İhracat yapan firmalara 300 bin TL'lik destek

Şehrimizde yaklaşık 17 yıldır sektörel deneyime sahip ve danışmanlık sektöründe faaliyet gösteren Markatek Patent Müşavirlik Tic. Ltd. Şti. Kurucu Ortağı Ve Marka Vekili Nusret Sarı önemli açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye' de yaklaşık 3,5 milyon işletmenin faaliyet gösterdiği ve bunların yüzde 99'unu küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) oluşturduğu bir gerçektir.

Ülkemizin uluslararası hedefleri doğrultusunda, küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası pazara açılmalarına ve ihracat kapasitelerinin geliştirilmesi çok önemlidir. Cumhuriyetimizin 100. Yılında 2023 yılı ihracat hedefimiz 500 milyar dolar iken 2019 yılı sonu tahmini ihracat hedefimiz 182 milyar dolar olarak öngörülmektedir.

Bu kapsamda belirlenen bu hedeflere ulaşmak için özellikle kobilere yönelik işletme başına maksimum 300 bin lira olarak belirlenen bir destek söz konusu. Bunun yüzde 70'i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ'miz, bunun sadece 90 bin lirasını geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi 6 aydan 24 aya kadar sürebilecek.

Bu destek kapsamında ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ' lerin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ' lerde faydalanabilecek. Destek kapsamında ihracat yapan KOBİ' lerin 6 farklı harcama kalemindeki giderlerinin karşılandığını söyledi.

Destek alacak KOBİ' lere personel desteği verildiğini aktaran Nusret Sarı şöyle konuştu:

"KOBİ' lerimizin projelerde istihdam edecekleri personeller için 100 bin liraya kadar destek sağlanacak. Bir diğer destek yazılım ve donanım giderleri desteği. Gelişmek ve büyümek isteyen KOBİ' lerimize satın alacakları yazılım ve donanımlar noktasında yine 100 bin liralık bir katkıda bulunulacak.

Üçüncü destek kalemi ise tanıtım giderleri desteği. KOBİ' lerin ürünlerini tanıtmak üzere yapacakları reklamları ve e-ticaret platformlarındaki harcamalarını 100 bin liraya kadar karşılanacak. Dördüncü destek kalemi, yurt dışı fuar ve seyahat giderleri desteği. Bu destek, uluslararası fuar ve organizasyonlara katılmak isteyen işletmelerimizin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini kapsayacak. Bu kapsamda pek çok gider için 150 bin liralık destek sunulacak.

Sarı, bir diğer desteğin test, analiz ve belgelendirme giderlerine yönelik olduğunu aktararak, proje kapsamında KOBİ' lerin ihracata yönelik ihtiyaç duydukları her türlü test, analiz ya da belge için üst limiti 100 bin liraya kadar bir desteğin söz konusu olduğunu kaydetti.

Altıncı ve son destek kalemi hizmet alım giderleri için olacağını ifade eden SARI, KOBİ' lerin ihracata yönelik eğitimlerinden danışmanlığa, tasarımdan tescile ve nakliyeye kadar tüm hizmet alımlarına da yine 100 bin liralık bir katkı verildiğini belirtti.

"GELİN, BU CÖMERT DESTEK PROGRAMINDAN FAYDALANIN"

Nusret Sarı, Yurtdışı Pazar Destek Programı' yla işletmeleri ihracata hazırlamakla kalmayıp, bir manada

marka haline gelmeleri için her türlü desteğin devletimiz tarafından sağlandığını söyledi. Çeşitli kamu kurumlarımız tarafından yürütülmekte olan teşvikler, sayesinde dünyayı karış karış dolaşarak yeni pazarlar arayan KOBİ’leri ihracatçı hale getiriyor. Tabiki firmaların o destekleri verimli kullanması gerekiyor

Bu sayede de işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine hazırlık seviyelerini yükselteceklerini aktaran Sarı, teşvik ve desteklere başvuru süreci hakkında, 0533 362 18 02 numaralı telefondan, firmamız Markatek Patent Müşavirlik Tic. Ltd. Şti. yetkili uzmanlarından veya www.markatek.com.tr web adresinden ulaşarak bilgi alınabileceğini belirtti.

21 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?