Şehirde bazı mahallelerde sıvılaşma mevcut

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Topluluğu tarafından “Adapazarı Zemin Çalıştayı” düzenlendi. Seminerde Adapazarı'nda meydana gelen depremlere dikkat çekilirken, şehirde bazı mahallelerde zeminde sıvılaşmalar olduğuna dikkat çekildi..

+7
Haber albümü için resme tıklayın

SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan çalıştaya Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emrah Doğan, Çalıştay Başkanı Doç. Dr. Aşkın Özocak ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Çalıştay kapsamında Prof. Dr. Ayfer Erken “17 Ağustos 1999 Kocaeli Depreminde Adapazarı Zeminlerinde Oluşan Deformasyonlar ve Nedenleri”, Prof. Dr. Akın Önalp “17 Ağustos 1999 Kocaeli Depreminde Adapazarı Zeminlerinde Oluşan Deformasyonlar ve Nedenleri”, Doç. Dr. Ertan Bol, “Adapazarı Zeminlerinin Jeomorfolojik ve Geoteknik Özellikleri” konulu konuşmalarını yaptılar.

Rektör Prof. Dr. Fatih Savaşan, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmasında çalıştayı düzenleyenlere teşekkür ederek, “Hepimiz biliyoruz ki yapı çok önemli. Zemin daha önemli. Belki de yapı-zemin ilişkisi kurulmadığı zaman ekonomik anlamda gereksiz yatırım yapmış olursun ya da uygun dayanıklılığa ulaşmayan yapılar yapmış olursun. Her ikisi de bir felaket anında istemediğimiz sonuçlara yol açar. İnşallah burada değerli hocalarımın tartışmalarıyla, öğrenci arkadaşlarımızın sorularıyla bu konuda hem farkındalık hem de bilgi birikiminin artacağını düşünüyorum. Hem bölümümüzü hem de bölümümüzün değerli öğrencilerini ve öğrenci fakültesinde bulunanları tebrik ediyorum“ şeklinde konuştu.

“Adapazarı’nın esas sorunu Sakarya Nehri’nin kontrolsüz akması”

Prof. Dr. Ayfer Erken, konuşmasında öğrencilerin geoteknik alanında uzmanlaşmaları gerektiğine işaret ederek, geoteknik davranışların bu tür bölgelerde önemli olduğunu söyledi. Prof. Dr. Erken, “Deprem yükleri altında neler olacağını ve tektonik diğer durumları da dikkate almamız gerekiyor. Zemin kaynaklı hasarlarda taşıma gücü kaybı olur. Sıvılaşma, düşük sitler, yumuşak sitlerin basınçları artar. Deformasyonlar daha sınırlı ve taşıma gücü kayıpları oluşur. Adapazarı’nın esas sorunu Sakarya Nehri’nin kontrolsüz akması sonucu, taşıdığı zeminlerin de rastgele yığılmasıdır. Dolayısıyla bir binanın altında üniform zemin tabakalaşması olur diyemezsiniz. Bunu sonuçlardan gördük. Tabakalaşma durumunda her sondaj farklılık gösteriyor. Adapazarı çevresinde kırık bulunuyor. Yani ana fay diyemeyiz. Bu fay kendi kendine kırılmaz ama bir deprem olduğunda o da hareket edebilir” dedi.

“Sakarya’da zemin sorunlarının incelenmeli”

Prof. Dr. Akın Önalp da doğal afetler arasında heyelanlar ve sellerin olduğunu ancak depremin afetler arasında çok özel bir yeri bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Önalp, “Çünkü arasında önceden bilemediğimiz tek olay deprem. Sakarya’da silt sorunlarının incelenmesi gerekiyor. 17 Ağustos 1999 Kocaeli Depreminde Adapazarı zeminleri, Türkiye‘nin batı kesimlerinde oluşan yapısal hasarlar nedeniyle kuvvetli şekilde etkilenmiştir. Adapazarı şehri, depremin merkez üssüne yakın olması nedeniyle, yapı kalitesinin yetersiz ve yapılaşmaya uygun olmayan temel zeminlerinden dolayı büyük hasar görmüştür. Sakarya, binlerce yıl bu Akova dediğimiz ovaya siltleri taşımış. Çok fazla kum yok. Daha ziyade kil ve siltler var” şeklinde konuştu.

“Bazı mahallelerde sıvılaşma mevcut”

Doç. Dr. Ertan Bol ise konuşmasında Adapazarı’ndaki zemin sıvılaşması konusuna değindi. Adapazarı haritasını göstererek zemin konusunu değerlendiren Doç. Dr. Bol, bazı bölgelerde sıvılaşma olmadığını ancak Semerciler ve Cumhuriyet mahalleleri gibi bölgelerin sıvılaşma bölgeleri olarak görüldüğünü söyledi.

12 Aralık 2019 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

54kere54 - 1 semerciler ve cumhuriyet mah yıkım enaz olan mah bu 1. 2 neden kocaeli depremi deniyoda gölcük denmiyo bu 2. 3 neden sakarya denmiyoda adapazarı deniyo 3

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 13 Aralık 19:15
03

Karasuaziziye - İlginç Tüm Belediye Başkanları da Oradaymış. Adamlardaki Duyarlılığa Bak Behhh.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 13 Aralık 16:13
02

Barbaros - bina ne kadar sağlam olursa olsun, zemin sağlam değilse, özellikle sıvılaşma varsa, bina yıkılmaz ama yan yatar, devrilir. sakarya'da hala düz tarlalar imara açılmaya devam ediliyor. hem tarım alanları yok oluyor, hemde düz zeminler zaten sağlam değil. biz akıllanmayız.

Yanıtla . 21Beğen . 0Beğenme 13 Aralık 16:07
01

Şükrü Şenol - DEĞERLİ BİLİM İNSANLARI DİYORLARKİ ZEMİN VE YAPI ARASINDA İLİNTİYİ ANLIYAMIYAN ZİHNİYET VAR JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ VE JEOFİZİKMÜHENDİSLERİNİ SİSTEMİN İÇİNE KOYMADIKÇA YAPIYI NEYLE YAPARSAN YAP TOPAL ÖRDEK OLUR DİYORLAR ANLIYANA YAPIDENETİM İÇERİSİNDE KİMYACI VAR JEOLOJİ MÜH JEOFİZİK MÜH YOK BU NASIL İŞTİR YAPIYI OTURTACAĞIN YERİ TESPİTİNİ KERHEN YAPTIRTIP BİNAYI ÖYLE ÇIKARSAN 1999 DEPREMİNİ ALLAH KORUSUN ARAR KONUMA GELİRSİN DOĞALGAZ YOKTU OGÜN BUĞÜN VAR ÇOĞU YANARAK ÖLÜR İNSANLAR YIKILAN BİNALARIN ALTINDA SEBEP OLANLARIN ALLAH YARDICISI OLSUN İKİ CİHANDA

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 13 Aralık 11:09


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?