TED Koleji öğrencileri Vali Nayir ile röportaj yaptı

TED Koleji 5. sınıf öğrencileri Vali Ahmet Hamdi Nayir ile röportaj gerçekleştirerek çocukluğuna dair sorular sordu.

Büyütmek için resme tıklayın

TED Sakarya Koleji 5. Sınıf öğrencileri Begüm Aydoğan, Doruk Ortakçı ve Umut Memigüven, Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında bir röportaj gerçekleştirdiler. Röportaja TED Sakarya Koleji Kurucu Müdürü Yelda Özel de eşlik etti.

Gerçekleşen röportajdan dikkat çeken başlıklar:

Sizin zamanınızda çocuk olmak nasıldı?

Ben çocukken arkadaşlarımla birçok şeyi paylaşıyordum. Bu paylaşımlar arkadaşlıklarımızın daha fazla gelişmesine imkân sağlıyordu. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle şimdiki çocuklar ferdi oynamaya başladılar. Arkadaşlarla birlikte oynanan oyunlar biraz kayboldu gibi. Ben, çocuklar birlikte oynasınlar, birlikte hareket etsinler, birlikte yaşamayı öğrensinler isterim.

Çocuk haklarını biliyor musunuz?

Çocuk Hakları dünyanın gündeminde olan bir konu. Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları Sözleşmesi var. Bu sözleşmede çocukların yaşama hakkı, eğitim hakkı sağlık hakkı, barın hakkı, ailesiyle birlikte kalma hakları gibi birçok hakları olduğu detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Ülkemiz de bu sözleşmeyi imzalayan ülkelerden biri olarak çocukların haklarını korumak ve bu hakları çocuklarımıza sağlamak için gayret sağlıyor.

Çocukluğunuzda unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

Çocukluğuma dair unutamadığın en önemli anım köye gidişlerimizdir. Ben şehirde doğdum ama köyümüzde dedelerimiz ninelerimiz vardı. Yaz tatillerinde ailemle köye gidişimiz, o köy ortamında yaşamak, koyunlarla kuzularla zaman geçirmek benim çocukluğuma dair unutmadığım en önemli anılardır.

TED Sakarya Koleji öğrencileri olarak çocuk hakları konusunda çok hassasız bu konuda sizinle nasıl ortak bir proje yapabiliriz?

Çocuklar hakları konusunu canlı tutmak önemli bir sorumluluk. Yaptığımız projelerle bu konunun gündemde kalmasını sağlayabiliriz. Bizim aynı zamanda şehrimizdeki engelli öğrencilerle ilgili hassasiyetimiz de çok yüksek. Bu konuyla ilgili her geçen gün güzel adımlar atarak söz konusu durumun ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Benim size ortak proje tavsiyem şu olabilir: Valiliğe bağlı kurumlarla çocuk hakları projeleri gerçekleştirebiliriz.

20 Kasım 2019 - Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?