Yüce Çamdağı barajı için konuştu.. 'Bir ağaç yerine 10 ağaç dikeriz'

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce; ÇED raporu onaylanan Çamdağı Barajı projesi için ormanlık alanda 40 bin ağaç kesilmesiyle ilgili olarak 'Bizler bir ağacı bir yerden alırsak yerine 10 tane dikeriz.'dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu’nun 2. Birleşimi Büyükşehir Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. 2. Birleşimde ilk birleşime ek olarak dört gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Başkan Yüce şehre kazandırılmak için çalışılan alternatif içmesuyu kaynaklarına yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

 35 milyonluk ek kaynak sağlandı

Gündem maddelerinin ardından Akçay barajı için   açıklama yapan Başkan Yüce, “Sapanca Gölü şehrimiz için her açıdan çok değerli. Ancak şehrimizin geleceği için alternatif kaynaklar oluşturmamız gerekiyor. Bu yöndeki çalışmalarımızdan birisi olan Akçay Barajı’nda çalışmaları sonuçlanmak üzere. Bu projeyi başlatan Zeki Toçoğlu başkanımıza ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. Barajımızda çalışmaların son noktasında tıkanma yaşanmıştı. Cumhurbaşkanımız ile Çevre ve Şehircilik Bakanımızdan destek istedik. Kendilerinin destekleriyle 35 milyon liralık bir finans kaynağı bize aktarıldı. Hızlı bir şekilde yol aldık. İnşallah 22 Kasım’da Akçay Barajı’nda su tutmaya başlayacağız. Sakaryamız için en önemli yatırımlardan birisi. 6 ay içerisinde şebekelerimize barajdan su vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.

 Çamdağı’nda işlemler tamam

Akçay Barajı’nın yanı sıra Çamdağı Barajı için teknik çalışmaların son aşamasına geldiklerini belirten Başkan Yüce, şunları söyledi
  “İlgili kurum ve kuruluşlardan tüm onaylar alındı. Temelini atmak üzere gerekli hukuki ve bürokratik işlemler tamamlandı. Bizler bir ağacı bir yerden alırsak yerine 10 tane dikeriz. Çamdağı Barajı’nı koruma kullanma dengesini gözeterek ve doğa ile bütünleşik bir şekilde inşa edeceğiz. Yap-İşlet-Devret yönteminin yanı sıra İller Bankası’ndan kredi alarak yapmayı ya da varsa farklı yolları düşünüyoruz. En kısa zamanda temel atmayı ümit ediyoruz. Bu barajlarla birlikte Sapanca Gölü ihtiyacımız olduğunda devreye alabileceğimiz bir kaynak olacak” 
  Çamdağ Barajı projesinde açıklanan  ÇED Raporunda bölgede yaklaşık 40 bin ağaçın kesilmesi öngörülüyor

 Gündem maddeleri

İlk birleşimde Hukuk Komisyonu’na havale edilen 12 ve 13. maddeler ile Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen 14. madde kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen 2020 Yılı Bütçe Tasarısı, 2021 ve 2022 Yılları Tahmini Bütçe’nin usule ve mevzuata uygun olduğuna yönelik düzenlenen Komisyon Raporu ve 2020 Yılı Bütçe Kararnamesi’ni içeren 15. madde kabul edildi. SASKİ’nin 2020 yılı bütçesi 650 milyon lira olarak onaylandı.

# ÇAMDAĞI BARAJI İLE İLİŞKİLİ:

19 Kasım 2019 Sakarya/ Kocaali- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

17

Ağaç - Ağaç bahane sonuç şahane. Yapılması gereli olan şeyler yapılıyor arkadaşlar kuru gürültü yapmayalım. Ne susuz yapabiliriz ne yeşilsiz. Gürültüye sarf edeceğiniz vakti ve enerjiyi ağaç dikmeye ayırın. Daha önemli bi konu ağaç doğa sever kıymetli kardeşlerimizin doğada bıraktığı çöpler! Bununla ilgili bi duyarlılık gösterseniz haber yapsanız. Toplumsal olarak bu durum bi kanayan yara haline geldi, kimsenin sesi soluğu çıkmıyor. Doğacak olan çocuklarımıza temiz bi dünya bırakalım.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 12:03
15

Yeşilköy - Şimdiye kadar yalandan kimse ölmedi. Onun rahatlığını yaşıyorlar. Nasıl olsa kimse hesapta soramıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 11:59
14

Erkan - yalandan kim ölmüş..meydan boş atın atın....

Yanıtla . 5Beğen . 1Beğenme 20 Kasım 10:42
08

Hakikat - Sakarya'yi Sakarya yapan mevcut degerlerini, dogasini ve nefes alanlarini yok edip sonradan "keske" dememek ve "Istanbul'a ihanet ettik" dedigimiz gibi Sakarya'ya ihanet ettik dememek icin; bu ve benzeri projeler gozden ve ozellikle vicdandan gecirilmelidir.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 02:53
07

Ismail - Su akar türk bakar devri bitti suyu tutmazsanız keri gelmez suyun kıymetini daha çok bilmek gerek evet ağaç ta olmasa okjizen olmaz fakat ağaç dikilebilir bu kadar yorum yapanlar ni tane dikili agacınız varmı ki rahat rahat eleştirebiliyorsunuz

Yanıtla . 10Beğen . 16Beğenme 20 Kasım 00:28
12

Mirto - @Ismail 07 nolu yoruma cevabı: Sen önce adam gibi Türkçe öğren sonra yorum yap

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 08:31
10

Zekkk - @Ismail 07 nolu yoruma cevabı: Usta

Melen barajı

Ballıkaya barajı

Akçay barajı

Neden faaliyete geçmedi neden diye sormazlar mi adamaa yandaş firmalar nemalanackk

Hala kafanız basmıyor ağaç meselesi diye oyalaniyorsunuz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 06:47
04

ÇİFTÇİ - ya hep işkenbeden atıyorsunuz .once şu şehıriçi trafıgı nı bır çözun de görelım. raylı sıstemı getırın yol yapın genışletın yenı caddeler açın.

Yanıtla . 32Beğen . 2Beğenme 19 Kasım 20:31
03

Mert - YALANDAN ZEHİRLENECEĞİNİZ GÜNÜ BEKLİYORUM..

Yanıtla . 34Beğen . 2Beğenme 19 Kasım 19:54
01

Paşalı - Nereye dikmişler ki şimdiye kadar şimdiden sonra 10 ağaç dikecekler..

Yanıtla . 28Beğen . 8Beğenme 19 Kasım 18:38
11

rençber - @Paşalı 01 nolu yoruma cevabı: vatandaşlardan toplanan paralarla dikildi. 1 fidan 10TL. paşalı kardeş sanırım sen ağaç dikme şenliğine katılmadın. katılsaydın neyin nasıl olduğunu bilirdin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 08:15
05

Sakaryalı - @Paşalı 01 nolu yoruma cevabı: DAHA GEÇEN HAFTA 11 MİLYON AĞAÇ DİKİLDİ İNSAF BE

BİDE NEREYE DİKMİŞLER DİYORSUN.

Yanıtla . 10Beğen . 22Beğenme 19 Kasım 22:19Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?