Türkiye'nin utanç haritasında Sakarya!

BM’nin “Ateş Böcekleri ile Karanlığı Aydınlat” kampanyasında binlerce kadın Türkiye’de kendilerini güvende hissetmedikleri yerleri interaktif harita üzerinde ateş böcekleriyle işaretledi. Haritaya göre, Sakarya'da da kadınlar güvencede değil..

+1
Haber albümü için resme tıklayın

  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde başlayan ve 10 Aralık İnsan Hakları Günü’ne kadar sürecek olan 16 günlük aktivizm kampanyasının çağrısına uyan binlerce kadın, Türkiye’de kendilerini güvensiz hissettikleri yerleri ateş böcekleriyle aydınlattı. Haritaya bakıldığında başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye ışıl ışıl!

"Gecenin karanlığında birbirlerini korumak için..."


 BM tarafından açılan ‘atesbocekleri.info’ isimli sitede kampanyanın amaçları ve nedenleri ise şöyle anlatıldı:

“Yaşadığın kentte kendini güvende hissediyor musun? Sokakta yürürken seni tedirgin eden şeyler oluyor mu? Sözlü tacizle karşılaşıyor musun? Yanından geçerken omzuna çarpan, aracınla giderken trafikte seni sıkıştıran oluyor mu? Toplu taşımaya binerken kalabalık olmasına dikkat ediyor musun ya da toplu taşımada yalnız kalmaktan kaçınıyor musun? Yürüdüğün sokaklarda yeterli aydınlatma var mı? Yanmayan sokak lambaları, yolunu değiştirmene neden oluyor mu? Zaman zaman bir çukura denk gelip düşme tehlikesi geçiriyor musun? Kaldırımın yüksekliği yüzünden asfaltın kenarından yürümek zorunda kaldığın oluyor mu? Cevabın ‘Evet’ ise, sen de kamusal alanda (sokakta, iş yerinde, eğlence yerlerinde) şiddete maruz bırakılıyorsun. Kamusal alandaki şiddetten en çok kadınlar ve kız çocukları etkileniyor; sokakta yürürken, alışveriş yaparken ve toplu taşımayı kullanırken güvende hissetmiyorlar. Şiddetten arındırılmış bir hayat, kadınlar ve kız çocuklarının güçlenmesi ve eşit bireyler olarak toplumsal hayat içerisinde yer almalarının ön koşullarındandır. Ateş böcekleri birbirlerini korumak, gecenin karanlığında birbirlerini kollamak için bir yanıp bir sönen ışıklarıyla sessiz bir iletişim içindeler. Uzaktan bir yangın yerini anımsatan bu bol ışıklı iletişim onların hayatta kalmasını sağlıyor. Her bir ışık güveni simgeliyor. Bu kusursuz iletişim, şiddet gören kadınlar için neden bir çözüm olmasın? Siz de bir yerlerde kendinizi güvensiz hissediyorsanız oraya bir ateş böceği bırakın, karanlığı aydınlatın.”

Yerel yetkililerle bilgiler paylaşılacak

BM Kadın Birimi, interaktif haritadaki güvensiz noktalara ilişkin bilgiyi, yerel yönetimlerle paylaşacak . Kampanya ile kadınların ve kız çocuklarının, evde, sokakta, her yerde şiddetten uzak bir hayat yaşamalarına katkı sağlamak amaçlanıyor.
Haritaya göre Sakarya'da da kadınlar güvencede değil.. Sakarya merkez Adapazarı'nın yanısıra Karasu Hendek Sapanca gibi ilçelerde yaşayan kadınlarda harita üretisden ateş böcekleriyle bulundukları yerleri işaretleyerek kendilerini güvende olmadıklarını gösterdiler

Sistem nasıl işliyor?

Dayanışmanın sembolü ateş böceklerinden ilham alarak kamusal alanda şiddete dikkat çekilen sistem şöyle işliyor:

Sitedeki harita üzerinden kendinizi güvende hissetmediğiniz ili, ilçeyi ya da mahalleyi bularak oraya bir ateş böceği simgesi koyuyorsunuz. Yine harita üzerinde başka kadınların ateş böceği bıraktıkları yerleri de görebiliyorsunuz.

En çok ateş böceği İstanbul’da

Harita en çok dikkat çeken yerler büyük şehirler. En çok ateş böceği simgesinin bulunduğu İstanbul’da sadece Adalar’da ateş böceği olmadığı dikkat çekerken, Beyoğlu, Taksim, Beşiktaş, Kadıköy, Eminönü, Karaköy, Şişli, Üsküdar, Ümraniye gibi yerlerde kadınlar kendilerini güvende hissetmiyor. İstanbul’u, İzmir, Ankara, Gaziantep, Mersin, Antalya, Adana, Malatya, Eskişehir, Samsun izliyor. Sakarya'da da haritada yer alıyor. Hiç ateş böceği işaretlenmeyen yer ise yok. Bodrum, Çeşme, Alanya, Side, Belek, Datça, Didim, Şarköy gibi tatil bölgelerini de kadınların güvensiz gördükleri yerler arasında.

08 Aralık 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

16

Aile Babası - Sakarya kadınlar için güvenli yer değil, öylemi? Bunu kim raporluyor? BM!! Aynı BM dünyada mazlumlar gözyaşı dökerken görmezden gelen, Müslümanlar söz konusu olunca, basını kuma gömen devekuşu gibi görmezden gelen BM!

Medyabar sorarsan Sakarya Medyası, yaptığı bu haberin kime var faydası?

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 10 Aralık 00:05
14

Gerçekçi Adam - GÜVENLİ YER SURİYE GÖZÜKÜYOR HARİTADA BAKSANA ŞİNDİ BİZİMKİLER DİYECEKKİ TÜRKİYE YE GÖRE YAPMIŞLAR OYLAMAYI TÜRKİYENİN HERYERİNİ İŞARETLEMİŞLER YER KALMAMIŞ İŞİ GÜÇÜ YOK BU MİLLETİN YAAAA ???? YAAAAA ALLAH HİDAYET VERSİN. HEPİNİZE NEDİYEYİM

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 17:56
12

Hendekli - hendekte işaret bırakanlar kadınlar ise sistemi deneme amaçlı bırakmışlardır yada erkekler bırakmışlardır :) hendekte böyle bir olay olmaz olursa olay olur

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 10:09
07

Adalı - çıplaklığı özgürlük sayanlardan biride hocahanımdiyeceksiniz rumuzlu bayan.rumuzda başlıyor emir vermeler kendini birşey sanmalar. millet görmek zorundamı pis göbeğini orasını burasını açanları nedir bu çıplak olma merağı anlamadım gitti.güzel olduğunu zanneden kuş beyinliler din iman kalmayınca bunlar normal geliyor bu tiplere önce ailede başlar terbiye herkes helaline saklasın kendini millete göz banyosu yaptırıp namus ayağı yapmasın kimse

Yanıtla . 7Beğen . 16Beğenme 09 Aralık 01:32
13

Şinasi - @Adalı 07 nolu yoruma cevabı: Bakma kardeşim, niye bakıyorsun milletin göbeğine. Neresini açar açar, sana ne? Cüppelinin otobüsteki sakallı amcaya dediği gibi, sen görmeyeceksin, rahatsız mı oluyorsun, kaybol oradan.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 11:11
10

Doğrucu - @Adalı 07 nolu yoruma cevabı: Hayatınız dayatmalarla dolu. İstiyorsunuz ki herkes sizin istediğiniz gibi yaşasın. Dolmuşta insanları yerinden kaldırır, sizin uygun gördüğünüz yere oturmasını istersiniz. Bir mekana gidip içki içmek isteyen insanları, kendi istediğiniz yerlere yönlendirirsiniz sade e belli bir yere izin vererek. Saygınız yok. Sevginiz zaten yok. Çıplaklığı özgürlük saymak tabi ki saçmalıktır. Ama çıplaklığın özgürlük olmadığını iddia etmek de öyledir. Çünkü çıplak oldukça özgür olduğunu hissedenler de olabilir. YAASAKÇI ZİHNİYETE HAYIR!

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 09:37
09

Hocahanımdiyeceksiniz - @Adalı 07 nolu yoruma cevabı: Tahammül ve akıl doğru orantılıdır. Tahammülün de yok aklında. Beğenmiyorsan bakma. Çevir kafanı. Hem beğenmeyip hem salça olmak ta neyin kafası?? Burda din iman sattığın ismine bile tahammül edemediğin kadının tesettürlü olma ihtimalini düşünemiyorsun bile.. Çünkü senin kafandaki tesettürlü pardesülü kadın senin gibi düşünmeli aksi olamaz dimi?? Bırakın kadınların donuyla örtüsüyle örtmemesiyle uğraşmayı işinize bakın.

Yanıtla . 7Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 09:18
05

Enimzamlıy54 - 24 saat geziyorum Sakarya’m da tek sokağında laf atan , sapıklık yapan görmedim. Denk de gelmedi ! En karanlık sokağı da dahildir . Kimsenin giyimi sorun da olmaz bu memlekette.. Orası burası ayrı oynayanlar vardır hak etmişlerdir diyorum.

Yanıtla . 7Beğen . 25Beğenme 08 Aralık 18:48
17

Sakaryalı - @Enimzamlıy54 05 nolu yoruma cevabı: Bence Sakarya kadınların güvenli yaşaması konusunda en güvenilir yer seçilmeli..Sakarya da kadınlar rahatlıkla yanlız yaşayabiliyor sokağa çıkabiliyor istediğini giyebiliyor halkıda gayet efendi..Bu sonuç beni şaşırttı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 16:01
11

Doğrucu - @Enimzamlıy54 05 nolu yoruma cevabı: Evet orası burası oynayan kadınlar maalesef var. Her gün bir kaç tane görüyorum. Ama sonrasında kafamı çeviriyorum. Herkes öyle yapmalı. Orasını burasını oynatanlara bakarak prim vermeyin hocam. Orasını burasını oynatmayanları ama tacize maruz kalanları da oynatanlarla bir tutmayın. TOPTANCI ZİHNİYETE HAYIR!

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 09 Aralık 09:40
08

Hocahanımdiyeceksiniz - @Enimzamlıy54 05 nolu yoruma cevabı: Erkeklere laf atmıyorlar zaten sen gezmeye devam et. Bir kadına bir kadının orası burası oynuyordur haketmiştir gibi bir lafı edeceğine inanmıyorum..

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 09:09
03

send isci - akyazı ve hendekte hiç yok .d inanılır gibi değil .d

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 08 Aralık 14:32
04

Yazım Hataları - @send isci 03 nolu yoruma cevabı: SAKARYA GENELLEMESİ VAR KARDEŞ

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 08 Aralık 14:44
02

Vatandaş - Çark caddesinde kızların yarısı göbek deliği açık yürüyor, pantolonlar kotlar dapdar kimsenin dönüp birşey dediği yok nankörlere bak bide sakaryayı işaretlemişler, haritada hakkari şırnak hiç işaretlenmemiş şimdi oralar çokmu medeni? Medeniyet olmuş çıplaklık, kızlar istiyorki anadan doğma çırılçıplak dolaşalım nefisleri azdıralım ama kimsede tepki vermesin!

Yanıtla . 18Beğen . 34Beğenme 08 Aralık 13:29
06

Hocahanımdiyeceksiniz - @Vatandaş 02 nolu yoruma cevabı: Keşke beynin de başka organın kadar işlevsel olsaydı.. Siz ayıp diye susturduğunuz kadınları taciz etmiş olduğunuzu öğrenene kadar medeni olamayacaksınız... Anca orası piercing burası açıksa laf atarım kafası.. Güvensiz deniyor yazılan yorumlara bak güvensizlikte ne kadar haklı olunduğunun ispatı! Bu şehirde hamile kadına tecavüz edilip öldürüldü! Ama orası burası oynuyordu değil mi??

Yanıtla . 20Beğen . 4Beğenme 08 Aralık 20:23
01

Muhammet - Kim ne yapmış hangi bayanada kendilerini

Güvende hissetmiyorlarmış..

Yanıtla . 11Beğen . 30Beğenme 08 Aralık 12:32


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?