Bıçkıdere halkının hukuk zaferi..

Akyazı Bıçkıdere Mahallesi halkı bölgelerine yapılması planlanan otele karşı açtıkları davayı kazandılar.O davanın kazanıldığının haberini Bıçkıdere Mahallesi halkının avukatı Elif Yar verdi.. AKYAZI.NET'TEN ALAATTİN ONUR'UN HABERİ

Alaattin Onur
Alaattin Onur Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Bıçkıdere’de Otel Yapılmayacak


SASKİ tarafından Sakarya 2. İdare Mahkemesi 2019/184Esas sayı ile Sakarya Valiliği’ne karşı:
“Emsey Termal Enerji Sağlık ve Gıda İçecek Turizm San. ve Tic. A.Ş.'nin lehtarı bulunduğu 2013-İR09 nolu Doğal Minarelli Su Ruhsatına ilişkin A3 olarak geçen Y:291777 X:4491975 koordinatlarında
bulunan kaynağın usul ve yasaya aykırı olarak ruhsat siciline tescil edilmesi işleminin iptali talepli”
açılan davada karar çıktı.


SASKİ’nin: “İdarenin olumsuz görüş bildirmesine rağmen, Emsey Termal Enerji Sağlık ve Gıda
İçecek Turizm San. ve Tic. A.Ş.'nin lehtarı bulunduğu 2013-İR-09 nolu Doğal Minarelli Su Ruhsatına ilişkin olarak proje revizyonunun onaylanması sonucu A3 olarak geçen Y:291777 X:4491975 koordinatlarında bulunan kaynağın ruhsat siciline işlenmesine ilişkin işlemin; usul ve yasaya aykırı olduğu, 5686 sayılı Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu’na göre anılan kaynağın 1000 mg/lt eşik değerinin üstünde olması gerektiği, davalı idare tarafından yapılmış herhangi bir analiz raporunun bulunmadığı, Saski Genel Müdürlüğü'nce yapılan tespit ve analizlerde kaynağın bu eşik değerin altında olduğu ve bu nedenle doğal mineralli su vasfını taşımadığı, doğal kaynak suyu olduğu, doğal kaynak suyu olması sebebiyle kaynakların kullanımı ve tasarruf yetkisi Saski Genel Müdürlüğü'ne ait olduğu, doğal kaynak suyu niteliği taşıyan kaynağın doğal mineralli su olarak sicile işlenemeyeceği gerekçeleriyle açmış olduğu bu davaya, sularını ve ormanlarını korumak için yıllardır çaba gösteren Bıçkıdere/Küçücek halkının kurmuş olduğu Bıçkıdere Havzası Doğal YaşamıKoruma Derneği’de davacı Saski yanında müdahil oldu.


TEK KAYNAKLA PROJELERİNİ GERÇEKLEŞTİRME İMKÂNLARI KALMADI
Müdahil (davacı) Bıçkıdere Havzası Doğal Yaşamı Koruma Derneği vekili Av.Elif YAR yaptığı
açıklamada:
“Emsey Termal Enerji Sağlık ve Gıda İçecek Turizm San. ve Tic. A.Ş.'nin Ruhsat aldıkları tek kaynakla projelerini gerçekleştirme imkanı kalmamıştır. Kaldı ki Emsey’in otel inşaatını tamamlayıp, faaliyete başlamak için vaat ettiği süre çoktan dolmuştu. Süre aşımı bizim Danıştay’daki davamızın iptal gerekçelerinden bir tanesiydi.” dedi.
Saski tarafından İdare mahkemesinde 06.03.2019 tarihinde açılan dava, 31.12.2019 tarihinde Emsey Termal Enerji Sağlık ve Gıda İçecek Turizm San. ve Tic. A.Ş. aleyhine karara çıktı.

Sakarya 2. İdare Mahkemesi 2019/184 E. 2019/960 K. sayılı kararında Sakarya Valiliğince yapılan işlemlerle ilgili kararı şöyle..

“24.09.2013 tarihinden sonra proje revizyonu sonucu ruhsat kapsamına alınacak kaynaklarda toplam
çözünmüş madde içeriğinin 1000 mg/lt olması şartının aranması gerekmekte olup davalı idarece sicile
tescili istenilen kaynağın doğal mineralli su kaynağı olup olmadığına ilişkin 1000 mg/lt katı çözünmüş
madde içermesi şartının tespitine ilişkin analiz veya tespit yaptırılmaksızın eksik incelemeye dayalı
olarak tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonuç ve kanaatine
varılmıştır.”

“Dava konusu kaynağın da aralarında bulunduğu 2013-İR-09 nolu Doğal Minarelli Su Ruhsatına ilişkin olarak 21.09.2018 tarihli proje revizyonunun onaylanması sonucu açılan davada, 29 adet kaynağın ruhsat kapsamına alınmasına ilişkin işlemin iptaline karar verildiği görülmekte olup, dayanak proje revizyonunun onaylanması sonucu ruhsat kapsamına alınma işlemi iptal edildiğinden, dayanağı kalmayan dava konusu işlemde bu yön itibariyle de hukuka uyarlık bulunmamaktadır.“ gerekçeleriyle, dava konusu işlemin iptaline karar vermiştir.

BIÇKIDERELİLER KARARDAN MEMNUN
Av.Elif YAR, Bıçkıdere/Küçücek halkının yıllardır süren hukuk mücadelelerinin zaferlerinden biri
olan bu kararın, yerel halk tarafından büyük bir heyecan ve mutluluk yarattığını ifadelerine ekledi.

Ekli Dosyalar

05 Şub 2020 - 18:47 Sakarya/ Akyazi- Güncel --- Okunma

Muhabir Alaattin Onur

medyabar.com son bir ayda 2.678.679 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

13

Kalmil Tan G - Avukat kizimiz tutugunu koparan biri. Nede olsa Kuzuluklu Çavuş lakaplı Sadettin abinin kızı. Sadki eğer bu kaynakları kendi adına tescil ettidiyse suyu satacak demektir ama biz şu kullananlara ama şu tüccarlarina. Bildiğim kadarıyla termal otel vs. yapılacaktı. Bu bölgeye yapılacak tesis bölgeye ne getirir bölgeden negoturur iyi düşünmek lazım. Bana göre civar halkinindediginin olması gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Şubat 15:22
12

Su Savaşları... - Olay taaaa nerelere taşınmış... Olay neydi..! Ne olmuş..?

Burada şimdi kim kazandı, kim kaybettii...! Ben söyliim Saski kazandı,

tabii hiç biriniz araştırmadan, kulaktan dolma bilgilerle,

-Lan ne diyoo bu diyeceksiniz...

Neyse boşverin ben söyliim,

Burada kazanan Saski, kaybedense halkımız oldu... hayırlısı olsun...

Çünkü o suları saskininde dosyada savunduğu şekliyle, bu sular doğal mineralli değil KAYNAK SULARIDIR ibaresiyle, diğer suları nasıl satıyorsa artık çok daha rahat şekilde ticarete konu ederek satabilecek...

Yahu kızmayın... Saskiye, bilgi edinme yasası kapsamında bir sorun bakalım;

ihaleyle 2015 yılından beri ne kadar su satmış...

Hatta sormanıza gerek yok, google'a "saski kaynak suyu kiralama" yazın çıksın karşınıza...

Ne oldu, saski şimdi oradaki suları, vatandaştan kullanım hakkını alıp, kendisi daha rahat pazarlayabilecek... bu kadar basit...

Bu bir savaş, hani ilk okul kitaplarında okurduk ya, ileride su savaşları yaşanacak... işte bu o..!

Suyun ticari savaşları... hadi inkar etsinler... Hendek'ten Sapancaya...

Suyu kendi elimizle vermedik, ihale etmedik, para karşılığı satmadık desinler...

ileride bu kaynaklara da sıra gelecek...

Bu arada şu, yok asgari ücretle çalıştıracaklardı fasa fisolarına illet olmuyor değilim...

tabii tuzunuz kuru, abi ya, evde ekmek yok bi 50 TL versene desem, sopayla kovalarsınız... bırakında bu zamanda asgaride ücretlide olsa bi iş bulup çalışabilsek... Nedir bu asgari ücrete de olsa iş bulup çalışabilenleri aşağılamanız.. anlamış değilim...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 19:30
10

Bickidere-kucucek - SASKI'den bir red daha.. Biz soylerken bize inanmayanlar . EMSEY bir kaynak icin YALAN raporla izin aldilar, 29kaynagi kapatiyorlar dedik ..Kurumlar dahil kimse inanmamisti.. Alin size SASKI'nin diger mahkemesinin sonucu.. O kadar emindilerki kendilerinden onay almadan kapadiklari 29 kaynak .. o dereyi kaynagindan kurutacaklardi .. Siz hala yatirim mi diyorsunuz.. Biz HIRSIZ diyoruz..

T.C.

SAKARYA

2. İDARE MAHKEMESİ

ESAS NO : 2019/185

KARAR NO : 2019/961

UYAP Bilişim Sistemindeki bu dokümana http://vatandas.uyap.gov.tr adresinden zCZzUVF - M1HG2E7 - UNG5tKZ - 6aIM8E= ile erişebilirsiniz.

Açıklanan nedenlerle, davanın, 27.02.2015 tarih ve 37049 sayılı ve 26.05.2016 tarih ve 418927

sayılı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü işlemleri yönünden 2577 sayılı Kanunun 14/3-d ve 15/1-b maddeleri uyarınca incelenmeksizin reddine, 21.09.2018 tarihli proje revizyonunun onaylanması sonucu ruhsat kapsamına 29 adet kaynağın alınmasına ilişkin işlem yönünden iptaline....

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 11:52
09

Cemal Ektelli - Abi Akyazı dağlarında çıkan her damla su demek ki emseyin.bu değişik bir mantık olmuş. anlamıyorum. yatırım yapılabilir ama iki tarafında kazandığı olmalı. bu proje sanki hiç devlete millete olmaz biz alalım rantı sağlayalım sizin çocuklar asgari ücretle bizde çalışsınlar. olmamış gibi geliyor. bıçkıdere haklı.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 10:56
08

Capra - Adalet demek hak demektir. O sular kurda kuşa doğadaki her canlıya ait.Onun ötesinde tüyü bitmemiş yetimin hakkı.Ağaçların, otların, fındığın ,cevizin hakkı. Üç beş kişi, üç kuruş maaşla temizlikçi olarak işe alınacak diye adaletsizliğe göz yumulamaz. Yumanın ya aklı yoktur ya da vicdanı. Orayı rant sahasına çevirmek isteyenler, tavuğun budunu kendileri sıyırıp kemiğini ortada bırakacaklardı. Bölgenin ve suyun öyle bir kapasitesi varsa ki raporlar olmadığını açıkça ifade etmiş, yine bölge insanı kooperatifleşerek yöre halkı namına bunu gayet güzel değerlendirebilir.

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 10:35
07

Akyazili Basketçi̇ - Bıçkıdere'miz ekolojik ,doğal denge ve yaban hayatı için önemli bir yerdir.Burada jeo termal otel veya başka bir beton yapılaşmanın bölgeye hiçbir sosyal ve ekonomik faydası olmaz..Trabzon uzun göl mesela..Araplara sattılar her yeri şimdi de yıkmaya çalışıyorlar..kafaları anca bastı çünkü...Sapancayı Araplara peşkeş çeken zihniyetleri de sorgulayın bence..İçme suyu havzası olan gölü arapların logarlarıyla kirleten zihniyeti... eyyy yazıkk bee yaaa..

Yanıtla . 6Beğen . 4Beğenme 06 Şubat 09:45
05

Bickidere-kucucek - Biz deremizi calan firmaya dava actik, otel yaptigi icin degil 1 kaynak izin alip derenin tum kaynagini KACAK kapatan calan hirsizlara dava actik. Biz hakki , halki, dogayi, yasayi tanimayanlara dava actik. Bizim yerimiz belli biz calani, hirsizi iistemezuk durust yatirimciya karsi degiliz. Bu davayi otele karsiymisiz diye gosterenler asil size yazik..Hirsizin yaninda saf tutanlara yazik...

Yanıtla . 13Beğen . 0Beğenme 06 Şubat 06:46
03

Akyazı Lı - Termal otel çevreye zararı yok istihdam var istemezukçu zihniyet ahmak lar yazık

Yanıtla . 6Beğen . 13Beğenme 05 Şubat 23:49
02

Abdurrahman - Farkında değiller o kadar güzel olacaktı ki! bir çok evlada iş, bir çok insana aş olacaktı belki de. Fakat rantta olacaktı elbet ranta karşı çıkacaktınız yapılmasına değil.

Yanıtla . 5Beğen . 15Beğenme 05 Şubat 23:08
01

Haktan - Remsey in bölgeye getirecegi ekonomik ve sosyolojik katkıyı bilmeyenler yazık...

Pişmanlık fayda etmez artik

Yanıtla . 10Beğen . 26Beğenme 05 Şubat 20:16
11

MURAT - @Haktan 01 nolu yoruma cevabı: SS54 SAPANCA CAN MI ÇEKİŞİYOR. LA GÖLÜ GÖRMESEK İNANACAĞIZ BİRAZ DESTEKLİ SALLAYIN

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 06 Şubat 18:03
06

ss54 - @Haktan 01 nolu yoruma cevabı: İzin verilseydi bir kaç sene sonra kurumuş dereye karşı anlatırdın ekonomik sosyolojik katkıyı...Gözünü aç da Sapancaya bir bak su firmaları dereleri kuruttu Sapanca gölü can çekişiyor....

Yanıtla . 14Beğen . 2Beğenme 06 Şubat 08:05
04

Bickidere - @Haktan 01 nolu yoruma cevabı: Biz derenin kaynaklarini yasa disi kapattilar diyoruz, siz yazik bolgeye getirecegi yatirim diyorsunuz. Hakka, Halka, Dogaya,yasaya saygisi olmayanin yaninda yer almak istiyorsaniz tercih sizin.. Atese su tasiyan karinca misali, bizim tarafimiz belli...

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 06 Şubat 00:53Anket Korona aşısı olacak mısınız?