Sakaryanın Akçay Barajından su içeceği tarih

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından, Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı oluşturmak amacıyla Pamukova’nın yaklaşık bin metre rakımda bulunan Eskiyayla havzasında inşa edilen Akçay Barajı’nın yapımı kısa süre önce tamamlandı.

+7
Haber albümü için resme tıklayın

 Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından, Sapanca Gölü’ne alternatif içmesuyu kaynağı oluşturmak amacıyla Pamukova’nın yaklaşık bin metre rakımda bulunan Eskiyayla havzasında inşa edilen Akçay Barajı’nın yapımı kısa süre önce tamamlandı.

Barajda su tutulmaya başlanan tarihi anları basın mensupları ile birlikte baraj bölgesinde takip eden Başkan Ekrem Yüce, “Etrafındaki orman örtüsü ve bulunduğu konum itibariyle her türlü etmenden uzak bir bölgede yer alan Akçay Barajımız ile şehrimize enerji harcamadan içmesuyu sağlamanın yanı sıra isale hattı üzerine inşa ettiğimiz HES’lerle 10 bin konutun yıllık ihtiyacını karşılayacak enerji üreteceğiz. 195 milyonluk maliyete ulaşan bu yatırımımızda kapakları kapatarak su tutmaya başlıyoruz. Bu kış depolayacağımız kar ve yağmur sularını 2020 Haziran ayında şehre vermeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

75 metre gövde yüksekliği

Coğrafi özellikleri ve tabi çevresiyle sadece Sakarya’nın değil, Türkiye’nin gözbebeği olan Sapanca Gölü’ne önemli bir alternatif sağladıklarını vurgulayan Yüce, “Gölümüzden büyük bir enerji harcayarak su alıyoruz. Akçay Barajı ise tamamen cazibeyle su sağlayacak. Teknik özelliklerden bahsedecek olursak barajımız 75 metre gövde yüksekliğine sahip. Eskiyayla havzasından yıllık sağlayacağımız su miktarı 20 milyon metreküp. İkramiye ve Balıkçı Su Alma Yapılarımızla da 20 milyon metreküp su tutacağız. Akçay Deresi’nin akışına hiçbir şekilde zarar vermeyecek projemizi ekosistemi de dikkate alarak hayata geçirdik. Sapanca Gölü suyunun dengeli kullanımına ciddi katkı sağlayacak bir yatırım.”

47 kilometre çelik isale hattı

Başkan Yüce, “Kar ve yağmur sularını baraj gövdesinde tutarak inşa ettiğimiz 47 kilometre uzunluğundaki çelik isale hattı ile bölgeden Serdivan’da bulunan Hızırilyas Su Yönetim Merkezi’ne ulaştıracağız. Burada son teknoloji sistemimizle arıtacağız. Daha sonra ise vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. Baraj ve ara havzalarda 53 milyon metreküp su akımı bulunuyor. Biz bu akımın 40 milyon metreküpünü içmesuyuna dönüştüreceğiz. 13 milyon metreküplük kısmı ise can suyu olarak tekrar Akçay Deresi’ne bırakacağız. Böylelikle ekosistemin ve canlı hayatının devamını sağlayacağız.”

Yıllar süren analizlerin eseri

Havzada kar ve yağmurun yoğun olduğu dönemlerde saniyede 6-7 metreküp su akışı gerçekleştiği bilgisini paylaşan Başkan Yüce, “Yıllar boyunca yaptığımız ölçüm ve analizlere dayanarak bölgede konumlandırdığımız barajımızın şehrimize canlılık katacak bir başka faydasından daha bahsetmek gerekiyor. Buradan sağlayacağımız su ile Sapanca Gölü’nden aldığımız su miktarını çok cüzi bir seviyeye çekeceğiz. Bu da Çark Deresi kapaklarının açılarak gölde su deviniminin daha hızlı gerçekleşmesini; göl suyunun daha temiz olmasını, Çark Deresi’nin canlılık kazanmasını ve eski günlerine dönmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kalıcı ve verimli

Bölgede bulunan lokal kaynakların 1950'li yıllarda Adnan Menderes döneminde yapılan bir hatla Sakarya'ya kazandırıldığını anımsatan Yüce, "Buradaki su zaten daha önce içmesuyu olarak değerlendirilmiş. Biz bir noktada 1950'li yıllarda yapılan içmesuyu yatırımını daha kalıcı ve verimli hale getiriyoruz. Kalıcı ve verimli kelimelerinin altını özenle çizmek istiyorum. Çünkü çok yönlü düşünülen ve Türkiye’de bir yerel idare tarafından hayata geçirilen bu projemiz ekosistemi koruduğu gibi yeni ekosistemlerin oluşmasına, enerji üretimine ve şehre içmesuyu sağlanmasına büyük katkılar sunacak.”

45 milyon kilowatt saat enerji üretimi

Barajın içmesuyu sağlamasının yanı sıra bir diğer olumlu yönünün de enerji üretimine olanak tanıması olduğunu belirten Başkan Yüce, “Ülkemiz enerji açığı ve ihtiyacı olan bir ülke. Hükümetimiz ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız yenilenebilir enerji noktasında ciddi teşvikler veriyor. 930 metre kotunda bulunan barajımızın 47 kilometrelik isale hattı üzerine 12 megawatt kurulu güce sahip 3 adet HES inşa ettik. İsale hattı üzerinde büyük bir basınç kazanan suyun enerjisinden faydalanarak İkramiye HES, Hacımercan HES ve Hızırilyas HES ile yılda 45 milyon kilowatt saatlik enerji üreteceğiz. Burada da 2 HES’te türbinlerimizin montajı tamamlandı. İkramiye HES’te de kısa süre içerisinde türbin montajımızı tamamlayacağız. Barajımızdan şehrimize su ulaştırmaya başladığımızda HES’lerimizi enerji üretimine hazır hale getireceğiz.”

22 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Tekçi Saban - Kaynağı olmayan akarı deresi olmayan bir proje. Sakarya ya Rüstem Beyin en Zeki Beyimizin en büyük kazigi. Oraya ilgili çok ciddi spekülasyonlar var. Yağmur ve kar sularından başka kaynağı olmayan bir yer

Yani durgun, oksijeni olmayan bir suya mahkum edilecek insanlar Sirkülasyon deniliyor. Onun masrafı ne olacak. Enerji giderleri be olacak

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 24 Kasım 11:53
05

Sapancalı - @Tekçi Saban 04 nolu yoruma cevabı: Ya bi git....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 00:25
03

Sapancalı - Vatana millete hayırlı olsun. Bize de alkışlamak düşer.

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 22 Kasım 22:15
02

Sakaryalı - Sayın belediye başkanımız yüce bunlar zaten yapılıyordu siz neler yapacaksınız seçimlerde söyledikleriniz ne zaman olucak bunları söyleseniz yapsanız mümkünse

Yanıtla . 23Beğen . 2Beğenme 22 Kasım 22:01
01

Sinyal Veren Dolmuscu - Hadi herseye muhalefet olup mesnetsiz yorumlar yapan, kacak su kullanan - sulari kirleten ve en buyuk vatansever oldugunu dusunen horolop şorolop medyabar okuyuculari buna da yorum yapin.

Yuzlerce insanin emegi var burada. Tebrik edin saygi duyun.

Yanıtla . 13Beğen . 9Beğenme 22 Kasım 21:05Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?