KYK borçları siliniyor mu?

Milliyet'ten Ozan Ömer Kadüker imzalı habere göre; KYK borcunu ödeyemeyen kişi sayısı 5 milyona ulaştı, 280 bininin banka hesaplarına haciz uygulandı. Kimi işsiz kimi ise asgari ücretli işlerde çalışan gençler, borçlarını ödemekte zorlanıyor. Peki, KYK borçları silinecek mi? Bakan Albayrak’ın ‘KYK borçları hakkında çalışma yapıyoruz’ açıklaması ise umutlandırdı. Gençler, borçların ya da en azından faizlerin silinmesini talep ediyorlar.

Haber albümü için resme tıklayın

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) öğrencilere burs ve öğrenim kredisi vererek destek oluyor. Bu kapsamda lisans öğrencilerine aylık 500 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1.000 TL, doktora öğrencilerine ise 1.500 TL burs ve kredi veriliyor.

Miktar, 2020 Ocak’ta lisansta aylık 550 TL, yüksek lisansta 1.100 TL, doktorada da 1.650 TL’ye çıkacak. Burs alan öğrencilerden mezun olduktan sonra hiçbir karşılık beklenmiyor. Ancak kredi alanlar mezun olduktan sonra geri ödeme yapmak zorunda. Örneğin bu yıl geri ödemeli kredi almaya başlayan bir öğrenci, her yıl belli oranda kredi miktarının yükselmesi de göz önüne alınınca 30.000 TL’ye kadar çıkan bir borçla karşılaşabiliyor.

Erteleme çare olmadı

Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumu’nun toptan eşya fiyat endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesiyle tespit ediliyor. Öğrenciler ödemelerini, öğrenim süresinin bitiminden 2 yıl sonra yapmaları gerekiyor.

Sorun da burada başlıyor. Üniversite mezunu gençler, uzun yıllar iş bulamıyor, iş bulanlar ise asgari ücret ya da asgari ücretin biraz üstü ücretlerle çalışıyorlar. O nedenle gençler, aylık ortalama 400 ile 600 TL’lik taksitleri ödemekte zorlanıyorlar. Konuyla ilgili KYK Müdürü Recep Ali Er de Milliyet Gazetesi Yazarı Abbas Güçlü’ye geçtiğimiz ay bir açıklama yapmıştı.Er, “Kredi borçlarını ödemeyenlere haciz geliyor mu?” sorusuna “Biz isteyen her öğrencimize kredi veriyoruz. Öğrencilik bittikten sonraki takipler ise Maliye Bakanlığı’nın kontrolünde. Bu konudaki uygulama şöyle: Borçların tahsili, öğrenci mezun olduktan iki yıl sonra başlıyor. Ama eğer öğrenci bir iş bulamadıysa, birer yıllık ertelemeler yapabiliyor dedi.

Meclis’e de taşındı

Öğrenim kredilerini ödemekte zorlanan kişilerin durumu sıkça Meclis’e taşındı. Milletvekilleri, ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 oranında gecikme faizi uygulandığına ve geciken borçla, alınan kredinin 2-3 katına çıktığına dikkat çekti. Haciz işlemlerinin başlatıldığını kaydeden milletvekilleri, faizlerin silinmesi gerektiğini söyledi.Mezun öğrenciler de borçların silinmesi için birçok imza kampanyası düzenledi. İmza toplama sitesi change.org üzerinden “Okuldan yüksek meblağda borçla mezun olmak istemiyoruz” başlığıyla düzenlenen kampanyada 200 bine yakın imza toplandı. Son olarak “KYK Kredi Borçları silinsin!” başlıklı imza kampanyasında da atılan imza sayısı 50 bine yaklaştı.

Hesaplara haciz geldi

Kredi borcu olan öğrenciler, söz konusu çalışmanın borçların tamamının ya da bir kısmının silinmesini istiyorlar. Bazısı ise faiz nedeniyle iki katına çıkan borçlarından en azından faizlerinin silinmesini ve taksit sayısının artırılmasını talep ediyor. Öte yandan borçlarını ödeyenler ise kendilerine haksızlık yapılacağı için borcun affına karşı. KYK’ya borçları olan gençlerle konuştuk. İşte o onlardan bazıları ve talepleri:

Esra Özer:
Borcumu ödemek istiyorum ama öncesinde KYK’ya yüklü bir miktar para yatırmam gerektiğini söylüyorlar. En az ne kadar ödeyebilirim diye sorunca da 1000 TL’den başlayıp 500 TL’ye kadar düştüler. Borcum faizle ikiye katlandı. Ödeyemediğim için hesabıma el konuldu. Maaşımı iş yeriyle görüşüp bankaya yatırmamalarını söyleyeceğim. Borcumun en azından faizleri silinsin.

Muazzez A:
Borcum faiziyle iki katına çıktı. Çalışmadığım için ödeyemedim. Şimdi hesaplarıma haciz gelmiş. Taksitlendirme yapmak istiyorum ama ‘Kanun böyle hesabında para olmasaydı taksit yapardık’ diyorlar. Parama ne ben dokunabiliyorum ne KYK. Borcumu ödemek istiyorum ama tamamını bir anda ödeyemem. Çünkü çalıştığım halde çok zor geliyor.

29 Kasım 2019 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?