Bir zamanların Çark Caddesinin sakinleri..

Bugün nostalji tramvayının geçeceği konuşulan Çark Caddesi'nin Adapazarı tarihinde çok ayrı bir yeri var. Çark Caddesinin eski sakinlerinden Yenigün Gazetesi yazarı Cevdet Güngör Çark Caddesinin eski sakinlerini böyle yazdı...

Çark Caddesi bizim çocuk ve gençlik yıllarımızda iki katlı evleri bahçesinde meyve ağaçları olan şirin bir caddeydi. Zaman içinde Çark Caddesi o tabi güzelliklerini kaybetti ve ne yazık ki beton yığını oldu. Bunun faturası ise 1999 depreminde acı bir şekilde ödendi. Çark Caddesi’ndeki evlerin (bizim ev dahil)  yarısı gitti. Çark Caddesi şimdi trafiğe kapalı hali ile vatandaşların tur attıkları bir cadde oldu. Çark Caddesi iyi ki de trafiğe kapanmış. Yoksa bugün Çark Caddesi’nde akşam turu atan insanlar nerde böyle bir imkan bulacaklardı?

            Çark Caddesi’nde eski yıllarda hatırımda kaldığı kadarı ile hangi binalar vardı. Çark Caddesi bugünlerde nostaljik tramvay ile gündeme geldiğinden bir kez daha  eski Çark Caddesi’ndeki yerleşimi hatırlatmak istedim. 

Belediye Binası?

Benim çocukluğumda Çark Caddesi’nin girişinde Belediye Binası vardı. Hafta sonunda bayrak merasimi onun önünde olurdu. Belediye bandosu, şef Atıf amca yönetiminde kısa bir şehir turu yapar, belediyenin önüne gelir ve balkondaki bayrak direğine Cumartesi günü bayrak çekilirdi.

Şimdilerde bu gelenekten neden vazgeçildi bilemiyorum?

Yeni'nin Yazlığı?

Belediye binasının karşı sırasında Yeni Sinema'nın yazlık bahçesi vardı. Yaz konserleri orada olurdu. Onun ön tarafında fayton durakları ve sinemaların afişleri vardı.

Cevat Beyin İpek Fabrikası?

Sinemadan sonra bugün Cevat Bey İşhanı’nın olduğu yerde Cevat Bey'in kullanılmayan ipek fabrikası vardı.

Muhtar Kadir?

Onun karşısında Yemci Kadir ağabeyin yemci dükkanı vardı. Rahmetli  Kadir ağabey uzun yıllar Cumhuriyet Mahallesi’nin muhtarlığını yaptı. Şimdi oğlu  Cihan  aynı görevi yürütüyor.

Kuaför Müminler?

Kadir ağabeyden bir evvelki binanın altında Kuaför Mümin (Şimşek) ağabeyin dükkanı vardı ki, bu dükkan  Adapazarı'ndaki bir çok kuaförün yetiştiği bir okuldu sanki.

Birgenler?

Bir sonraki bina Abdullah Birgen amcanın binasıydı. Abdullah amcanın çocukları Necla, Necdet, Vedat, Fuat ve Sedat'tı.

Kolacı Şükrüler?

Abdullah Birgen amcalarının evinin alt katında kolacı Şükrü ağabeyin dükkanı vardı. O zamanlar beyaz gömleklerin yakalarına ve kollarına kola yaptırılır, bu işlem de kolacılarda olurdu. Şükrü ağabeyin dükkanı  aynı zamanda  Sakarya futbolunun kalbinin attığı bir yerdi. Kendisi de amatör takımlarda antrenörlük yapardı. Serdivan Spor Şükrü Kırdar’ın antrenör olduğu dönemde 1. Amatör Kümeye çıkmıştı.

Ses Sineması?

Sonraki arsada yazlık Ses Sineması vardı. Daha sonraki yıllarda ise isim değiştirdi ve Fitaş Sineması'nın yazlığı oldu. Bu sinemaları Cevat Bey'in oğlu Reşat ağabey işletirdi.

Arapzadeler (Cevat Beyler)?

Sonra Cevat beyin konağı vardı. Cevat (Adapazarlı) amca eşi Hikmet teyze ve küçük kızı Eldebran abla ile beraber otururdu. Büyük kızı evli idi, İstanbul'da otururdu. Oğlu Reşat ağabey de evliydi. Gazozhaneden sonraki evde otururdu. Küçük kızı Eldebran abla bir deniz subayı ile evlendi. Konakta şaşaalı bir düğün olmuştu. Eldobran abla Çark Caddesi’nde at gezintileri ile de bilinirdi.

Dericioğulları?

Köşe başında Fehmi Dericioğlu amcanın iki katlı evi vardı. Küçük oğlu Haluk benim arkadaşımdı. Necla abla ve Faruk ağabey onun büyükleriydi.

Yüzbinlik Hasanlar?

Dericioğulları’nın yanında  Ayşe ablanın tek katlı evi vardı. Ayşe ablanın kocası Hasan enişte meşhur kuru yemişçi Yüzbinlik idi.1950 yılbaşında kendisine Milli Piyango'dan en büyük ikramiye olan yüz bin lira çıkmış. Hasan enişte ile küçük oğlu Ahmet ağabey uzun yıllar Hanaltı’nın  Ankara Caddesi’ne  bakan alt katında kuru yemişçilik yapmışlardı.

Cemal amcalar?

Karşı sırada Ses Sineması'nda kalmıştık. Sinemaya bitişik iki katlı evde. Cemal amca, eşi Güzide abla, kızları Zuhal ve Nihal otururlardı. Nihal benim akranımdı. Alt katta da bizden birkaç yaş büyük Necdet ailesiyle otururdu. Necdet'in daha sonraki yıllarda sinema makinisti olduğunu hatırlıyorum.

Emiroğlular?

Bir sonraki iki katlı bina bizim evin hemen yanında Emir (Emiroğlu) amcanın binası idi. Eşi Güzide teyze, oğulları Nusret ve Nezih ağabeyler ve kızı Ümit ile beraber otururlardı. Nusret ve Nezih ağabeyler uzun boyluydular. Nusret ağabey genç yaşta gece uykuda ölmüştü. Emir amcanın evinin önünden arkaya kıvrılan çıkmazdaki iki katlı evde ise herkesin komşanne (komşu anne) diye hitap ettiği bir teyze otururdu.

Börekçiler?

Daha sonraki iki katlı binada Feriha ablalar otururdu. Kendilerine "Börekçiler'' denirdi. Alt katında bir süre benim ortaokuldaki tabiat bilgisi öğretmenim Suna hanım da kiracı olarak oturmuşlardı. Daha önceki yıllarda da ortaokul Müdürü Fahri (Güleryüz) amca kiracı olarak oturmuştu. Oğlu Vildan ağabey Amerika'da inşaat mühendisliği okumuştu.  Daha sonraki yıllarda ise Ankara'da hatırı sayılır bir müteahhit olmuştu. Kendisi şu anda   CHP’den ihraç edilen   Aylin Nazlıaka’nın babasıdır.

Berber Sabriler?

Daha sonraki bina ise berber Sabri (Türtyüreği) amcanın eviydi. Sabri amcanın Orhan Cami yakınında berber dükkanı vardı. Eşi Sabriye teyze ve kızları Nurten ve Ayten ablalardı. Alt katlarında daha sonraları dükkana çevrilen kiracılardan kuaför Mümin, sonra da Camcı İmdat ağabeyi hatırlıyorum. Arka tarafta da daha sonraki yıllarda Ayten ablanın kuaför dükkanı vardı.

Balıklılar?

Bir sonraki ev ise soyadından dolayı Balıklı'nın evi diye anılırdı ki bahçesi bizim oyun bahçemizdi. Bahçedeki havuza düşmeyen ıslanmayan çocuk yoktur. Üst katta Doktor Cavit (Gürarda) amca otururdu. Eşi Nuran teyze ve çocukları Atilla ve Leyla idi. Sevgili Atilla çok iyi arkadaşımdı. Diş doktoru olan Atilla İsviçre'de yaşıyor.  Alt katta sinemacı Nazif (Sel) amca otururdu.

Terzi Zeki Gündüzler?

Sağ taraftaki evin altında iki terzi dükkanı vardı. Balıklı'ya bitişik olan terzi dükkanı Metin (Bostancıoğlu) ağabeyin dükkanı idi. Kardeşi Cemal’de daha sonraki yıllarda İtfaiye Caddesi’nde dükkan açmıştı. Soldaki terzi ise geçenlerde rahmetli olan Zeki (Gündüz) ağabeyin dükkanı idi. Çok güzel sesi vardı. Uzun yıllar Türk Sanat Müziği’yle de uğraştı. Çark Gazinosu’nda sahneye çıkardı. Kız kardeşi de hafızdı.

Aktar Aktunalar?

Bir sonraki ev iki katlı ve köşe başı idi. Arka taraflara giden bir kıvrımlı sokak vardı. Üst katta aktar Osman (Aktuna) amca otururdu. Eşi Huriye teyzeydi. Sabahat, Zeki ve Ziya isimli üç çocukları vardı. Oğulları Zeki ve Ziya ağabeyler ile beraber  Tozlu Cami’nin kıble tarafında aktar dükkanları vardı. Dükkanın üst katı da İdman Yurdu Spor Kulübü’nün lokaliydi. Nezahat abla ile İrfan (Sert) ağabeyin düğünleri orada olmuştu.

Simitçi Sabahattinler?

Ve de köşe başında Suat ağabeylerin binası vardı, kiracıları da simitçi Sabahattin ağabeyin simitçi fırını. Büyük ve küçük iki tip bol susamlı simit yaparlardı. 5 kuruş küçük simit, 10 kuruş büyük simit. Hâlâ gözümün önünde. Sabahattin ağabey çekirdekçilerin çekirdeklerini de pişirirdi. Çekirdekleri büyük tepsilere serer, fırına vermeden önce de özenle üzerlerine fırça ile yumurtalı sos sürerdi. Çekirdeklerin altın sarısı renklerinin sırrı bu sostaydı.

Gazozcu Recep amcalar?

Bir sonraki bina ise Recep amcanın gazozhanesi idi. Adapazarı'nda meşhur “Recep gazozu.” Gazozhanenin yanındaki evde otururdu Recep (Hamamcıoğlu) amca. Alt katında da dükkanlar vardı. Muammer (Yaşar) ağabey bizim berberimizdi. Recep amcanın eşi Hatice teyzeydi. Şükran, Cevat, Nuran, Suat, Belma ve Şahsuvar isimli çocukları vardı. Şahsuvar benim arkadaşımdı.

05 Oca 2020 - 20:25 Sakarya/ Adapazari- Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.182.551 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

03

Sakaryalı - Sn Güngör de ki hafıza ( maşaallah ) geçmişi bir film şeridi gibi bize izletti sanki Çark Caddesi boyunca.

Ama bilmem farkındamısınız şu teknolojik gelişmeler, vb hafızalara top attırdı. Sabahki yediğini hatırlıyamayan, isim ve tarihleri unutan insanların sayısı ne kadar da çoğaldı.

Zihinler daha berrakmış galiba...

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 06 Ocak 00:19
02

Küçük Ağa - Bey abi senin anlattıkların eskide kaldı yani tarih oldular,,şu an ki çağda insanlar aldı başını gitti!!! Eskiden eser kalmadı yani...siz bile bu yazıyı yazarken bilgisayar kullandınız!!!

Yanıtla . 2Beğen . 14Beğenme 06 Ocak 00:06
01

Cadde54 - Evet cadde halkı kaliteliymiş :)

Peki erenler tabakane Maltepe hızırtepe?

Cok bilinmedik sosyete olmasada yaşayan insanlar SAKARYA yazıyor...

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 05 Ocak 22:44

SERDİVAN'DA SATILIK TRİPLEKS

220 M2 arsa üzerine temel 85 m2 3 kat tripleks bahçe içi müstakil konut. Granit yerden ısıtma 4+1 bağımsız mutfak 2 banyo, ayrı giyinme odası, kiler,...

TURSAT GAYRİMENKUL

ERENLER'DE SATILIK TRİPLEKS

Erenler Bağlar Mahallesi Gökay Villaları Sitesi'nde 170 m2, 4 + 1 tripleks. 2 banyo, her katta tuvalet. Bahçeler bağımsız. Kendine ait garajlı, doğal...

TURSAT GAYRİMENKUL

GÖL MANZARALI ARSA

Sapanca İlmiye Mahallesi'nde 10+10 imarlı 6 dönüm arsa 4 milyon TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Tekeler Mahallesi'nde Satılık dubleks

Tekeler Mahallesi’nde Boğaziçi Koleji karşısında site içi 138 m2 3+1 dubleks. Amerikan mutfak, 2 tuvalet, bir banyo. Önünde kendine ait bahçe.

TURSAT GAYRİMENKUL

Adapazarı merkez satılık bina

Adapazarı Orta Mahalle Mahmud’un fırınının arkasında 3 artı teras katı olan bina komple satılık. 160 m2 arsa üzerinde her katı 98 m2 olan 2+1 daireler...

TURSAT GAYRİMENKUL

Sapanca'da satılık daire

Sapanca merkezde sahile yürüme mesafesinde 3+1 daire satılık. 117 m2 iskanı alınmış sıfır daire 375.000TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Akyüz Gold Serdivan

Serdivan’da iki AVM arasında merkeze yakın mesafede konumlanmış 18 daire, iki ana giriş ile birlikte site içerisinde yeraltı otoparkına sahip rezidans...

0530 6553183 TURSAT GAYRİMENKUL


Anket Olaganüstü kongre kararı alan Sakaryaspor'da sizce başkan kim olsun?