Öğretmenlere uygulamalı hayat kurtarma eğitimi

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Anaokulu öğretmenlerine hayat kurtarıcı manevraların anlatıldığı teorik ve uygulamalı eğitim verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Hendek İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından Hendek Anaokulu öğretmenlerine yönelik olarak İlkyardım ve Temel Yaşam Desteği eğitimi verildi.
Okullarda çocukların okul ortamında kaza geçirme ve güvenlik önlemlerine yönelik öğretmen davranışlarını değiştirmeyi hedefleyen programda güncel bilgiler paylaşıldı. Öğretmenlerin Yerinde ve doğru müdahale  ile hayat kurtarıcı manevraların anlatıldığı eğitim, teorik ve uygulamalı şekilde anlatıldı.


Uz. Dr Burcu Başaran Güngör, Hendek Anaokulu Müdürü Dilek Öge'nin katılımıyla gerçekleşen eğitimde öğretmenlerin ilk yardım bilgileri güncellenerek anlatıldı.
Uz. Hemşire Deniz De Asis’in teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirdiği eğitim ile öğretmenlerin acil durum ve temel yaşam desteği konularında bilgi bilgi ve beceri kazanmaları sağlandı.


Acil Sağlık Hizmetlerini doğru ve yerinde kullanma, Temel Yaşam Desteği ,Yabancı cisim tıkanmaları konularındaki müdahalelere değinildi. Uygulamalı olarak devam eden eğitimde öğretmenlerin yaşam bulguları, bilinç kontrolü , Temel Yaşam Desteği (CPR) ve Kurtarıcı (Heimlich ) Manevraları gibi konularda bilgilenmesi  hedeflenerek , uygulamalı ve drama yöntemiyle uygulamalar gerçekleştirildi.
Kazalar çocukların  sağlığının bozulmasına, hastalanmasına, sakatlanmasına sebep olan yaşamsal risklerdir. Çocukluk çağı kazaları, dikkat gerektiren önemli bir halk sağlığı problemidir.
Dünya Sağlık Örgütünün(WHO)   vurgu yaptığı,  "Ağrı, acı ve engelliliğin önemli bir nedeni olan yaralanmalar, çocukların fiziksel, psikolojik ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Okullardaki öğretmenlerin ve personelin bu konuda bilinçli olmaları acil durumlarda  hızlıca ve doğru yapılan müdahaleler  çok önemlidir" dedi.

20 Kasım 2019 Sakarya/ Hendek- Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?