20 bin ağaç daha gitti

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından "154 kV Adapazarı RES TM-Pamukova TM Elektrik Enerjisi İletim Hattı" adı ile yapımına başlanılacak rüzgar enerjisi santrali için son şekli verilen ÇED Raporu'da onaylandı. Rapora göre Sakarya'nın ciğerleri olarak tabir edilen Güney ormanlarından 20 bin ağaç daha kesilecek...

İsmail  Çetintaş
İsmail Çetintaş Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Akyazı, Pamukova, Taraklı ve Geyve ormanlarında kurulacak RES'ler için İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu'nca yeterli bulunan ÇED raporu nihayi olarak kabul edildi.

Bu karar sonrasında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde ve Bakanlıkta 10 gün süre ile görüşe açılan proje'de hat üzerinde bulunan ağaçların ne kadarının kesileceği de belirlenmiş oldu. 

Son rapora göre projenin devreye girebilmesi için gerekli 100 hektarlık alanda yaklaşık 20 bin ağacın kesilmesi gerekecek.

Yapılacak rüzgar güllerinin ayaklarının ve ulaşım yollarının bulunduğu proje için kesilecek ağaçların tamamının ise Kızılçam ağaçlarından oluştuğu hazırlanan ÇED raporunda yer aldı.

İşte Raporda yazan o açıklama:

 Hat güzergahında baskın meşçere tipleri ve yukarıda verilen tablodaki değerler ve İşletme Müdürlükleri'nden alınan bilgiler dikkate alındığında hat güzergahı boyunca Kızılçam ağacı görülmekte olduğu ve bununda hektardaki ağaç sayısı 200 kabul edilmiştir. Yukarıdaki tablo dikkate alındığında söz konusu ağaçların hektardaki ağaç sayısı
200 kabul edildiğinde;
Ağaç Sayısı = 100 ha × 200 ağaç/ha
Ağaç Sayısı = 20.000 ağaç (Kızıçam) hesap edilmektedir.
Yukarıdaki tablodaki ağaç sayıları kabuller neticesinde oluşturulmuş olup, sadece
bir öngörüde bulunmaktadır. Kesilecek kesin ağaç sayısı izin-irtifak hakkı alınması
esnasında ilgili Orman Bölge Müdürlükleri’ nin refakatinde tespit edilecek ve böyle bir
kesim sonucu oluşacak orman emvali ilgili Orman Bölge Müdürlükleri tarafından
değerlendirilecektir.

25 adet 0,8 MWm ve 5 adet 2,0 MWm kurulu güce sahip 30 adet rüzgâr türbininden oluşacak şekilde projelendirilen projeye başlanmasının ardından 2022 yılı içerisinde bitirilmesi planlanıyor. 

11 Aralık 2019 Sakarya/ Pamukova- Güncel --- Okunma

Muhabir İsmail Çetintaş

medyabar.com son bir ayda 5.108.986 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

yenikentli - O kadar şey Yerli oluyor, iyide hiç indirim olmuyor..!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Aralık 14:07
05

Hakikat - Tekrarliyorum.

Sakarya'yi Sakarya yapan mevcut degerlerini, dogasini ve nefes alanlarini yok edip sonradan "keske" dememek ve "Istanbul'a ihanet ettik" dedigimiz gibi Sakarya'ya ihanet ettik dememek icin: bu ve benzeri projeler gozden ve ozellikle vicdandan gecirilmelidir.

Yanıtla . 8Beğen . 5Beğenme 12 Aralık 04:23
04

figen - kesin kesin rahatca kesin bu memleketin tankpalet i peşkeş cekildi baktılar ormanlar kesilincede bakarlar bakarlar bakarlar gider gene oy verirler

Yanıtla . 14Beğen . 7Beğenme 11 Aralık 20:46
03

Yedi̇ates - nükleer santrala karşı çık hes lere karşıçık rüzgar güllerine karşı çık, sonrada türkiye elektrikte dışa bağımlı diye yaygara kopar.

Yanıtla . 20Beğen . 18Beğenme 11 Aralık 17:17
01

sait faik - 20 bin ağaç yerine insanın menfaatine dokunan mesela 20 bin konut yıkılcak olsa nasıl tepki görürdü? çocuklarımızın geleceği için bu nedir başımızdaki bela. sapancaya teleferik binlerce ağaç kes, kocaaliye kimya osb de dilovasındaki kanseri unut, geçerken camları kapatıyoruz otobandan mesela çok isteyenler gitsin orda yaşasın iş de var hem. sakarya halkı buna layık mı acaba? hiç mi akletmezsiniz? hiç düşünmeyecek misiniz? düşünen kavimler için örnekler vardır..

Yanıtla . 19Beğen . 14Beğenme 11 Aralık 14:57


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?