İYİ Parti'den partililere sosyal medya genelgesi

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan sosyal medya kullanımında uyulması gereken kurallara ilişkin bir genelge hazırlandı.

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan imzasıyla 81 İl Başkanlığına gönderilen genelgeye tüm parti teşkilatlarının ve üyelerin titizlikle uymaları istendi.

Sosyal medyada yapılacak paylaşımlarda uyulacak hukuki ve etik kuralların tek tek belirtildiği genelgede; temiz bir dil kullanılması, küfür, hakaret, tehdit ve konusu suç teşkil eden paylaşımlardan kesinlikle kaçınılması, sosyal medyada her bir üyenin İYİ Parti’yi temsil ettiği bilinciyle hareket edilmesi, dil, üslup ve duruş yönünden millete örnek olunması ve İYİ Parti’nin saygınlığını sarsacak yaklaşımlardan uzak durulması istendi.

HER BİR ÜYE İYİ PARTİ’Yİ TEMSİL ETTİĞİ BİLİNCİYLE HAREKET ETMELİ

Genelgede, İYİ Parti’yi il, ilçe ve hatta sokakta temsil eden kişilerin duruş ve söylemleri ile millete örnek olması gerektiğinin altı çizilerek şöyle denildi:

“Ülkenin umudu haline gelmiş olan İYİ Parti’yi il, ilçe ve hatta sokakta temsil eden kişilerin duruş ve söylemleri ile millete örnek olma, iyiliğe teşvik etme, temiz toplum ve temiz yönetim anlayışı içerisinde tenkit ederken dahi söylem ve paylaşımlarında gerekli hassasiyeti gösterme zarureti vardır. Her bir üyemizin Partimizi temsil ettiği bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir.”

İYİ PARTİ’DEN SOSYAL MEDYADA TEMİZ DİL VE ÜSLUP ÇAĞRISI

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda temiz bir dil ve üslup kullanılması istenen genelgede, küfür, hakaret, aşağılayıcı dil ve üslupta paylaşımlar yapılmaması vurgulandı. İYİ Parti’ye dönük küfür ve hakaret içeren paylaşımlara aynı üslupta cevap verilmemesi, hukuk ve etik kurallara uygun hareket edilmesi istendi.

Konusu suç teşkil eden, küfür ve hakaret içeren sosyal medya paylaşımlarının İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığı bünyesinde oluşturulan profesyonel bir ekip tarafından takip edildiği ve şüpheliler hakkında hem hukuki hem de cezai takibat işlemlerinin yürütüldüğü belirtilen genelgede şöyle denildi:

“Bu bağlamda, Partimizin, Parti üyelerimizin zarar görmemesi ve yanlış anlaşılmalara mahal verilmemesi adına işbu genelgede belirtilen hususlara ilişkin uyarma zarureti hasıl olmuştur.

​ Sosyal medya kullanımında, gerek Partimize karşı görüşte olanlara tepki verilirken, gerekse eleştiri yapılırken; 

- Hakaret, küfür, aşağılayıcı dil ve üslupta paylaşımlar yapılmaması,

​ - Genel Başkanımıza, Partimize ve Parti üyelerimize yönelik seviyesizce yapılan hakaret, aşağılayıcı ileti ve paylaşımlara karşılık aynı seviyesizlik ve hakaretamiz üslupla cevap vermek yerine, hukuk kuralları çerçevesinde cevap verilerek bu paylaşımların Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığına bildirilmesi, sürecin hukuki yollarla takip edilmesi açısından önem arz etmektedir. Partililerimiz Genel Başkanımıza yönelik hakaretlere doğal olarak cevap vermektedirler. Ancak bu cevaplarda hakaret içerikli ifadelere yer verildiğinde üyelerimiz aleyhine hukuki işlemler başlatılmakta ve bu husus da üyelerimize maddi manevi külfetler yüklemektedir. Başkanlığımız tarafından bu hususun önüne geçilmesi düşüncesi ile hem Genel Başkanımıza yapılan hakaretlerin karşılıksız kalmaması, aynı zamanda üyelerimizin de hakaret suçuna vücut verecek ifadelerden kaçınmaları beklenmektedir.”

İYİ PARTİ’NİN SAYGINLIĞINI SARSACAK PAYLAŞIMLAR YAPILMAMALI

Genelgede İYİ Parti üyelerinin sosyal medya paylaşımlarının; Parti politikalarıyla çelişmemesi ve Parti tüzüğünde belirtilen disiplin hükümlerine aykırılık teşkil etmemesine özellikle dikkat edilmesi ifade edilirken; kişisel sosyal medya hesapları üzerinden İYİ Parti resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunulmaması gerektiği kaydedildi.

Sosyal medya ve diğer iletişim araçları kullanılırken etik kurallara ve demokratik rekabet ilkelerine uygun davranılması beklendiği vurgulanan genelgenin sonunda şu uyarılara da yer verildi:

“Ayrıca, sosyal medya taramaları esnasında hakaret, tehdit gibi suç teşkil eden durumların tespitleri tarafımızca yapıldığı gibi, emniyet güçlerimiz başta olmak üzere farklı tüzel kişiler tarafından da kayıt altına alınmaktadır. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda maddi ve manevi anlamda sıkıntılara mahal vermemek, siyaset yaparken kirli dilden uzak durmak ve etik kurallara uygun demokratik rekabet ilkelerine paralel paylaşımlarda bulunmak esas kural kabul edilmelidir.”

SOSYAL MEDYA GENELGESİ TÜM TEŞKİLATA GÖNDERİLDİ

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı Nuri Okutan imzasıyla 81 İl Başkanlığına gönderilen, tüm ilçe, belde, mahalle ve köy teşkilatları ile parti üyelerine duyurulması istenen 29 Ocak 2020 tarih ve 264 sayılı Sosyal Medya Genelgesi’nin tamamı şöyle:

GENELGE-4

Sosyal medya (Twitter, Facebook vb.) üzerinden Partimiz, Genel Başkanımız, Parti yetkili organlarımız ve üyelerimize yönelik; hakaret, tehdit vb. suç teşkil eden paylaşımlar, Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığı bünyesinde oluşturulan profesyonel bir ekip tarafından ( 2019 yılından itibaren) takip edilmekte ve şüpheliler hakkında hem hukuki hem de cezai takibat yürütülmektedir.

Bu bağlamda, Partimizin, Parti üyelerimizin zarar görmemesi ve yanlış anlaşılmalara mahal verilmemesi adına işbu genelgede belirtilen hususlara ilişkin uyarma zarureti hasıl olmuştur.

Sosyal medya kullanımında, gerek Partimize karşı görüşte olanlara tepki verilirken, gerekse eleştiri yapılırken;

- Hakaret, küfür, aşağılayıcı dil ve üslupta paylaşımlar yapılmaması,

- Genel Başkanımıza, Partimize ve Parti üyelerimize yönelik seviyesizce yapılan hakaret, aşağılayıcı ileti ve paylaşımlara karşılık aynı seviyesizlik ve hakaretamiz üslupla cevap vermek yerine, hukuk kuralları çerçevesinde cevap verilerek bu paylaşımların Hukuk ve Seçim İşleri Başkanlığına bildirilmesi, sürecin hukuki yollarla takip edilmesi açısından önem arz etmektedir. Partililerimiz Genel Başkanımıza yönelik hakaretlere doğal olarak cevap vermektedirler. Ancak bu cevaplarda hakaret içerikli ifadelere yer verildiğinde üyelerimiz aleyhine hukuki işlemler başlatılmakta ve bu husus da üyelerimize maddi manevi külfetler yüklemektedir. Başkanlığımız tarafından bu hususun önüne geçilmesi düşüncesi ile hem Genel Başkanımıza yapılan hakaretlerin karşılıksız kalmaması, aynı zamanda üyelerimizin de hakaret suçuna vücut verecek ifadelerden kaçınmaları beklenmektedir.

Belirtmekte fayda vardır ki, ülkenin umudu haline gelmiş olan İYİ Parti’yi il, ilçe ve hatta sokakta temsil eden kişilerin duruş ve söylemleri ile millete örnek olma, iyiliğe teşvik etme, temiz toplum ve temiz yönetim anlayışı içerisinde tenkit ederken dahi söylem ve paylaşımlarında gerekli hassasiyeti gösterme zarureti vardır. Her bir üyemizin Partimizi temsil ettiği bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir.

Bu bağlamda Parti üyelerimizin sosyal medya paylaşımlarının; Parti politikalarımızla çelişmemesi ve Parti Tüzüğümüzde belirtilen disiplin hükümlerine aykırılık teşkil etmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Kişisel sosyal medya hesapları üzerinden İYİ Parti resmi sıfatının gerektirdiği saygınlığı ve güven duygusunu sarsacak eylem ve davranışlarda bulunulmaması gerekmektedir.

Sosyal medya ve diğer iletişim araçları kullanılırken etik kurallarına ve demokratik rekabet ilkelerine uygun davranılması beklenmektedir.

Ayrıca, sosyal medya taramaları esnasında hakaret, tehdit gibi suç teşkil eden durumların tespitleri tarafımızca yapıldığı gibi, emniyet güçlerimiz başta olmak üzere farklı tüzel kişiler tarafından da kayıt altına alınmaktadır.

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda maddi ve manevi anlamda sıkıntılara mahal vermemek, siyaset yaparken kirli dilden uzak durmak ve etik kurallara uygun demokratik rekabet ilkelerine paralel paylaşımlarda bulunmak esas kural kabul edilmelidir.

Bu hususta gerekli özen ve dikkatin gösterilmesinin tüm Parti üyelerimize bildirilmesini rica ederim. Çalışmalarınızda başarılar diler, saygılarımı sunarım.

Nuri OKUTAN

İYİ Parti Hukuk ve Seçim İşleri Başkanı

31 Oca 2020 - 11:13 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.436.528 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.


Manzaralı,Havuzlu,Eşyalı ve Kiracılı 1+1 Daire

EN ÇOK TALEP GÖREN SİTELERDEN 1+1 850 TL NET KİRA GETİRİLİ SATILIK DAİRE DAİRE ÖZELLİKLERİ >1+1 50 m2 >Eşyalı , Doğalgaz Kombi mevcut >1 yıllık...

0(264) 273 54 50 MARS GAYRİ̇MENKUL

SERDİVAN'DA SATILIK TRİPLEKS

220 M2 arsa üzerine temel 85 m2 3 kat tripleks bahçe içi müstakil konut. Granit yerden ısıtma 4+1 bağımsız mutfak 2 banyo, ayrı giyinme odası, kiler,...

TURSAT GAYRİMENKUL

ERENLER'DE SATILIK TRİPLEKS

Erenler Bağlar Mahallesi Gökay Villaları Sitesi'nde 170 m2, 4 + 1 tripleks. 2 banyo, her katta tuvalet. Bahçeler bağımsız. Kendine ait garajlı, doğal...

TURSAT GAYRİMENKUL

GÖL MANZARALI ARSA

Sapanca İlmiye Mahallesi'nde 10+10 imarlı 6 dönüm arsa 4 milyon TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Tekeler Mahallesi'nde Satılık dubleks

Tekeler Mahallesi’nde Boğaziçi Koleji karşısında site içi 138 m2 3+1 dubleks. Amerikan mutfak, 2 tuvalet, bir banyo. Önünde kendine ait bahçe.

TURSAT GAYRİMENKUL

Adapazarı merkez satılık bina

Adapazarı Orta Mahalle Mahmud’un fırınının arkasında 3 artı teras katı olan bina komple satılık. 160 m2 arsa üzerinde her katı 98 m2 olan 2+1 daireler...

TURSAT GAYRİMENKUL

Sapanca'da satılık daire

Sapanca merkezde sahile yürüme mesafesinde 3+1 daire satılık. 117 m2 iskanı alınmış sıfır daire 375.000TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Akyüz Gold Serdivan

Serdivan’da iki AVM arasında merkeze yakın mesafede konumlanmış 18 daire, iki ana giriş ile birlikte site içerisinde yeraltı otoparkına sahip rezidans...

0530 6553183 TURSAT GAYRİMENKUL


Anket Olaganüstü kongre kararı alan Sakaryaspor'da sizce başkan kim olsun?