Fırın işçileri çalışma koşullarının düzenlenmesini istiyor

Sakarya Fırın İşçileri Dayanışma Derneği fırıncıların yaşadığı sıkıntılara parmak bastı. Fırıncıların çalışma koşullarının düzeltilmesi gerektiği belirtilirken, vatandaşlara alışveriş yaptıkları fırınları sorgulanması uyarısında bulunuldu.

Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Fırın İşçileri Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada, fırıncılar çektiği sıkıntılar anlatıldı. 7/24 özel günler dahi çalıştıklarını ifade eden fıncılar, çalışma koşullarının düzeltilmesini istiyor.

Dernek adına açıklamayı yapan İsmail Sonay, "Ekmeğin hergün üretilmesi gerekiyor ve bu nedenle sistem, biz fırın işçilerinin hergün çalışması gerektiğini dayatmaktadır. Bu sistemde pazar günleri, bayramlar bizler için diğer günlerden farklı değil. Hiçbir izin ve tatil hakkı olmadan çalışmak zorundayız. Çocuğumuz hastalandı, bir yakınımız vefat etti, vb. gibi bütün bu durumlarda bile eğer yerimize başka bir arkadaş ayarlayamazsak çalışmaya devam etmek zorundayız. Aile sahibi olan fırın işçisi kardeşlerimizin çocukları maalesef babalarını görmeden büyümekteler. Üstelik bu ağır ve zor çalışma koşullarında çalışırken ek mesai ücreti, SGK priminin tam yatırılması ve diğer sosyal haklar çoğumuz için hayal. Günlük ortalama 12 saatlik çalışma sürelerimizin sonlarına doğru ciddi fiziksel problemler yaşıyoruz. Çalışma koşullarımızın ve iş yükümüzün zorluğu ve kötülüğü ile ilgili anlatacak daha çok hikayemiz var.Kısaca ortada bir zulüm vardır ve bizler bu zulüm altında eziliyoruz. Fırın işçileri olarak sadece devletimizin biz çalışanlara verdiği hakları talep ediyoruz" dedi.

Kalitesiz üretim kalitesiz ekmek diyen Sonay, "Tüm üretim süreçlerinde olduğu üzere; hele ekmek gibi önemli bir ihtiyaç maddesinin üretiminde yer alan işçilerin kötü koşullar altında çalışması demek aynı zamanda o ekmeklerin de kötü koşullar altında üretildiğini gösterir. Kalitesiz üretim ortamı kalitesiz ürünler üretir. Fırınlar, hijyen (temizlik, sağlık) konusunda en titiz olunması gereken yerlerden birisidir. Ayrıca günümüzün diğer bir problemi de; ekmek yapımında kullanılan un ve diğer malzemelerde, insan sağlığına zararlı olmayan (GDO, kimyasal koruyucular, vs.) ürünlerin kullanılması gerekliliğidir. Maalesef bilinçli birkaç fırını dışarıda tutarsak pek çok fırında yapılması gereken haftalık temizlikler yapılamamaktadır. Çünkü fırınların haftada bir kez bile olsa üretimi durdurmaya niyetleri yoktur. Maliyetleri düşürme ve daha çok para kazanma baskısıyla şimdi de; fırınlarda, ucuz işgücü olarak göçmen işçilerin çalıştırılmaya başlandığı görülmektedir. Herhangi bir ustalık belgesi, hijyen eğitimi gibi kriterler gözönüne alınmadan ekmek üretimi yapılmaktadır" ifadelerini kullandı.

Fırıncıların çalışma koşullarının düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Sonay, "Amacımız ekmek kapımız olan fırınları kötülemek değil veya kimsenin ekmeğiyle oynamak değil. Sadece halkımızın, temel besin maddesi olan ekmeği düzgün koşullarda elde etmesini sağlamak istiyoruz. Bunu başarmanın önemli adımlarından birisi de; ekmeği üreten işçilerin, emekçilerin çalışma koşullarının düzeltilmesidir. Elbet çözüm önerilerimiz var. Avrupa’da bazı ülkelerde olduğu gibi fırınların haftada bir tatil olması ve nöbetçi fırın sisteminin kurulması gibi çözümler geliştirebiliriz" dedi..

Toplumsal farkındalık oluşturulması gerektiğini belirten Sonay, vatandaşlara seslendi, alışveriş yaptıkları fırınları sorgulamalarını istedi.

Fırın emekçileri olarak sorunları çözmek için dernek kurduklarını ifade eden Sonay, "Bu ekmek derdi, bu ekmek kavgası; hepimizin derdi ve kavgası olmalı. Konuyla ilgili tüm kamu kurumları, odalar, belediyeler ve sivil toplum örgütleri ile görüşerek çözüm bulmaya çalışacağız. Haklı davamızda başarıya ulaşarak, ekmeğin hakkını vereceğimize, emeğimizin hakkını alacağımıza inancımız tam" ifadelerini kullandı.

22 Kasım 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Gerçekler - O fotoğraf da emekli olup halen çalışan arkadaşlar var madem beğenmiyorsunuz niye çalışıyorsunuz başka meslek de yapabilirsiniz

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 23 Kasım 19:29
01

Harbi Adam - Ben Kahramanmaraş ta fırıncıyım çalışacak adam bulamıyoruz istirahat verecek 3l3man ayarladıgımızda kusura bakmayın ama çalışanlarımız izin hakkını kullanmıyor bütün sorumluluğu patron ve sorumlu müdürler atıyorsunuz eyvallahta hanginiz elinizin altına bir eleman yetiştirdi acaba şuan k. Maraşta çırak yrdmcı ve usta pozisyonunda kaç suriyeli vatandaş çalışıyor bilginiz varmı? Lütfen boş yapmayın yardımcı olun... Aldığınız ücret çalışma şartlarının getirdiği zorunluluğa katlanabilecek düzeyde sgk konusuna gelince çok şükür sigortasız çalışan personelimiz yok

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 23 Kasım 16:30Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?