Sakarya Türkülerini yaşatmak için

TRT Müzik yapımcılığını Sema   Sagdıç’ın yaptığı “Fasl-ı Anadolu Programı” için ilimizde çekim  yaptı. Sakarya’nın yerel ve amatör sanatçıları program için ilimizin türkülerini çalıp söylediler.

Sakarya’nın pek bilinen türküsü  yoktur.  En bilineni ise Hendek yöresinin “Elmayı top top  yapalım” türküsüdür.

            Sakarya’nın bilinen pek türküsü olmadığı konusunu bir süre önce gündeme getirmiştim.   Bu konuda  Sakarya Üniversitesi Konservatuarı öğretim üyeleri ve görevlileri  ile  de görüşmelerimiz olmuştu. O zaman yanlış hatırlamıyorsam 10 dolayında Sakarya Türküsü olduğu  söylenmişti.

            Bu arada daha sonra Sakarya Üniversitesi Konservatuarı öğretim üyeleri ve görevlileri Medyabar’ın çekimi ile ‘Elmayı top top yapalım’ türküsünü Sakarya’nın tabi güzellikleri eşliğinde güzel bir şekilde video  hazırlanmıştı.

            Medyabar’ın gerçekten güzel bir çalışma olan bu klipi ara ara yayınlaması güzel olur diye düşünüyorum.

            En azından Sakarya’ya yeni yerleşenler ilimizin güzelliklerini tanımış olurlar.

 *** 

            Geçtiğimiz hafta içinde  TRT Müzik yapımcılığını Sema   Sagdıç’ın yaptığı “Fasl-ı Anadolu Programı” için ilimizde çekim  yaptı. Sakarya’nın yerel ve amatör sanatçıları program için ilimizin türkülerini çalıp söylediler.

             Sait Tanış  Kültür  Merkezi ve  Donatım Park’ta  yapılan  çekimlerin bir bölümünü izledim.

            Çekimleri izlerken Sakarya’nın “Elmayı top top yapalım” türküsünden başka türkülerini de dinledim.

Örneğin   Aykut Yiğit Ortaokulu’nun başarılı Müdürü  Muhterem Altın Sait Tanış Kültür Merkezi’nde yapılan  çekimlerde   hem ud çaldı, hem de “Armut Dalda Dik Durur” ,  “Minarede ezan var” ve  “Gidelim Karasu’ya”  isimli türkülerimizi güzel bir şekilde seslendirdi.  Kendisine klarnet ile Sabri İlter, Cümbüşle Mustafa Dikmen, keman ile  Ali Şenol  ve  ritimde Muharrem Genç eşlik etti.

Daha sonra  saz sanatçısı Burhan Yücedağ  “Elmayı top top yapalım” türküsünü söyledi. Kendisine ritim sazda Muhterem Altın eşlik etti.

Ertesi gün  Donatım Park’ta (eski adı ile Kentpark)   yapılan çekimde ise Din Kültürü Öğretmeni Yusuf Dülger   “Evlerine varamadım” ve ‘Atımı Beyledim” isimli türkülerimizi  söylerken, kendisine sazı ile Burhan Yücedağ eşlik etti.

Program nedeniyle ayrıca Justinianus Köprüsü’nde, Sapanca Gölü’nde ve Taraklı’da  çekimler yapıldı.

Sakarya Türküleri ve güzelliklerinin yer alacağı program   yetişirse 3 Aralık’ta, yetişmezse 10 Aralık’ta  saat 14.00’te  TRT Müzik’te  yayınlanacak.

Sakarya sevdalılarının bu programı mutlaka izlemelerini tavsiye ederim. Hem ilimizin tabi güzelliklerini, hem de türkülerini izleme fırsatı bulursunuz.

Yeni bir koro çalışması

Bugün söz müzikten açıldı. Devam edelim. Bugünlerde yine Sait Tanış Kültür Merkezi’nde  yeni bir Türk Sanat Müziği korosu oluşturulması için çalışmalar var.

Koro önümüzdeki pazartesi günü Sait Tanış’ta mini  konser verecek. Bu  etkinliğin  amacı ise  Adapazarı Belediyesi bünyesinde bir Türk Sanat Müziği korosu oluşturmak.

Koro elamanları Düzce Belediyesi bünyesinde Türk Sanat Müziği korosu olduğuna dikkat çekerek, kendilerine de Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu’nun sahip çıkmasını ve Adapazarı Belediyesi bünyesinde Türk Sanat Müziği korusunun oluşturulmasını istiyorlar.

Cevdet Güngör Sakarya Yenigün Gazetesi

27 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?