Bıçkıdere davasında yeni gelişme!

SASKİ, Emsey Termal Enerji Sağlık Gıda İçecek Tur. San. Tic. A.Ş’nin, Bıçkıdere’de tahsis edilen mineralli su kaynağının bulunduğu alanda yer alan başka bir doğal su kaynağının revize planla şirkete tescil edildiğini belirterek, bu işlemin iptali için dava açtı.

Sakarya 2. İdare Mahkemesi’ne açılan bu davaya, Müdahil Bıçkıdere Havzası Dogal Yasam Koruma Derneği’de müdahil olmak üzere başvuruda bulundu. SASKİ’nin açtığı davada EMSEY firmasının, tescil edilen kaynağın dışındaki kaynağı kaçak olarak kullandığı, ayrıca kaçak kullanılan kaynaktaki suyun mineralli değil, doğal su olduğu ve bu kaynakla ilgili tasarrufun SASKİ’de olduğu belirtildi. Davaya müdahil olmak üzere başvuruda bulunan Bıçkıdere Havzası Doğal Yaşam Koruma Derneği Vekili Av. Elif Yar, dilekçesinde söz konusu ruhsatın iptalini istedi. Dilekçede şöyle denildi:

“2013-IR-09 nolu Doğal Mineralli Su ruhsatı içinde 21.09.2018 tarihinde revize projenin onaylanması ve 29 adet kaynağın ruhsat kapsamına alınmasına yönelik dava konusu işlemin iptali ile bu işlemin gerekçesi olarak gösterilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün 27.02.2015 tarih ve 37049 sayılı ve 26.05.2016 tarih ve 418927 sayılı görüşünün iptaline karar verilmesini saygılarımla arz ederim.”

Neler oldu?

Bıçkıdere/Küçücek halkı 2014 yılında ormanlarında bilgileri dışında çeşitli faaliyetler yürütüldüğünü fark etmiş ve konuyu anlamak üzere hemen araştırmalara başlamışlardı. Araştırmaları neticesinde Sakarya Valiliği YİKOB tarafından oluşturulan “Kaçak Su Tespit ve Değerlendirme Komisyonu” tarafından, Emsey Firmasının faaliyetleri ile ilgili bir rapor tutulmuştu. Bu raporda izinsiz sahada, ruhsat kapsamı dışında, kaynaklara yapılan müdahaleler tespit edilmiş ve Emsey Firmasın’na derhal izinsiz sahalardan çıkmaları hususunda ihtar gönderilmişti. Firmanın “faaliyeti durdur” ihtarına rağmen faaliyetlerine devam ettiği belirlenmişti.(Bizim Sakarya Gazetesi)

27 Aralık 2019 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.000.398 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?