'Herhangi bir su sıkıntısı söz konusu değil"

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sapanca Gölündeki su seviyesine ilişkin, "Şu ana kadar su seviyesinde bir daralma söz konusu değildir. Bu şartlarda herhangi bir su sıkıntısı çekmemizin söz konusu olmadığını tespit etmekteyiz." dedi.

Yüce, gazetecilere yaptığı açıklamada, şehrin en önemli içme suyu kaynağının Sapanca Gölü olduğunu söyledi.

Dünyaca en önemli içilebilir özelliği olan gölün Sapanca Gölü olduğunu belirten Yüce, "Sapanca Gölü'müzün su seviyesini yakinen takip ediyoruz. Şu ana kadar bulunduğu seviye geçen seneki rakamlarla ölçtüğümüzde bir farkın olmadığını gözlemlemekteyiz. Dolayısıyla bizim içme suyumuzun hemen hemen tamamına yakınını Sapanca Gölü'nden karşılıyoruz. Şu ana kadar su seviyesinde bir daralma söz konusu değildir. Her ne kadar yağış oranlarında diğer senelerle mukayese ettiğimizde bir daralma gözüküyor olsa da ama direk göl suyumuza negatif etkisi söz konusu değildir. Bu şartlarda herhangi bir su sıkıntısı çekmemizin söz konusu olmadığını tespit etmekteyiz." diye konuştu.

Yüce, göldeki su seviyesinin devamlı kontrol edildiğini, geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde seviyede ciddi bir oranda düşmenin söz konusu olmadığını dile getirerek, "Onun için içme suyu noktasında bir sorun yaşamayacağımızı ümit ediyoruz." dedi.

Göldeki su seviyesinin 31,20-31,50 metre arasında değiştiğini aktaran Yüce, "Bu da bizim için bir alarm vermiyor. Kocaeli'nin aldığı miktar, bizim aldığımız miktarın çok daha altında. Kocaeli'nin almış olduğu suyun seviyesi ve miktarı bizden oldukça düşüktür." değerlendirmesinde bulundu.

20 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Sakaryalı - Depremde kaçılan gidilen durum gibi olmasın da biz burda yaşıyoruz gidecek başka yerimiz de yok sayın Başkanım

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 20 Kasım 22:46Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?