"Dava, Tank Palet mi? Yerli Milli mi?"

Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu bugünkü yazısında Tank Palet Fabrikasını yazdı.

Cumhurbaşkanı imzası ile özelleştirilme kararı alınan Tank Palet Fabrikası gündemde sıcaklığını korurken gerek siyasi parti liderleri gerekse de gazeteciler konuyu gündemden düşürmüyor.

Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında fabrika ile ilgili atışmalar yaşanırken, Sabah Gazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu'da bugün ki yazısında Tank Palet Fabrikası'nı gündemine aldı.

Müderrisoğlu'nun "Dava, Tank Palet mi? Yerli Milli mi?" başlığı ile yazdığı yazı şu şekilde;

1998 yılındaki o tartışmayı herhalde en iyi Koç Grubu'nun yöneticileri hatırlar. Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, "O yatırım için gerekirse Çankaya Köşkü'nün bahçesini bile veririm" dediği Ford Otosan'ın İzmit Fabrikası kolay kurulmadı. SEKA arazisinin tahsisi üzerinden öylesine tartışmalar yaşandı ki Amerikalılar, İspanya'ya yönelecekti. Şimdi üretimi, ihracatı, yarattığı eko sistemle örnek gösterilen bir projeden söz ediyoruz.

Peki, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun son haftalarda sistematik hal alan "Arifiye Tank Palet Fabrikası" ile ilgili iddialarının arkasında neyi ve kimi arayacağız? "Dava, tank palet mi yoksa yerli milli üretim mi?" sorusunu nasıl yanıtlayacağız?
Sakarya Arifiye'deki Tank Palet Fabrikası'nın BMC-Katar Ortak Girişim Grubu'na 25 yıllığına kiralanması sürecini hedefe koyan Sn Kılıçdaroğlu'nun, görünen ajandası ile arka planı arasındaki farkı anlamak için olayın detaylarıyla ortaya konulması bir zorunluluk.
Sonda söyleyeceğimi başta söyleyerek başlayayım.

Burada mesele, yerli ve milli tank üretiminin başarılması çabası ile bu gayretin enerjisini boşa harcatma niyeti arasında düğümleniyor.

1- Arifiye'deki tesisin 20 milyar dolar değerinde olduğu ileri sürülüyor. Oysa Türkiye'de bu değere ulaşan bir şirket henüz yok. (Bir ara Turkcell'in piyasa değeri bu seviyeleri görmüştü, o kadar!)

2- Almanlar, motor sistemlerinin satışına ambargo koyduğu için tesiste Fırtına obüslerinin imalatının durduğu belirtiliyor.

3- Fabrikaya, Katarlı bir mühendis veya yöneticinin girmediği ifade ediliyor. Yönetimde, MSB Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ adına albay rütbeli bir müdür ile ortak girişim grubunun atadığı müdür bulunuyor. (Ki o da fabrikanın eski müdürü emekli albay)

4- Palet ve optik sistemler üretilen fabrikada yenileme yatırımı ihtiyacı artıyor. Zira tankın 36 bin parçasının imalatı yüksek teknoloji gerektiriyor. Tesise 50 milyon doları garanti, en az 150 milyon dolar yatırım yapılması öngörülüyor.

5- Altay Tankı üretimi için BMC'nin yanı sıra Aselsan, MKE, Roketsan ve Havelsan'ın da içinde bulunduğu entegre sistemler çalışıyor.

6- TSK, 250 adet yerli tankın imalatı için geçecek süreyi beklemek istemediği için ilk etapta 40 tankın, modernize edilecek Arifiye'deki fabrikada üretilmesi suretiyle zamandan kazanılması amaçlanıyor.

7- BMC-Katar ortaklığı, Sakarya Karasu'da temeli atılan fabrikasını 3-3.5 yılda tamamlamayı, eş anlı olarak milli motor geliştirme sürecini de neticelendirmeyi taahhüt ediyor.

8- Tankın fonksiyonel işletmesi için en az 1.500 beygir gücünde motor imalatı zorunlu olmasına karşın Türkiye henüz bu seviyede motor üretemiyor. Ortak girişim grubu 1.500 ve 3.000 beygir gücünde milli motoru Altay Tankı'na yetiştirmeyi planlıyor.

9- Tankın en önemli unsuru olan zırh çeliği noktasında da yetersiz konumdaki Türkiye, bu proje vesilesi ile Ereğli'de özellikli çelik üretimine geçiyor.

10- Altay Tankı'nın prototipini üreten ve öncelikli teklifi veren grubun birim fiyatı ile işi üstlenen grubun teklifi arasında yarı yarıya fark oluştuğu belirtiliyor.

Sözün özü...

Stratejik yatırımlar, stratejik kararlar gerektiriyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın yerli ve milli karakterinden zerrece tereddüt duyulmadığına göre, yerli ve milli sanayi mücadelesini sekteye uğratacak iç ve dış hamleler her yönüyle etüt edildiğinde bize farklı şeyler de söylüyor.

21 Kasım 2019 Sakarya/ Arifiye- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kapitalist Düzen - Özelleştirme nedeninden biri de "YERLİ VE MİLLİ" olacak olmasıymış. Yanlış okumadınız. "YERLİ VE MİLLİ". Allahım dedim; Ya bu fabrika başka ülkede yabancıların elinde yıllardır bizi kandırdılar ya da aklımızla dalga geçiyorlar. Karasu'daki fabrikanın bitişi 3-3,5 yıl sürecek, eeee bu arada Ethem bey taş mı kemirecek..Hazır fabrika var nasıl olsa. Ne ihale var, ne özelleştirme bedeli. Ben verdim oldu. Ülkenin diğer değerleri gibi. Gün gelecek devran dönecek. Dünya Sultan Süleyman'a kalmamış, size mi kalacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 09:38
01

Mevda - SATMADIYSAK KAÇA KİRALANDI BİR VATANDAŞ OLARAK BİLMEM HAKKIM ???? AÇIKLAMA BEKLİYORUZ SAKARYA İNSANI OLARAK REİSSSSS LERRRRRRRRRRRRRRRRR?????

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 08:52Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?