TBMM'de 'Tank Palet' tartışması

TBMM Genel Kurulunda, CHP ile AK Parti milletvekilleri arasında "Tank Palet Fabrikası"na ilişkin tartışma yaşandı.

İçişleri Bakanlığına ilişkin yeni düzenlemeleri de içeren, Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmeleri sırasında söz alan CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal'ın, Tank Palet Fabrikası'nın işletme hakkının devrine ilişkin "Katar ordusuna peşkeş çekildi" ifadeleri üzerine söz isteyen AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, durumu defalarca kamuoyuna aktarmalarına rağmen CHP Grubunun kendi anladığı şekilde söylemlerde bulunduğunu ifade etti.

''2 kere 2'nin kabul edilse de 4, kabul edilmese de 4 olduğu'' gerçeğini değiştirmediğini vurgulayan Akbaşoğlu, "Milli Savunma Bakanımız bütçe görüşmelerinde konuya değinmiş ve gerekli açıklamayı yapmıştır. Gerçekleştirilen ihale Altay tanklarının yapımı içindir. Konuşan milletvekiliniz Tank Palet Fabrikasının tahsisine yönelik işlemler için 'ihaleyi gizlediniz' diyor. Burada bir ihale yok, tahsis işlemi var. Meseleler birbirine karıştırılınca ortaya böyle bir şey çıkıyor. Önce kendi milletvekillerinizi doğru bilgilendirin." dedi.

Bunun üzerine söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da "Milletvekilimiz konunun teferruatını bilmek zorunda değil. Sizin bir grup başkanvekili olarak buradan yürümenizi de yadırgadım. Bu meseleyi Muhammet Emin Akbaşoğlu, Engin Altay, Milli Savunma Bakanı. En iyi kim bilir? Milli Savunma Bakanı. Milli Savunma Bakanlığı bütçesi görüşülürken bu konu grubumuza mensup milletvekilleri tarafından gündeme getirildi. Sayın Bakan, bu konu hariç kendisine yöneltilen bütün suallere cevap verdi. Fakat konuyu en iyi bilen Milli Savunma Bakanı bu konuyla ilgili soruya, 'O işi gelin yarın ayrıca konuşalım' diyor. Bu ne demek? Sayın Cumhurbaşkanı'na çağrı yapıyorum; Bu konuyu bile bilmeyen bir general eskisini Milli Savunma Bakanı yapmayın." ifadelerini kullandı.

AK Partili milletvekillerinin "General eskisi" ifadesine tepki göstermesi üzerine Altay, "General eskisi ile eski general arasında ne fark var? O zaman eski general olarak düzeltiyorum. Tank Palet meselesinde bilgiye sahip olmayan bir Milli Savunma Bakanı ile Türkiye'nin savunma politikaları oluşturulamaz." diye konuştu.

Engin Altay'ın açıklamaları üzerine yeniden söz isteyen Akbaşoğlu, Altay'ın Milli Savunma Bakanı hakkındaki "General eskisi" sözünü asla kabul etmediklerini söyledi.

TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in "O sözü geri aldılar" ifadesi üzerine Akbaşoğlu, "Eski general ile general eskisi bambaşka bir anlam ifade etmektedir. Sonuç itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımız da Milli Savunma Bakanımız da Savunma Bakanlığı bürokrasisi de bu konuyla ilgili kamuoyunu bilgilendirici açıklamaları defaatle yapmıştır. 'Dediğim dedik, çaldığım düdük', 'Ben bunu anlamam, hakikati aramıyorum, ben kendi kabullerimle olayları değerlendirmek istiyorum' diyenlere de bir şey anlatamayız." değerlendirmesinde bulundu.

29 Kasım 2019 Sakarya/ Adapazari- Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.940.703 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

ÖmerA - Psikoloji der ki insanlar doğru şeye kızarlar. Bu güruhta doğru olduğu için kızdı. Peşkeş çekilmedi ama. Almanya nın ekonomimizi kıskandığı şu dönemde. Tecavüz, cinayet, gasp, hırsızlık, issizlik, enflasyonun zirve yaptığı Müslüman ülkemin ve dünya lideri uzun reisimin 20 yıldır yönettiği seçim kazanmak için teröristin mektubunu devletin televizyonunda okuttuğu ülkemde hazine de 5 kuruş para kalmadı. Katar da din kardeşimiz olarak memurların maaşını ödediği için tank palet onlara peşkeş çekildi. Bu arada kötü giden ekonomiye kötü derseniz eğer hain ve terörist ilan edilirsiniz. Peygamber efendinizin damadı öyle dedi hatta hukuk devleti olduğumuz için bununla ilgili yasa bile çıkıyor.

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 30 Kasım 10:41
04

Şeker - Eyyy akape... Eyyy akapeye bu fabrikaların özelleştirilip peşkeş çekilmesini onaylayan zihniyet... Ölümde var ölüm... Elbet hesap güne gelecek. Bu dünyada kazandığınız ve kazandırdığınız paralar yetim hakkı yemeniz en az 82 milyonun hakkını yemeniz sizi hesap günü kurtarmayacak. Alenen göstere göstere yalan konuşarak fabrika ve fabrikalarımızı peşkeş çektiniz.

Yanıtla . 8Beğen . 4Beğenme 30 Kasım 00:18
03

Muallim54 - 400 milyon dolarlık sevgi karşılığında fabrika BMC-KATAR ortaklığına hibe edildi.Bunun adına şekşep denir.

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 29 Kasım 22:50
02

Sakaryali54 - Satma yok,özelleştirme yok,ihale etme yok,bir kuruş bedel yok,ne var arsası ve dört duvarı devlette,,,,o zaman bunun adı PESKES değil.....

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 29 Kasım 22:36
07

MUHAMMED - @Sakaryali54 02 nolu yoruma cevabı: PEŞKEŞ DEĞİL VATANA İHANET.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 11:27
01

figen - sn.akbaşoglu denen zat sn. altaylı nın kuran a elbasıp yemin edermisin söylediklerine inanıyormusun teklifini es geçti .. adam inanmadıgı konuyu savunuyor hayatları yalan ve kandırılmışlık tavsiyem meclistv seyredin salı çarşamba perşembe gerçekleri görün ilk agızdan..

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 29 Kasım 20:44
05

Obus Mekanik Ustasi - @figen 01 nolu yoruma cevabı: Altay tanki ile firtina obus arasindaki farklari neden anlatmiyorlar ? Firtina obusleri,tank palet fabrikasini medyada yillarca ovduler ve bunu catir catir haber yaban a haber gectigimizbgunlerde fabrika 2012 den beri atil durumda dedi...Peki atil durumdaydi fabrikaya surekli yeni makinalar enjeksiyon makinalari vs alindi.Hukumet atil olan bu fabrikaya neden yeni makinalar aldi ???? 20 yil calistim istifa ettim.ZERRE HAKKIMI HELAL ETMIYORUM !!! ALAYININ COLUK COCUGUNDAN CIKSIN !!!

Yanıtla . 8Beğen . 0Beğenme 30 Kasım 01:37Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?