Ünlü işadamı paylaşım yaptı. Sapanca Gölü'nde Define mi var?

Sakaryalı ünlü işadamının sosyal medya üzerinden, “Valiliğe müracaat eden 3 kişi Sapanca Gölü’nde Jüstinye’nin definesini aramak için izin istemişler” sözleriyle yaptığı paylaşım günün konusu olmaya yetti. Bu paylaşım 5 yıl önce Sapanca Gölü'nde ortaya çıkan o haberi bizlere hatırlattı...

Serhat Yılmaz
Serhat Yılmaz Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

 İşadamının, ‘Bu sabah inandığım bir dostumdan gelen telefon ile Sakarya Valiliği’ne müracaat eden üç kişi Sapanca Gölü’nde Jüstinye’nin definesini aramak için istemişler” diye yaptığı paylaşımı görenler altına ilginç yorumlarda yaptılar. Ancak, bu paylaşım Sapanca Gölü’nde gerçekten define var mı-yok mu sorusunu da gündeme getirdi.

İzin isteyen olmadı

Bu iddia karşısında Sakarya Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü böyle bir izin isteyenin olmadığını belirtti. Ancak, Gümüşhane Dipsiz Göl’de yapılan define araması ile birlikte Sapanca Gölü’nün de yerleşim yeri üzerinde oluşması nedeniyle gölde define olup olmayacağı ise merak ediliyor.

İlimizin tanınmış ailelerinden olan ve şu anda yaşamını İstanbul’da sürdüren işadamının yaptığı bu ilginç paylaşım merak uyandırırken, Beşköprü’deki tarihi Jüstinyen Köprüsü’nde ise tarihin ortaya çıkması için bir süredir kazı çalışmaları yapılıyor. (Yenigün Gazetesi)

2014 YILINDA YAŞANAN OLAY HAFIZALARDA

2014 yılında Sapanca Gölü'nde  su seviyesi düştüğünde Göl ortasında oluşan adacıktaki tarihi yapının define aramak için kazıldığını, burada 1 metre genişliğinde yarısı toprağa gömülü bir küpün de kırıldığını görüntülenmişti.

O tarihte gazetelere de haber olan  su çekilmesi sonrasında yaşananlarda anfora parçaları ve pişmiş toprakların da yer aldığı adacığın birkaç yerinin daha kazılarak define arandığı belirlenirken, bu buluntu yardımıyla gölün oluşumuna aşırı ciddi fer tutması belirtilmişti..

TARİHİ YAPI ORTAYA ÇIKTI

Su kodunun düşmesi ile geçen Şubat ayında yüzyıllar öncesinden kaldığı belirlenen taş yığını da ortaya çıktı. Düzgün kesilmiş kayalardan oluşan bu sıralı kesme taşlarının eski bir kiliseye yada bir diğer yapıya ait olabildiği öne sürüldü. Kocaeli Etnografya Müzesi eski müdürü İlksen Özbay, 7- 8 sene evvela su düzeyi yüksek yer aldığı sırada dalış yapılıp burada inceleme yapıldığını, bunun bir mekana ait olmadığının belirlendiğini söylemişti. Dalış yapılan tarihlerde buradaki su düzeyinin 4-5 mt. yukarıda olduğunu belirten Özbay yine inceleme yapılabileceğini belirtmişti. Ancak burada inceleme için ekip ve ekipman olmaması sebebiyle inceleme yapılmadı. 

KALINTI ORTAYA ÇIKTI

Sapanca Gölü’nde  da su seviyesindeki düşme artınca, buradaki kalıntı da adacık şeklinde % ortaya çıktı. Daha evvela bu bölgede efsane şekilde anlatılan gölün altındaki cami yada kilisenin bu kalıntı yer aldığı ileri sürüldü Özenle kesilmiş dikdörtgen şeklindeki kayaların yer aldığı alanda aşırı miktarda kırık anforalar görülürken, derhal ilerdeki yosunlaştığından yeşile dönüşmüş 1 mt. çapında, üst bölümü kırık küp dikkati çekti. Definecilerin küpü kırıp, kaya parçalarını kazıp kaldırarak buraya talan ettiği belirlendi.Tarihi kalıntıların burada eski bir yerleşim yerinin yer aldığı ihtimalini güçlendirirken, Sapanca Gölü’nün oluşumuyla ilgili araştırmalara fer tutabileceği kaydedildi.

25 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

Muhabir Serhat Yılmaz

medyabar.com son bir ayda 2.987.019 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

11

Hoca - Yapmayin böyle haberler sapanca koca bi sehrin icme suyunu karsiliyo elimizde muhtesem bir hazine var iki altin icin deger mi susuz kalmaya. Yangina kotukle gitme medyabar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Kasım 09:03
10

Sapancalı - sapanca gölünü boşaltmaya kalkarlarsa millet suyunu çark deresinden içmeye başlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 18:55
09

MUHAMMED - ak parti il binasının altında define var duyum güvenilir arkadaştan :)))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 15:53
07

Doğa Sever - Sapancanın kendisi hazine bunu gidin suyu olmayan ülkere sorun

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 10:46
06

Ahmet - En büyük hazine sapanca gölünün kendisidir.cakal sürüsü

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 26 Kasım 10:02
05

Kolpaçino - Yarın gölden suyu çekmeye çalışıp define aramaya başlarlar ise şaşırmam.

Yanıtla . 12Beğen . 0Beğenme 26 Kasım 08:48
04

Sabancalı - Sapanca lıyım gölünde iy biliyorum hikayesinde zaten orda bir yerleşim yeri olduğu bilinen bir gerçek hazine var dedikodusu da cok dinledim ama bu gölü boşaltamazlar çünkü sakarya ın içme su kaynağı ufak bir hatada suya karışan plazmalar insanları hasta edebilir sonuçta asırlardır o hazine kapalı veya su deymiş tehlike ola bilir.!?

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 26 Kasım 07:54
02

Vakkas - Medyabar,sanki yangına körükle gider gibisin,2 gecede bosaltirlar gölü hazine uğruna, Allah muhafaza..

Yanıtla . 23Beğen . 2Beğenme 25 Kasım 20:50Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?