İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji

Sakarya Üniversitesi Akademik ve Sosyal Gelişim Merkezince SASGEM düzenlenen konferansa bu hafta Prof. Dr. Talip Alp katıldı.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

SAÜ Hukuk Fakültesi Sabahattin Zaim Konferans Salonunda yapılan konferansta İslam Medeniyetinde Bilim ve Teknoloji konusu ele alındı.

Prof. Dr. Talip Alp bilimsel tarihin sürecinden bahsederek Bugün kullandığımız bilimsel verileri biz icat etmedik çok eski zamanlardan beri insanların birikmiş buluşlarıdır. Pi sayısını ilk defa kullananlar Babillerdir Arşimet değildir. Arşimet diye söylerler ama yanlış. İlk takvimi bulan sıfırı ilk defa kullanan zamanı ölçmek için gündüz saatini keşfeden Babillerdir dedi.

Sümerler dönemine ait bir kitabe gösteren Alp Bunları okumak yüz sene sürüyor dedi. Babil kitabesi örneği Sümerlere ait bir tablet ve Fenike yazısı örneği gösteren Alp Sümerlere ait bir tabletin şu an Amerikada bir üniversitenin müzesinde olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Alp 766 yılında Abbasi Halifesi Ebu Cafer el- Mansur tarafından Bağdat şehri kuruluyor. Mansur geniş ufku olan bir adam. Bütün bilime merakı olan sağlığını korumak için tıp bilginlerini yanında toplayan birisi. Çevrede ne kadar bilimle ilgilenen varsa topluyor ve bizim bilim tarihinde en önemli müessese olan Beytül Hikmenin ilk şekillerini teşkil eder ifadelerini kullandı. Beytül Hikmenin anlamının hikmet evi olduğunu söyleyen Alp aslında bunun felsefe demek olduğunu ve Kuran-ı Kerimde geçen hikmetle ilgili ayetlerin manalarını söyledi.

Bir ülkede ve bir toplumda bilimin gelişmesi için belirli şartlar olması gerektiğine değinen Alp Bunlardan bir tanesi ülkede istikrar. Barış olacak insanlar birbirine hoşgörüyle bakacak saygı sevgi olacak iyi iş yapanlar desteklenecek. Abbasiler döneminde hep bu yapılmış. Sadece halife değil bazı zenginler de bilim adamlarını desteklemişlerdir. Maksat insanların aydınlanması kâinatın öğrenilmesidir. Türevi ilk defa kullanan kişinin Newton değil 11-12. yüzyılda İranda Şerafettin Tusi olduğu yeni ortaya çıktı. Bunu yaklaşık bir sene önce TÜBİTAK mecmuasında okudum şeklinde konuştu.

İbni Sinanın hayatından kısaca bahseden Alp dört yüz eseri olduğunu bu eserlerinin 43ünün tıpla ilgili olduğunu söyledi. Alp En önemli şaheseri El- Kanun Fit-Tıptır ve bu eser Avrupa 600 yıl okutulmuştur.

29 Kasım 2019 Sakarya/ Serdivan- Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?