Akar muhalefetin Tank Palet sorularına cevap verdi

Hulusi Akar, Tank-Palet Fabrikası ile ilgili, yapılan eleştirilere TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yanıt verdi. Akar, "Özel sektörün kabiliyetinden faydalanmamız lazım. Tank-Palet Fabrikası'nda her türlü denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığı'nda" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Pla ve Bütçe Komisyonu'nda Tank Palet Fabrikasının özelleştirilmesi konusu tansiyonu yükseltti. Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar fabrika ile ilgili muhalefetin yaptığı eleştirilere ve sorulara cevap verdi.

Akar,"Biz tank üreten bir ülke olmaktan geri kalamayız. 3 firma, tank ihalesine girdi. BMC ihaleyi kazandı. Elimizde tank yapmaya en müsait fabrika tank palet fabrikasıdır. Tankın bir an önce üretilmesi lazım. Bir anda üretime konulmazsa, eldeki mevcut bilgiler ve dizayn eskiyor. 250 adet tankın seri üretim aşamasında fabrikanın işletme hakkı 25 yıl süreyle BMC'ye devredildi. İşlemin asıl amacı Altay tankının en hızlı şekilde TSK'ya kazandırılmasıdır. Fabrikayla ilgili her türlü denetim yetkisi Bakanlığımıza aittir. Tankı yapabilmek için bazı riskleri, denenmemiş yöntemleri kullanmamız lazım. Bunu sadece kamu ve TSK olarak yapmaya kalkarsak çok ciddi zaman kaybederiz" dedi.

Tank palet fabrikasınıj her türlü denetim yetkisinin Milli Savunma Bakanlığı'nda olduğunun altını çizen Akar, " MSB'ye herhangi bir ek yük getirmeden BMC, fabrikayı çağın gereklerine uygun şekilde modernize edecek, 25 yıl boyunca ihtiyaç olacak yenileme yatırımlarını değiştirecek, en az 50 milyon ABD dolarında yatırım yapılacak. Bu sadece başlangıcı" ifadelerini kullandı.

Böyle büyük bir hukuksuzluk bizim tarihimizde olmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir'de partisinin belediye başkanları toplantısında yine gündemine aldı tank palet fabrikasını. Kılıçdaroğlu "fabrkayı kaça devrettin?" diye sordu, sorduüu sorulara cevap alamadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu,"Birileri ülkemizin en değerli varlıklarını başka bir ülke veya orduya teslim ediliyorsa buna karşı durmak gerekiyor. Tank palet fabrikasının değeri 20 milyar dolar. Şu anda Katar Ordusu ve BMC'ye bedava verildi. Şu soruyu sordum daha yanıt alamadım; dünyanın herhangi bir yerinde hangi ülkesinde ordusunun fabrikasını para ile veren var mı?
İşletme hakkını devretti. Kaça devrettin, yok, hiç yok. Mademki devrediyorsun 25 yıllığına, ihaleyi ne zaman yaptın? Bunu yapmak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne ihanet etmek demektir.Göz göre göre böyle büyük bir hukuksuzluk bizim tarihimizde olmadı. Türk Telekom'un da aynı şekilde işletme hakkı devredilmişti.Katar Ordusu dediğiniz ordunun arkasında kim var? Sonuna kadar bu konunun takipçisi olacağız"şeklinde konuştu.

22 Kasım 2019 Sakarya/ Arifiye- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

10

Cesurkartal - Bu halk seni unutmayacak hulusi paşa!!!! Altın yumurtlayan askeri fabrikayı peşkeş çektiniz. Bu zamana kadar fırtına obüsleri tank modernizasyin çalışmaları bakımından gözde bir askeri fabrikayi sattınız sattirdiniz o elin arabi sen suriyeye girdiğinde seni KINADI!!!!!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Kasım 12:48
08

Macuncu - koskoca fabrika bir zafer çağlayan etmemiş adam 50 milyon euro rüşvet alıyor fabrika 50 milyon dolara gidiyor tebrikler.

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 23 Kasım 13:52
04

Muharrem - Elin Katarına peşkeş çekmediğimiz başka ne kaldı? Git gide araplaştırılıyoruz. Ne zaman buna dur demeye başlayacağımızı merak ediyorum. KRAL ÇIPLAK ARKADAŞLAR, KRAL ÇIPLAK ne zaman göreceksiniz bunu?

Yanıtla . 15Beğen . 2Beğenme 23 Kasım 00:24
03

Şeker - Bakanın söylediği herşey yalan. Bmc, MSB yede devlete de aynı anda aynı zararı veriyor. Yazıklar olsun..

Yanıtla . 13Beğen . 2Beğenme 22 Kasım 23:17
07

suskun - @Şeker 03 nolu yoruma cevabı: bu güne kadar verdigi karı yazarmısın şekerçik

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 23 Kasım 10:17
01

Demir - Sayin bakan kusura bakma Tarih siz ve sizin gibileri Hain olarak hatirlicak

Yanıtla . 22Beğen . 6Beğenme 22 Kasım 19:40
06

suskun - @Demir 01 nolu yoruma cevabı: demir tarih seni ve senin gibileri hain olarak bilecek devlette 49 yıllık ömrünü adamış paşa bakan oluncamı hain oluyor

Yanıtla . 2Beğen . 7Beğenme 23 Kasım 10:12Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?