Teknokent 84 teknoloji geliştirme bölgesi arasında 14’üncü Oldu

Sakarya Teknokent 84 Teknoloji Geliştirme Bölgesi arasında yükselişe geçerek 14'ncü oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreninde Sakarya Teknokent yükselerek 14. sırada yerini aldı.

Ankarada gerçekleştirilen 7. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge Merkezleri Ödül Töreninde Teknoloji Geliştirme Bölgeleri TGB ve Araştırma Geliştirme Ar-Ge merkezlerinin verileri değerlendirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlenen kriterler ve bu kriterlere karşılık gelen verilerin değerlendirilmesi sonucunda Sakarya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi 84 Teknopark arasında 14. sıraya yükselerek Doğu Marmara Bölgesinde bulunan Teknoparklar arasında zirvede kalmayı başardı.

Ödül töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Küresel rekabette ayakta kalabilmek ve bu yarışın içinde olabilmek için teknolojinin tüketicisi değil üreticisi olmak zorundayız. Teknoloji üretmek içinse iyi işleyen bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi şarttır. 84 TGB 112 bin araştırmacısı ile bu ekosistemin temel aktörüdür dedi.

Törende Sakarya bölgesinde Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olan MKS Mermer Kesme Aydın Endüstri Kromel Makina Tüvasaş Küçükçalık Tekstil Toyota Kar Metal ve Yektamak Makina firmalarına belgeleri Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından takdim edildi.

BÖLGEDE AR-GE VE INOVASYONUN MERKEZIYIZ

Sakarya Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş konu ile ilgili olarak 2018 yılında yapmış olduğumuz faaliyetler çerçevesinde yükseliş göstererek 84 Teknopark arasından 14. sırada yerimizi aldık. Ülkemize Sakaryamıza ve üniversitelerimize hizmet etmekten dolayı mutluyuz gururluyuz dedi.

Sakarya Teknokentin 5 bin 700 metrekare kapalı alan içerisinde 86 Ar-Ge firması ve 425 çalışan ile hizmet verdiğini aktaran Prof. Dr. Şakir Görmüş Sakarya Teknokentin bölgede Ar-Ge tasarım ve inovasyonun merkezi konumunda olduğunu söyledi. Sakarya Teknokentin oluşturduğu yeni iş modeli ile çıktı ve sonuç odaklı bir yönetim modeli geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Görmüş bunun çıktılarını almaya başladıklarını ifade etti. Görmüş 2019 yılında 100den fazla TÜBİTAK KOSGEB MARKA ve öz kaynaklı Ar-Ge projesine destek veren Sakarya Teknokent sadece Sakarya ilinde bulunan firmalara değil Eskişehir Bursa İstanbul Kocaeli Ankara ve Gebzeye kadar taranan tüm bölgede Ar-Ge çalışmalarına akademisyenlerimiz eşliğinde destek vermektedir. Sakarya Teknokent ve şahsım adına başta bize verdiği desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varanka Rektörümüz Prof. Dr. Fatih Savaşana SAÜ Teknokent A.Ş ortaklarına ve Teknokent ailesine teşekkür ederim ifadelerini kullandı. 

24 Aralık 2019 - Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.108.986 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?