saçlı deri, ekstremite (kol bacak), Üst solunum yolu, üst sindirim yolu gibi organların bağışlanabileceği bilgisini veren Kara şunları ifade etti: “Nakil işlemleri Sağlık Bakanlığı bünyesinde Ulusal Koordinasyon Sistemi tarafından yürütülür ve yapılan tüm işlemler kayıt altına alınıp belgelenir. Organ dağıtımı, ulusal bekleme listelerinde kaydı olanlar arasından, öncelikle tıbbi aciliyeti olan hastalar olmak üzere, kan ve doku grubu uyumuna göre yapılır. Din, dil, ırk, cinsiyet, zengin veya fakir ayrımı gözetilmez. Alıcı ve vericinin kimlik bilgileri ailelerin izni olmadan açıklanamaz. Gizli kalması kanunen esastır.” dedi.

18 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.239 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?