Yüce'nin “NOSTALJİK TRAMVAYINA” itirazım var!

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce'nin dün kamuoyuna tanıttığı "Nostaljik Tramvay" projesine ilk itiraz gazeteci İbrahim Bulut'tan geldi. Bakın, Bulut projeye hangi nedenlerle itiraz etti...

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce dün (30 Aralık) saat 15:30’da Altınova’da bir otelde yeni projelerinden “Nostaljik Tramvayı” basın mensuplarına tanıttı.

Saat 15:30’da başlaması gereken toplantı için gazeteci arkadaşım Engin Arapoğlu ile yola düştük. Normalde 10 dakikada almamız gereken ve tamamı şehir içi olan yolu 27-28 dakikada çok zor alabildik.

Adapazarı şehir merkezinin her noktasında inanılmaz bir trafik sıkışıklığı bizi neredeyse geriye döndürecekti. Ama sabrettik ve tam saatinde toplantıya yetiştik.

Fakat basın toplantısının yapılacağı otele geldiğimizde bizi bir sürpriz bekliyordu. Basın toplantısının başladığı saatlerde bütün gazeteciler otelin lobisindeydi…

Sorduk ne oluyor diye, meğer toplantı odasında Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce başta nostaljik tramvay projesini ve diğerlerini protokol mensuplarına ve sivil toplum kuruluşlarına anlatıyormuş…

“Tamam işte biz de girelim hemen” dedim, saf saf... Başka bir gazeteci arkadaşım beni durdurdu “Yok abi içerideki toplantı bitince basın içeriye alınacakmış, bekliyoruz” dedi.

Şaşırdım, ama beklemeye de devam ettik.

Sonuçta bardaktan boşanırcasına yağan yağmurda ve çıldırtan trafikte aslanlar gibi mücadele edip gelmiştik, dönmek olmazdı. Üstelik şu “Nostaljik Tramvayı” da herkes gibi merak ediyordum.

Yaklaşık bir saat kadar sonra içeridekiler çıktı ve gazeteci arkadaşlarımla birlikte büyük bir merakla salona girdik.

Kısa bir hoş geldiniz girişinden sonra Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce “Nostaljik Tramvay” projesini büyük bir sevinç ve heyecanla anlatmaya başladı.

Başkan Yüce anlattıkça ben şaşırdım, ben şaşırdıkça Başkan anlatmaya devam etti…

Şaşkınlığım projenin büyüklüğünden, kapsayıcılığından veya ne kadar da elzem olduğundan değil tam tersine ne kadar gereksiz ve yorucu bir proje olmasından kaynaklanıyordu.

Elbette tüm ayrıntılarını can kulağıyla dinlemeye devam ettim.

Başkan Yüce “Nostaljik Tramvayı” anlatırken şu cümleleri kullandı: “İstanbul’a ne zaman gitsem İstiklal Caddesi’ndeki tramvaya binmeden Sakarya’ya dönmem. Eğer tramvaya binmezsem o İstanbul ziyareti benim için eksik kalır…” dedi.

Sonra Başkan Yüce anlatmaya devam etti: “İstanbul’a büyük bir değer ve estetik katan tramvaya binmek için Sakaryalılar neden buraya gelsinler diye düşündüm ve Sakarya’ya da bir nostaljik tramvay yapma projesini hayata geçirme kararı aldım…”

Sonra Başkan Yüce “Nostaljik Tramvayın” Sakarya’ya ne kadar da büyük bir değer katacağının altını çizdi. İstanbul’a verdiği güzellik ve estetiği Sakarya’ya da vereceğinden sık sık dem vurdu.

Yüce, bu tramvay ile Sakarya’nın bambaşka bir kimliğe bürünüp çok da hoş olacağını basın mensuplarıyla paylaştı.

“Nostajlik Tramvayın” belirlenen hattını ise Yenicami’den başlayıp, Çark Caddesi’ni katederek bitmek üzere olan ve Sakaryaspor’un eski stadının olduğu yere yapılan Millet Bahçesi’nde son bulacağını söyledi.

Sayın başkan bunları anlatırken bir ara: “Bizim millet bahçesine ulaşımda bir sorunumuz yok, yürüyerek 5-10 dakikada zaten gidiliyor” cümlesini de konuşmasının devamına eklemeyi de ihmal etmedi…

Tramvay hattının güzergahı için caddenin bir bölümünü kullanmayı düşündüklerini ama daha sonra esnafın “işlerimiz sekteye uğrar” serzenişinden sonra başka bir karar aldıklarını söyledi.

Başkan Yüce nostaljik tramvayın kullanacağı yolun kararını nasıl aldığını da şöyle anlattıı: “Baktım Atatürk Bulvarı bomboş orada öyle duruyor. Hiç kimse yok tamamen boş. Zaten kimsenin de kullandığı yok! Biz de tramvayı buradan geçirmeye karar verdik…”

Yani nostaljik tramvay Atatürk Bulvarı’nın tam ortasından geçecek.

Başkan Yüce’nin anlattıklarını büyük bir şaşkınlıkla dinledim ve izledim.

Yüce başka projelerinden de bahsetti. Mesela raylı sistemi anlattı. Hatta bir değil, iki değil tam üç güzergah yapmayı düşündüklerini de gururla anlattı.

Bununla ilgili pek çok çalışma ve fizibilite raporları hazırladıklarını, geçmişten gelen fikir ve önerileri de dikkate alarak titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Raylı sistemin güzergahlarını da tek tek anlattı Başkan Yüce…

Ben tam da “Bu bütçeyi nereden karşılayacak acaba?” diye düşünürken Yüce adeta iç sesime cevap verdi ve işin maddi tarafını da şöyle aktardı, daha doğrusu aktaramadı: “Bütün bu çalışmaları yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Hiçbir sorun yok her şey yolunda devam ediyor. İnşallah en kısa zamanda bu projemizi de hayata geçireceğiz…”

Ahh tamam işte mis gibi on numara proje, Sakarya bu projeyle büyük bir aşama kaydeder. Diye içimden geçiriyordum ki, Yüce’nin gür sesiyle hayallerim bir anda darmadağın oldu.

Yüce hayallerimi tarumar ederken şu cümleyi kullandı: “Raylı sistem ile ilgili bir sorun yok. Tek sorunumuz finansman!”

Tamam da sayın başkan zaten her şeyin ana sebebi finansman yani daha açık söyleyelim “para olmadan bu işler olmuyor!” Para olmadan proje yapılsa ne olur, finansmanı olmayan projenin kime ne faydası var?

Bu arada raylı sistemin maliyetini Başkan Yüce 1 Milyar TL. olarak açıkladı. Yani eski parayla tam olarak 1 katrilyon lira!

Yapmayın sayın başkan ortada para yoksa, proje de yok, raylı sistem de yok.

Bu biraz şuna benziyor “Biz Patagonyaspor olarak Süper Lig’in en iyi 6 futbolcusunu ve Avrupa’dan da çok iyi liglerde oynayan üst düzey 5 futbolcuyu kadromuza katmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Her şeyi hallettik…”

Eeee tamam o zaman transferi yapın.

“Tamam da paramız yok, henüz para sorununu aşamadık…”

Burada kimsenin projesine falan laf ettiğim yok, elbette projeler olacak ve bunun için uğraş verilecek. Ama 1 Milyar TL gibi devasa bir kaynağa ihtiyaç duyulan bir yerde: “Her şeyi hallediyoruz ama para konusunda sıkıntı var” demek, asıl konunun ıskalandığını bize göstermiş olmuyor mu?

“Nostaljik Tramvay” konusuna devam etmek istiyorum. Raylı sistem hariç, Başkan Yüce’nin anlattığı diğer projeler zor da olsa yapılması muhtemel ve olabilirliği var olan çalışmalar.

Allah yardımcısı olsun, elimizden geldiğince yardım da eder, destek de veririz o iş başka…

Ama ortada nostaljik tramvay diye ne olduğu aslında tam da belli olmayan “bir şey” var…

Nostaljik…

Bizim daha önce bir tramvay geçmişimiz var mıydı?

Hayır yoktu.

“İstanbul’a çok yakışıyor” dediğimiz tramvayın tarihi 1871 yılına dayanıyor. Yani 1,5 asırlık bir geçmiş var, yani 150 yıllık bir alışkanlık ve benimseyiş var…

Sakarya’nın tramvay geçmişi ise yok. Yani sıfır yıl, sıfır ay, ve sıfır gün…

Sakarya’da böyle bir ihtiyaç var mı yok mu?

Bu konuda ölümüne herkesle tartışırım…

Sonra Allah aşkına, İstanbul’un bir imzasını, tarihe damga vurmuş bir figürünü alıp Sakarya’ya getirince aynı etkiyi mi yaratacak?

Yapmayın Allah aşkına!

Şehir merkezindeki trafik artık günün her saatinde neredeyse saç baş yolduruyor. Sabahın çok erken veya gecenin geç saatleri hariç iki şerit işleyen bir tane bile yol yok. Hala asfaltı bozuk merkezde yollar var.

Üstelik şehre bir değer katacağız derken “içinden geçilen” Atatürk Bulvarı bu şehrin bir simgesi, bir imzası, bir değeri değil mi?

AyrıcaBaşkan Yüce’nin “Bulvar’da kimse yok, kimse kullanmıyor” iddiasına da sonuna kadar itiraz ediyorum. Adapazarı şehir merkezindeki bulvar yazın ayrı güzel, kışın ayrı güzel, sonbahar da ayrı güzeldir.

Ve Adapazarlılar burada yürümekten, sohbet etmekten, banklarında dinlenmekten büyük keyif alırlar.

Her ne kadar birkaç noktadan trafik nedeniyle mecburen kesintiye uğramış olsa da, bu güzelliği ne olacağı pek de belli olmayan ve adına nostajik tramvay dediğiniz bir “deneme” için geri dönülmez biçimde değiştirmeyiniz…

Ayrıca, yeni yapılan Millet Bahçesine herhangi bir ulaşım sorunumuz yok diye ekleyen de Başkan Yüce’nin kendisiyken…

Dünya, daha modern bir yapıya ulaşmak için her alanda deli gibi çalışıyor.

Ülkemizde de benzer çalışmalar yok mu? Elbette var, bakın 3 saat uzağımızdaki Eskişehir…

Bir zamanlar kokusundan etrafında durulamayan Porsuk Çayı’nda şimdi gondollar yüzüyor. Eskişehir şehir merkezi bambaşka bir kimliğe büründü.

Bunu yaparken çok sıkıntı ve sorunlar yaşandı yakından biliyorum. Eskişehir mütevazi bir iç Anadolu şehriyken artık yılın her mevsimi özellikle yerli turistlerin en çok ziyaret ettiği şehirlerden biri haline dönüştürüldü…

Sakarya’nın da pek çok marka olmaya müsait değerleri var.

Sakarya Nehri, Karasu, Sapanca, Acarlar Longozu, Serdivan Tepeleri uçurtma ve yamaç paraşütü aktiviteleri…

Bu örnekleri çoğaltabiliriz.

Ama İstanbul’a 150 yıl önce gelen ve şehrin en azından bir bölümünün simgelerinden biri olmuş tramvayı Adapazarı’nın sıkışık ve trafikten bunalmış caddelerine sokarak lütfen “estetikten” bahsetmeyin sayın başkan…

İnanıyorum ki Adapazarı ve Sakarya için gerçekten “imza” niteliğindeki projeleriniz vardır.

Umuyor ve temenni ediyorum ki hiçte “akıcı ve estetik görünmeyen” nostaljik tramvay projenizi yeniden ve detaylıca düşünürsünüz...

İbrahim BULUT / www.adayorum.com

31 Aralık 2019 Sakarya/ Adapazari- Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

17

Ibrahim GÖKSEL - Gereksiz işlerle uğraşacağınıza şehir içi tıkanan yollara bir çözüm bulunsun adım başı gayri resmi oto parklarla dolu fiş yok fatura yok hep soygun hep talan hep kayıp kaçak paralar zabıta birimi ne iş yapar katli pazara giremiyorlar başkan buralara baksın önce tramvay işi cacık yol yok yol her yer kanal kapağı dolu düzgün asvalt yok ne büyük şehiri be kaza bile olmaz bunlar nerede yaşıyorlar anlamak mümkün değil at gözlüğü takmış oturuyorlar sadece sokak aralarında gezip fotoğraf çekip ceza yazsınlar görevleri sadece bu bol bol küfür yesinler başka bi b*** yaramazlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Ocak 18:39
16

Fatih Gndz - Sayın Ekrem Yüce; Estetik açıdan nostaljik tramvaya lafım yok ancak lüzum da yok. Gelecek için vizyonu genişletmek şart. Gelişmiş büyük şehirlerde olduğu gibi.

Korucuk’dan Organize’ye, Çökekler’den Kazımpaşa’ya, yer altı ve üstü raylı sistem yaparsanız başkanlığınızda sizin ile anılacak bir eser bırakmış olursunuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 22:20
15

İlçeler Tramvay Istiyo - Söyleyin yayın yapinda ilçeler arası tranway - metro ulaşım sistemini kursunlarda ülkede İlk başlayan Sakarya olsun madem Avrupa bizi kıskanacak böyle kıskansın Sakaryaspor yeni stadyumu ordan geçsin de herkes rahat rahat her ilçe maçları izlemeye gelsin ALİN SİZE PROJE hadi yap haberi paylaşsınlar

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 11:55
14

Tranvayı Istemiyoruz. - Sayın yüce bence çok gereksiz ve adapazarı trafik rezilliğini dahada çekilmez hale getirmenin fitilini ateşlemiş olursunuz. Zaten tek yokuşu, yazlık kavşağı, yeni cami, erenlerdeki toptancılar çarşısı yol sıkıntısı var. üstüne bulvar ve çark Caddesi trafiği felç olur. Ama birileri zengin olacak halkın sıkıntısı umrumda değil diyorsanız buyurun yapın.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 09:59
13

Küçük Ağa - İbrahim bey beğenmemiş olsun beğenmesin!! Ama biraz erken davrandı, biraz sabretse şehrimiz için sabah akşam içi boş raylı sistem köşe yazılarına bir anlamda cevap niteliğinde olduğunu görecekti.Bu projeyi bir başlangıç olarak görmek gerek,,ayrıca ismi Nostaljik tramvay dendi diye bu kadarda takılmaz ki insan...peki İbrahim bey isim bulsun o zamn..biraz düşünse iyi olur.Atatürk Bulvarı da ne kadar mübarekmiş te biz bilmiyormuşuz, en son kendisi ne zaman gitti acaba Bulvara??!!!

Yanıtla . 0Beğen . 3Beğenme 01 Ocak 01:16
12

Yeni Nesil - yenikent bölgesine ulaşımı hallettilerde bulvar sefası kaldı !!! sırf göz boyama, icraat sıfır... olmayan paramızı nereye harcasak acaba ??? alkışlıyoruz... yenikent bölgesi gittikçe büyüyor nüfus artıyor yakında belediye bile olabilir ama unutulmuşluğun intikamını alırlar.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 16:59
11

Zubizaretta - 1 Milyar Tl harcanacak ve yapıldığında geri dönüşü olmayacak proje. Yapıldıktan sonrada aylık masrafı olacak. Korkunç bir şey. İnşAllah bu yanlıştan geri dönülür. Çöpe atılan bir para olur

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 16:21
10

Hasan - Arkadaşlar, Google'da "Düzce Nostaljik Tramvay" yazın lütfen. İzleyin. Hadi bizimkisi pilli bir şey olduğundan ölmeye zaten mahkumdu. Fakat böyle basit bir şey için yollarınız mahvolacak. Bulvar ve Çark Caddesi'nin düzeni değişecek. Halbuki tam bir yatırım yapılsın, Çark Caddesi-Serdivan-Sigorta Kavşağı-İzmit Caddesi-Yeni Cami-Bulvar-Atatürk Parkı müthiş bir ring yolu. Bunu isterler mi? İstemezler çünkü 2 minibüs hattı da kalkacak o zaman. Düzce'de güzelim İstanbul Caddesi'nin nostaljik tramvay diye ne hale getirildiğini gidin görün. İnsanların yürüdüğü yola "İstanbul'a gitmenize gerek kalmayacak" diye bunu yapmak kusura bakmayın ama çocukluktur, yöneticilik değildir.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 15:33
08

Tuhtuh - Oturup konuşulası bi konu

Önümüzde Düzce gerçeği de varken

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 13:54
07

Realist - İbrahim bey Eskişehir Sakarya'nın tırnağa olamaz!kıyas kabul etmez. . Sakarya gibi muazzam potansiyel i olan bir şehir. Ama gel gör ki basiretsiz bir işe yaramaz vekiller yöneticiler var bu güzelim şehirde. Saç baş yoldururlar insana. Adeta nefret edersin... Sakarya'dan küçük şehirler bu parayı bulabiliyorda biz neden bulamıyoruz? Biz oy deposu olduktan sonra bir icraat beklemeyin bu yobaz sorgulamayan insanlar sürüsü olan şehirden! Biraz ders vermenin vakti gelmedi mi sandık ta artık!

Yanıtla . 12Beğen . 2Beğenme 31 Aralık 13:28
06

Vatandaş Kız - ben ödediğim vergilerle şehrimdeki yoksul VATANDAŞLARIMA (yabancı uyruklu değil) yardım edilsin istiyorum , sokak hayvanlarıyla ilgilenilsin istiyorum. Belediye hizmetlerinin daha güvenilir ve şeffaf olmasını istiyorum.zaman zaman o kent parkta KONSER olsun istiyorum!mevsim geçişlerinde meydanda panayırlar olsun istiyorum.POLİSLERİN daha çok GEZMELERİNİ istiyorum!ZABITALARIN işyeri denetimlerini sıklaştırmalarını istiyorum.Okulların bakımının yapıldığını bilmek istiyorum!Öğrenciler güvendeler mi, ulaşımları güvenle sağlanabiliyor mu?bakkal marketler,kasaplar güvenli mi? benim vatandaş olarak korunmaya - HAKKIMIN KORUNMASINA ihtiyacım var. ben vergimi ödüyorum , ödediğim bedelinde karşılığını isterim. gerekirse imza kampanyası başlatır cimere başvururum. tramvay çılgın hayalin olarak kalsın lütfen!

Yanıtla . 14Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 13:16
05

Destekci - Yani sayın gazeteci bey biraz ıslandı,biraz trafikte çile çekti birazcık da lobide çayını yudumladi diyeee gereksiz bir proje mi oldu bu güzel anlamli proje ..köstek değil ,destek olalım çok kıymetli saygider basın..

Yanıtla . 1Beğen . 21Beğenme 31 Aralık 13:06
09

Ahmet - @Destekci 05 nolu yoruma cevabı: konuyu ıslanmaya baglıyacak kadar akp lisiniz orasını anladıkda.. bu proje ne getirecek kampüse camiliye korucuga raylı sistem yapılması neden düşünülmezde taklit süslemelerle göz boyanmaya calışılır trafigin halide ortada..

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 31 Aralık 14:46
04

Mehmet Kerimoğlu - eğer bulvar bu proje yüzünden perişan edilirse başkan yüce tarihe geçer ama adapazarını mahveden isim olarak!!! yazı gerçekleri vurgulamış

Yanıtla . 17Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 12:47
03

Kocaeli - Tamamına katılıyorum. Cidden neyin nostaljisi?

Yanıtla . 16Beğen . 1Beğenme 31 Aralık 11:56
02

Gökhan - Ayni itirazi adapazarı ekspresi nin gittiği adaray için de yapaydın keşke. O cop vasiyette kalan duraklardan bahsetmiyor sunuz. Neden acaba?

Yanıtla . 4Beğen . 4Beğenme 31 Aralık 11:26
01

Aslan Bey - Ne gömmüşsün be projeyi... Raylı sisteme olan ilk adım olarak düşünüyorum projeyi. Bence hayırlı olacaktır.

Yanıtla . 1Beğen . 34Beğenme 31 Aralık 11:03


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?