Sapanca Gölü için iyi haber, tabi uygulanırsa

Su Tahsisleri Hakkındaki Yönetmelik Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik ile Sapanca Gölünden su alan kurumların denetiminin önü açıldı. Ayrıca yönetmelik ile gölü besleyen dere, çay ve yer altı suları gibi kaynaklara yeni işletme tahsisi de zorlaştırıldı.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri

Devlet Su İşlerinin Yönetiminde uygulanacak olan "Su Tahsisleri Hakkındaki Yönetmelik" Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliği göre diğer kamu kurum ve kuruluşlarınca tahsisi, kiralanması, ruhsatlandırılması gibi işlemlerde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünün görüşüne başvurulacak.

YENİ DÜZENLEME

Ayrıca su tahsisleri konusunda da yeni düzenleme getirildi. Yönetmeliğe göre içme ve kullanma suyunu karşılayacak miktar hariç sular, yağmur suları ya da birikintileri, içme ve kullanma amaçlı tahsis edilmiş sular, özel sular, hidrolojik açıdan zamanın yüzde 80’inde 0,5 litre/saat altında bulunan sular ve çevresel su ihtiyacının altında kalması durumunda kaynak sularının tahsisi yapılamayacak.
Yani Sapanca Gölünden proses amaçlı su almaya devam eden ve bunun için 1950'li yıllardaki bir Bakanlar Kurulu kararını gerekçe gösteren Tüpraş'ın tahsisi denetime açık olacak.

TÜPRAŞ'I ETKİLEYECEK Mİ?

Yönetmeliğe göre daha önce yapılmış su tahsisleri mevcut hukuki durumlarını korumaya devam edecek. Ancak Tüpraş'ın Sapanca Gölünden su almasına ilişkin tahsis DSİ'den olmadığı için bu yönetmelik sanayi devine tahsis konusunda engel oluşturabilecek.
Yönetmelik ile Su potansiyeli öncelikle havzası içerisinde kullanım önceliklerine göre değerlendirilecek. Yani Sapanca Gölü havzasından su alan Sakarya ve Kocaeli kullanımda ilk sırada yer alacak. 

HAVZA PLANI DİKKATE ALINACAK

Yönetmelik yeni alınacak olan kaynak suyu işleme ruhsatlarını da ilgilendirecek. Buna göre tahsis işlemlerinde su kaynaklarının korunması, geliştirilmesi ve kullanılmasını ilgilendiren her türlü iş ve işlemlerde, havza planları da dikkate alınacak. Yani Sapanca Gölünü besleyen dere ve kaynak suları, eğer gölün havza planına göre hayati önemli ise tahsis verilmeyecek. 

TAHSİS SIRALAMASI

Tahsis edilen suların kullanım önceliği ise yönetmelikle şöyle sıralandı:
İçme ve kullanma suyu ihtiyacı, Çevresel su ihtiyacı, Tarımsal sulama ve su ürünleri yetiştiriciliği, Enerji üretimi ve sınai su ihtiyaçları,  Ticari, turizm, rekreasyon, madencilik, taşıma, ulaşım ile sair su ihtiyaçları. Bu madde ile su kullanım önceliğinde sanayi ve turizm faaliyetleri 5, enerji ise 4.sırada yer aldı. Yani Tüpraş, Sapanca Gölünü kullanma durumunda 4.sırada önem arz edecek. 

Yeni yönetmeliğin ardından SASKİ ve İSU'nun nasıl bir yol izleyeceği ve gölü korumak için neler yapacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak her iki kurumun bürokratlarının da yönetmeliği dikkatle inceleyerek, Sapanca Gölünü korumak için hangi maddeleri kullanacaklarını araştırdıkları öğrenildi. ADAYORUM/İBRAHİM BULUT

10 Aralık 2019 Sakarya/ Sapanca- Bölge --- Okunma

Muhabir Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Hadi Ya - YÖNETMELİK İLE GÖLÜ BESLEYEN DERE, ÇAY VE YERALTI SULARI GİBİ KAYNAKLARA YENİ İŞLETME TAHSİSİ ZORLAŞTIRILMIŞ. YA ALLAHINIZI SEVERSENİZ BIRAKIN BU İŞLERİ ATI ALAN ÜSKÜDARI ÇOKTAN GEÇTİ. TÜM DERE, ÇAY VE YER ALTI SULARINI İŞLETENLER, AKAN SUYU TUTUP, KÜÇÜK GÖLETLER YAPANLAR, ALABALIK TESİSLERİ YAPANLAR ZATEN YAPTILAR YAPACAKLARINI. SOPELİ VE NATURKÖY TARAFINA GİDİNCE ONLARCA KÜÇÜK GÖLETLERİ GÖREBİLİRSİNİZ. OLAN OLMUŞ İŞ İŞTEN ÇOKTAN GEÇMİŞ. SEN ÇIKMIŞ AMERİKAYI BULDUK DEYİP YENİDEN KEŞİF YAPMAYA ÇALIŞIYORSUN. KULLAR RAHAT BIRAKSA ALLAH BİZE FAZLASIYLA SUYUMUZU DA YİYECEĞİMİZİ VERİYOR ZATEN.

Yanıtla . 16Beğen . 0Beğenme 10 Aralık 17:34


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?