'Fındık üreticisinin yüzünü bu politikayla güldüremezsiniz'

Karasu'da Fındık ticareti yapan BBP Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Çatalbaş, fındık fiyatlarının istenen seviyede olmamasının nedenleri konusunda açıklamalarda bulundu. Çatalbaş, “Fiyatlar geçmişte olduğu gibi dövize endekslenmediğiniz sürece üreticinin yüzünü güldürme şansının olmaz” dedi.

İçinden geçmekte olduğumuz 2019 yılı itibarıyla Karasu ve Kocaali toplam fındık rekoltesi konusunda bilgiler veren Mehmet Çatalbaş, her iki ilçede yaklaşık olarak bu yıl 50 bir ton civarında bir rekolte gerçekleştiğini belirtti. Çatalbaş, “Bunun 26 bin 500 tonu Karasu’dan, 23 birrn850 tonu da Kocaali’den. Bilgileri Ticaret Borsası ile Ziraat Odasırnbaşkanlarından aldım” dedi.


 KARASU DEPOSUNA Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) bu yıl sadece Karasun Fiskobirlik depolarını kullandığını hatırlatan Çatalbaş, Kocaali’den alınan bir 350 ton fındığın önce buraya depolandığını daha sonra Adapazarı’nar gönderildiğini anlattı. Çatalbaş Kocaali’den alınan fındığın genel rekoltenin sadece yüzde 5,8’i olduğunu ifade etti.

YÜZDE 10 OLSAYDI

Çatalbaş açıklamasını şöyle sürdürdü:

“TMO eğer bu yüzdelik dilim yüzde 10’a çıkarsaydın piyasada fındık fiyatı 20 lirayı aşardı. Nasıl ki fındık 13-14 liradan birdenbire 16,5 liraya çıktıysa benzer bir artış bu sayede yaşanır ver üreticinin cebine daha fazla para girerdi. Hükümet politikası doğru değil. Geçmişte aylık olarak fiyat artırımları vardı. Örneğin CHP-DYP koalisyonları döneminde böyleydi. 1984 yılında fındık 1.70 dolara bağlandı. Dolar yükseldikçe fındıkrnfiyatı da yükseldi. 1995 yılında da yine 2 dolara bağlanan fındık fiyatı her ayrı döviz artışıyla sürekli değer kazandı. Aynı şey Refahyol döneminde de yaşandı.
Benzer uygulamayı AKP iktidarı hayata geçirseydi ve dövize endeksli bir fındıkrnpolitikası uygulansaydı, bu gün tüccar fındığı 20 liranın üstünde bir rakamlarnalmak zorunda kalırdı.”
TMO NEDEN ÇEKİLDİ?
TMO’nun henüz üreticinin elinde fındık varken alımlardanrnçekildiği duyurusuna da değinen Çatalbaş “TMO 16,5’ta çakılı kaldı. Yüzde 3,5 kesintiyle fiyat 15 liraya düştü. Sonuçta üretici 16,5 lira veren tüccar yönelince TMO alımları durdurmak zorunda kaldı. Aslında tüccar 15,5 liradan nalmaya başlayınca TMO’ya kimse ürününü vermedi. Ben iddiamın arkasındayım. Fındıkta bir fiyat oyunu oynanıyor. Bu işten hem üretici, hem tüccar hem dernülke kaybediyor. Kazanan üç beş aracı-tefeci” ifadelerine yer verdi.

30 Kasım 2019 Sakarya/ Karasu- Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?