Sakarya Demiryolunun Başkenti Oluyor...

Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği’nin ilk toplantısı, kurucu başkan ve kurucu üye olan TÜVASAŞ’ta, yönetim kurulu başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. İlhan Kocaarslan başkanlığında yapıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Derneğin kuruluş amacını ve tanıtımını içeren kahvaltılı basın toplantısı bugün Sakarya'da bir restoranda gerçekleşti. Yönetim Kurulu üyesi İlhan Ak, “Tasarımdan nihai ürüne yerli ve milli raylı ulaşım sistemleri üreterek, bir dünya markası oluşturmayı ana hedef olarak belirledik” dedi.


BASIN TOPLANTISI İLE TANITILDI


Bölgedeki demiryolu sektörünü geliştirmek ve bununla da ülkemizin sosyal, endüstriyel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği (SARUS), açılışını gerçekleştirdi. Tunatan Tesislerinde dün bir kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştiren dernek, kuruluş amacını ve tanıtımını içeren bir sunum yaptı. 

Toplantıya, yönetim kurulu üyeleri; M. Zeki Çelebi, Yavuz Yavuz, İlhan Ak, Ayhan Pehlivan, Cem Yazıcı, M. Ulaş Yücesan, İsmail Hakkı Demirel, Gökhan Yılmaz, Emin Çağlar, Tahir Arın, Recep Eroğlu, Salih Palaz, Osman Tekeoğlu, Ramazan Kaykaç, Kemal Öcal, Erdoğan Dede ve Şidar Yerlikaya katıldı.


ÜLKE KALKINMASINA KATKI

Derneğin tanıtım ve kuruluş amacını anlatan Yönetim Kurulu üyesi İlhan Ak; “Bölgemiz ekonomisi için birçok faydalar üretecek olan derneğimizin ana amacı; bölgemizde demiryolu sektörünü geliştirmek bununla da ülkemizin sosyal, endüstriyel ve ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktır. Bu amacı sektörümüzün değer zinciri içinde yer alan paydaşları; iş birliği, güç birliği ve hedef birliği merkezinde bir araya getirerek ve milli sektörel kapasitenin maksimum kullanımını sağlayarak yapacaktır. Yine derneğimiz, tasarımdan nihai ürüne yerli ve milli raylı ulaşım sistemleri üreterek, bir dünya markası oluşturmayı da kendisine ana hedef olarak belirlemiştir” dedi.


‘DEMİRYOLU ULAŞIM SEKTÖRÜ İŞTAH KABARTIYOR’

Son dönemde hem ülkemizde hem de çevre ülkelerde ana hat demiryolu ulaşımına yönelimin olduğunu belirten Ak, “Son dönemde gerek ülkemizde gerekse yakın çevre komşumuz ülkelerde hem şehir içi hem de ana hat demiryolu ulaşımına ciddi bir yönelim başlamış, yakın zamanda yapımı tamamlanan, yapımı devam eden ve yapımı planlanan demiryolu altyapı yatırımları ile 10 milyar dolarlar seviyesinde bir demiryolu araçları talebi oluşmuştur. Bu pencereden baktığımızda son dönemde yapılan büyük alt yapı yatırımları ile ülkemizin demiryolu ulaşım sektörü de, iştah kabartır bir pazar haline gelmiştir. Malumunuz, teknolojik gelişmelerle, ulaşılır ve erişilirliğin artışı dünyamızı küresel bir Pazar haline dönüştürmüştür. Bu pazarda güçlü olan kazanmaktadır. Kıyasıya ve zorlu rekabetin her geçen gün arttığı uluslararası arena; ülkelerin mevcut ve üstünlük taşıyan sektörlerinin korunması, devamlılığı ve güçlendirilmesi mücadeleleriyle doludur. Üstünlük ve belirginliklerimizi muhafaza etmemiz ve sahip olmamız gereken en önemli sermayemiz durumuna gelmiştir. Bu kapsamda şüphesiz, ilimiz sahip olduğu en önemli iktisadi varlıklarımızdan biri demiryolu aracı üretim sektörümüzdür. Kökleri 1950’li yıllara dayanan ve kuruluşu ile ilimizde sınai alt yapının oluşumuna kaynaklık etmiş olan sektörümüz, taşıdığı yüksek katma değer üretme ve sürdürülebilir istikrarlı büyütme etkisi ile bölgemizde tutmamız gereken en önemli iktisadi varlığımızdır” ifadelerini kullandı.
DÜNYA MARKASI OLMA HEDEFİ

Konu ile ilgili olarak konuşmasına devam eden Ak, “Sektörümüzün mevcut değer zinciri içinde yer alan ve bu zincirde bulunma potansiyeli taşıyan kuruluşların sektörümüzde de yaşanan uluslararası azgın rekabette ayakta kalmaları için güç birliği ve hedef birliği yapmaları mecburi hale gelmişti. Bu zorluluğun bir sonucu olarak, şehrimizde raylı ulaşım sistemlerine yönelik üretim ve onarım yapan sanayicilerimiz bir araya gelerek kurulan, Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği’nin ilk toplantısı, kurucu başkan ve kurucu üye olan TÜVASAŞ’ta, yönetim kurulu başkanı ve Genel Müdür Prof. Dr. İlhan Kocaarslan başkanlığında yapıldı. Raylı ulaşım sistemleri sektöründe Sakarya’nın dünyanın merkez üssü olmasına yönelik önemli rol üstleneceği, sektöre nasıl yön vereceğiyle ilgili gereken tedbirlerin alınması ve üstlenebileceği görevler konuşulmuştur. SARUS, tasarımdan nihai ürüne yerli ve milli raylı ulaşım sistemlerinin ihtiyaç duyduğu ve özellikle yurtdışından ithal edilen komponentleri yerli ve milli olarak üreterek, bir dünya markası haline getirmeyi kendisine ana hedef olarak belirlemiştir” şeklinde konuştu.

SARUS’UN KURULUŞ AMACI
Derneğin kuruluş amacını basın mensuplarına aktaran Ak, “Dernek; sektörel milli kapasitenin maksimum seviyeye çıkarılması ve kullanımına yönelik olarak; Dünya pazarlarında kalite, standart ve maliyet yönünden rekabet gücü üstün yerli ve milli mamul üretimi, tasarımdan nihai ürüne üretimde yerlilik payının artırılması, maksimum seviyeye çıkarılması, yeni ürün ve metotların geliştirilmesi, sektörün ihtiyacı olan vasıflı elemanların yetiştirilmesi ve sürekli olarak gelişmelerinin sağlanması, eğitim kalitesinin sürekli arttırılması, bilgi birikimin artışı ile sektörün nitelik ve nicelik açılardan güçlenmesi, AR-GE, yenilikçilik ve girişimcilik kültürünün geliştirilmesi, üniversitelerimizin sahip olduğu bilimsel ve teknik bilginin sektöre aktarılması, rekabet gücünü artırmaya yönelik yeni teknoloji geliştirme, Ar-Ge, Ür-Ge, üretim ve verimlilik, kurumsallaşma, finans yönetimi, kalite yönetimi, sertifikasyon, maliyet yönetimi, süreç yönetimi, pazarlama faaliyetleri gibi çeşitli konularda eğitim, bilgi ve tecrübelerin yükseltilmesi, Sektör için laboratuvar ve test merkezlerinin kurulması, sektör gelişmesi ve tanıtılması amacıyla Türkiye ve uluslararası pazarlarda tanınırlığın sağlanması ve imaj geliştirilmesi, Markalaşma çalışmaları, dernek üyelerinin üretim maliyetlerini düşürmeye yönelik ortak alım platformları oluşturması, üyelerinin leasing sözleşmelerinde ayrıcalık yapılması, yurtiçi ve yurtdışı firmalara talepleri doğrultusunda üyeleri için talimat ve referans temini, gibi hususlarda küme üyesi firmaları çok önemli ve gerekli hizmetleri sunacaktır” dedi.

RİSKLER ORTAYA ÇIKMADAN ÖNLEME
Ak, “Bir araya gelerek oluşturduğumuz bu kümelenme derneğimiz; sektörümüzün yaşaması çok muhtemel riskleri öngörerek, bu riskler ortaya çıkmadan engel olma istediğimizin bir sonucudur. Sektörün içinde bulunan ve çok iyi tanıyanlar, bilenler olarak; pasif ve seyirci kalmamızın uygun olmadığı, bir şeyler yapmamız gerektiği inancını taşıyoruz. Bunu hem demokratik yönetime katılmanın bir gereği, hem de işi en iyi yapan bilir anlayışının vicdani sorumluluğu olarak Sakaryamıza ve milletimize karşı borcumuz ve onurlu bir görevimiz olarak görmekteyiz. Tüm kümelenme üyelerine ve emeği geçen gönül gücü ile katkıda bulunan tüm değerli destekçi ve katılımcılara teşekkür ederim. Sakarya Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Derneği (SARUS) bölgemiz ve ülkemize hayırlı olsun” diye konuştu.

"ÖZELLEŞTİRMEYE SICAK BAKMIYORUZ"
Toplantı sonunda basın mensupları tarafından yönetim kurulu adına konuşan İlhan Ak'a, TÜVASAŞ’ın da önümüzdeki dönemlerde BMC gibi özelleşeceği iddiaları soruldu. Ak soruların ardından, “TÜVASAŞ bizim en büyük paydaşımızdır. Eğer ilerde bir özelleştirme girişimi olursa karşı çıkarız ve kabul etmeyiz. Böyle bir işletmenin özelleştirilmesine kesinlikle sıcak bakmıyoruz" dedi. 

29 Oca 2020 - 20:39 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.279.093 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

06

Nasıl Bir Düşünce Bu - Bunlar hep tadarikci firmalar l.anlamadigim tuvasasin hemen yaninda dünyada sözü geçen koca Hyundai eurotem firması varken neden onlardan destek alınmıyorda bu kadar tasaronla birsey yapilmaya calisiyor.adamlar dünyanın en önemli raylı araç üreticileri başında geliyor ama duyduğuma göre 1000 yakın metro ve tramvay yapmışlar istanbul izmir Antalya gibi büyük şehirlere.tuvasas ve Hyundai birlikte neden calismiyor acaba

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 16:48
05

akcapakca - TÜVASAŞ I sömüren taşeronlar toplanmış... Maşallah TIKSIRINCAYA KADAR DİYORSUNUZ YANİ.... YAZIK ŞU MEMLEKETE....

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 10:02
04

Sıkı(yorum) - Boş beleş konuşmuşlar bence. Aklı selim biri kalkıp soramamış "adapazari gibi düz bir yerde; nasıl oluyorda kocaeli kadar olupta, raylı sistem yapamadık? diye."

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 09:51
03

Sakarya - SARUS Lular siz den hele birisi piyasaya olan borçlarını ödemeden arkadan dolanarak başka şirket üzerinden iş yaparak devletin KGF kredilerini ödemeden sizlerde aranızdan böyleleri ayıklamanız lazım .

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 09:43
02

Sakarya - Siz SARUSlular birisi konkordato ilan etmiş iş yapan alt taşaronların parasını ödemez. Birisi iki üç bin liralık iş yaptırır altı aylık çek verir birisi ben tekim der TÜVASAŞ IN kanını emer rakip çıkmayınca 90 liralık malı 380 liraya verir. Sizinlemi Demiryolu başkenti olunacak sizler evet birisi ben senin mallarını kalite kontrolden geçirmek için fuarlara giden adamların parasını iftar paralarını ben ödedim der adamın parasını kesmek ister Sizden hiç birşey olmaz. Dürüst çalışmazsanız devleti düşünmezseniz sonunda yok olursunuz. TÜVASAŞ olmazsa sizden bir şey olmaz.

Yanıtla . 14Beğen . 0Beğenme 29 Ocak 23:54

Manzaralı,Havuzlu,Eşyalı ve Kiracılı 1+1 Daire

EN ÇOK TALEP GÖREN SİTELERDEN 1+1 850 TL NET KİRA GETİRİLİ SATILIK DAİRE DAİRE ÖZELLİKLERİ >1+1 50 m2 >Eşyalı , Doğalgaz Kombi mevcut >1 yıllık...

0(264) 273 54 50 MARS GAYRİ̇MENKUL

SERDİVAN'DA SATILIK TRİPLEKS

220 M2 arsa üzerine temel 85 m2 3 kat tripleks bahçe içi müstakil konut. Granit yerden ısıtma 4+1 bağımsız mutfak 2 banyo, ayrı giyinme odası, kiler,...

TURSAT GAYRİMENKUL

ERENLER'DE SATILIK TRİPLEKS

Erenler Bağlar Mahallesi Gökay Villaları Sitesi'nde 170 m2, 4 + 1 tripleks. 2 banyo, her katta tuvalet. Bahçeler bağımsız. Kendine ait garajlı, doğal...

TURSAT GAYRİMENKUL

GÖL MANZARALI ARSA

Sapanca İlmiye Mahallesi'nde 10+10 imarlı 6 dönüm arsa 4 milyon TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Tekeler Mahallesi'nde Satılık dubleks

Tekeler Mahallesi’nde Boğaziçi Koleji karşısında site içi 138 m2 3+1 dubleks. Amerikan mutfak, 2 tuvalet, bir banyo. Önünde kendine ait bahçe.

TURSAT GAYRİMENKUL

Adapazarı merkez satılık bina

Adapazarı Orta Mahalle Mahmud’un fırınının arkasında 3 artı teras katı olan bina komple satılık. 160 m2 arsa üzerinde her katı 98 m2 olan 2+1 daireler...

TURSAT GAYRİMENKUL

Sapanca'da satılık daire

Sapanca merkezde sahile yürüme mesafesinde 3+1 daire satılık. 117 m2 iskanı alınmış sıfır daire 375.000TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Akyüz Gold Serdivan

Serdivan’da iki AVM arasında merkeze yakın mesafede konumlanmış 18 daire, iki ana giriş ile birlikte site içerisinde yeraltı otoparkına sahip rezidans...

0530 6553183 TURSAT GAYRİMENKUL


Anket Olaganüstü kongre kararı alan Sakaryaspor'da sizce başkan kim olsun?