Kurumsal İmaj ve önemi nedir ?

Markatek Genel Müdürü Nusret Sarı Kurumsal imaj ve önemi hakkında açıklamalarda bulundu. Sarı yaptığı açıklamada kurum imajının en önemli katkısı ilkesel farklılıklar olacağından bahsetti.

Haber albümü için resme tıklayın

Markatek Genel Müdürü Nusret Sarı Kurumsal imaj ve önemi hakkında açıklamaları şu şekilde;

KURUMSAL İMAJ

Firmaların varlıklarını korumak ve şirket sürdürülebilirliği temin etmek adına yaptıkları planlamaları verimli bir duruma getirmek ve rekabet ortamında farklılık meydana getirmek, işletme değerlerini korumak için çeşitli argüman ve materyal bileşenleri ve muhtelif uygulamalarla kaçınılmaz bir şekilde iç ve dış yapılanma gerekliliği kurumsal kimlik olarak tanımlanmaktadır.

Kurumsal imaj ise; işletmenin sektörel alan, mesleki çerçeve, ticari etkinlik, beşeri etkileşim bağlamında faaliyetlerini vizyon ve misyon ekseninde izlenebilir kılma, verileri kontrol edebilme ve ilgili süreçleri yönetebilme kabiliyeti ile oluşan bir değer olgusudur. Şartların hızlı ve devamlı bir şekilde değişime uğradığı, geleneksel sistemlerin tutunma becerilerini yitirdiği günümüzde, entelektüel sermaye olarak da adlandırabileceğimiz kurumsal imajın, şirketlerin mevcut varlığını koruyuculuğu ve geleceğe yönelik çalışmalardaki devamlılığı sağlayıcı yönü ve önemi yadsınamaz bir gerçeklilikle kendini göstermektedir.

Kurumsal kimliğin, işletmenin görünen yüzünü temsil etmesinin yanı sıra, kurumsal imaj; çalışanlar, müşteri ve hedef kitle tarafından şirkete ait algının durumunu belirlemektedir. Şirketin kalite politikası, iç ve dış dinamizmlerinin işlevselliği, amaç ve hedef ilişkisindeki, ürün/ hizmet ve memnuniyet çıktılarına bağlı olarak pozitif bir sonuç, benimsenmiş bir firma profili söz konusu ise kazanılmış bir kurumsal imajdan söz edilebilir.

Bu oluşumun zorunluluğunu fark eden birçok şirket, kendi kurumsal imajlarını tesis edebilmek için, zamanı iyi okuyarak gerekliliğin tüm unsurlarını bir plan dairesinde yapılandırıp uygulamaya koymaktadır. Bu uygulamaların başında ise; sorun analizleri, ihtiyaç belirleme, iş zaman planı, bütçeleme, destek kaynaklarından istifade etme gibi aşamalara tabi bir şekilde proje mantığı ile hareket etmek gelmektedir.

İşletmeye özel olarak, şirket değerleri ve varlık katkıları ile oluşan bir kurum imajının en önemli katkısı ilkesel farklılıklar olacaktır. Kurumsal kimliğin dahilde ve hariçte olan tüm yapısal vizyonu nasıl firma adına bir saha belirlemesi sağlıyor ve rekabet anlamında sınır çizgileri çekebiliyor ise, başarı ile oluşmuş bir imaj, gerek çalışanlar, gerek müşteriler, gerekse kamuoyunda nitelikli bir marka değeri demektir.

Olası tüm olumsuz piyasa koşullarından meydana gelen dalgalanmalarda kurumsal imajı olan firmalar güvenli liman olarak algılanmaktadır.

Örneğin sürekli karşımıza çıkan ve bugünlerde gıda terörü olarak anılan tüm olumsuz gelişmelere karşı alış veriş tercihlerinin imajı olan ürünlere yönelik olması gibi, endüstriyel alanda da birçok örnek görebiliriz. Buradan da anlaşıldığı üzere, tüketici algısının gelişimine bağlı olarak gelecekte ayakta kalabilecek firmalar, sektörü ne olursa olsun kurumsal imajını oluşturabilmiş, iletişim ve etkileşim içinde olduğu her kitle ile güven ve memnuniyet esaslı tanımlanmış yapısıyla varlığını koruyabilen firmalar olacaktır.

Dolayısıyla iyi bir kurumsal imajın nasıl oluşabileceği noktasında temel prensiplerin tespit edilmesi, uygulanabilir niteliği ve uygulama istekliliğinin benimsenmesi gerekmektedir.

Kurumsal imajın tüm muhataplar ve paydaşlarca, işletmeye yönelik olumlu izlenimler, duygusal bağlılık, akılcı kabul ve mutlak memnuniyet temeli üzerinde oluşacağı ve bunun için ise ahlaki esasların önemi göz ardı edilmemelidir. Yine bununla birlikte diğer bir önemli konu ise; oluşturulan imajın sistemsel olarak yönetilmesidir. Çünkü kurumsal imajı özünü oluşturan şey istikrar ve sürekliliktir.

Kurum imajının işlevsel bileşenleri; ölçülebilen, çıktıları tanımlanabilen unsurlara aittir. Bu unsurlar arasında işletmenin misyon olarak ifade edebileceğimiz felsefesi, kurumsal iletişim becerisi ve kazanılmış kurum kültürü başlıca unsurlardandır.

Kurum felsefesini etik değerler ve bu değerleri oluşturan ve koruyan kurallar oluşturmaktadır. İletişim becerisini temin eden ve sürekli kılan nitelik ise yukarıda söz edilen işletmenin amaç ve hedeflerine ulaşması, işleyişini sağlaması için gereken üretim ve yönetim süresi içinde şirketi oluşturan birim ve ilgililer arasında bilgi akışını, motivasyonu, entegrasyonu, değerlendirmeyi, eğitimi, karar almayı ve denetimi sağlamak amacıyla belli kurallar içinde gerçekleşen iletişim sürecinin aktif ve verimli yönetilmesidir.

Kurum felsefesi ve uygulanabilir unsurların işlevselliği ve bu işlevsellik bağlamında tüm ilgili bölümler arasındaki koordinasyon ve iletişim sürekliliği kurum kültürünü meydana getirecektir. Kurum kültürü ise şirketi ayakta tutacak yegâne değerdir.

Bu bileşenlerin fonksiyonel olarak varlığı firmanın kurumsal imajını gösterebilme yetkinliğine sahip olduğunu ifade eden bir niteliktir.

Kurum imajını oluşturun içerik hususlarından bir kısmına çok kısa değinerek yazımızı bitireceğiz.

Öncelikli olarak en önemli olan işletmeye ait olan ÜRÜN/LERİN İMAJI’dır. Kurumsal imajın içinde ürünün imajı, üreticiden daha fazla tanınmışlığa sahip olabilmektedir. Bu nedenle kaliteli ürün/hizmet ve iletişime bağlı olarak imajı geliştiren ve piyasaya taşıyan müşteri memnuiyetinin önemi açıkça görülmektedir.

İkinci olarak diğer önemli olan husus ise piyasaya arz edilen MARKA İMAJI’dir.

Marka imajı firmanın ürettiği ürün ve hizmetlerin müşteriler tarafından algılanma şeklini ifade eder. Marka, isim, logo, şekil, slogan olarak müşteriye hitap edilen ve ve müşteri tarafından algılanma biçimidir. Marka yapısal formu ile işletmeyi temsil edebilme, algı oluşturma ve ilgili süreçlerin kontrolünü sağlayan bir niteliğe sahiptir. Marka oluşturmamış hiçbir işletme markalaşamayacağı gibi, kurum imajı açısından bir etki de sağlayamayacaktır.

Üçüncü olarak hedef imajı oluşturmak için İSTENEN İMAJIN tanımlanması esastır. Bu bağlamda İstenen İmaj, mevcut durum analizlerinin üzerinden belirlenen konular yönelik düzenlemelerden sonra oluşan imaj olarak söylenebilir. Bu imaj işletme var olduğu müddetçe onunla birlikte olacak imajdır. Bu nedenle şirket varlık amacı, hedef faaliyet ve süründürebilir nitelik gereği bu imaja ait çerçeve dikkatli ve titiz bir şekilde belirlenmelidir.

Dördüncü ve tüm imaj prosesini etkileyecek husus ise, Firmanın kendini algıladığı mevcut İmaj’dır. Tüm yönleri ile ele alınması gereken bu husus, yapılandırma ve planlamanın ana hatlarını belirleyici olacağından gerçekçi bir ölçü ile değerlendirilmelidir.

Beşinci olarak POZİTİF İMAJ güçlü ve istikrarlı markların oluşturduğu imajdır.Bu imajın korunması negatif bir etki altına girebileceği tüm olumsuzluklardan planlı bir şekilde uzak durulması, marka imajının kurumsal imaj sağlığının korunmasındaki önemi göstermektedir.

Sonuç olarak; kurumsal imaj asla göz ardı edilmeyecek bir özelliğe sahiptir. İşletmelerin varlığını sürdürebilmesi ve geleceğe taşıyabilmesi, değerlerini koruyabilmesi bu imajın kazanımı ile ilgilidir. Bu imajı oluşturan unsurların, ahlaki unsurlar olduğu, işlevselliğini temin eden hususların ise etik prensipler, çalışan ve müşteri memnuniyeti ile mümkün olduğunu dikkatimizden kaçırmamalıyız.

Firmanıza kurumsal imaj katmak isteyenler Markatek firmasının tecrübesi ile hayat bulabilirler.

İletişim:

Nusret SARI

Genel Md. / Marka Vekili

Kalite Ve Çevre Baş Denetçisi

Gsm: +90 533 362 18 02

08 Şub 2020 - 14:47 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.726.290 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!