O bürokrat unutulma hakkını kullanıp erişim engeli aldı!

Sakarya'da 11 yıl önce bir operasyonda gözaltına alınan mahkemece hapis cezası da alan ünlü bürokrat hakkında internette yer alan tüm haberleri 'Unutulma hakkı'ndan yararlanarak erişim engellenmesi getirdi Peki unutulma hakkı nedir? kimler yararlanabilir.. HÜSEYİN CAN İGDİR'İN ARAŞTIRMA HABERİ

Hüseyin Can İğdir
Hüseyin Can İğdir Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM: - Sakarya'da 2008 yılında ortaya çıka bir operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında yer alan o tarihte  Sakarya'da görev yapan bürokrat, Anayasa Mahkemesinin de lehte karar verdiği 'Unutulma hakkı'nı kullanarak yaklaşık100 kadar internet sitesinde kendisiyle ilgili yer alan haberlere erişimin engellenmesi kararı aldırıp erişim engeli getirdi.


HABERLERE ERİŞİM ENGELİ GETİRİLDİ

 Adli süreçte hapis cezası alan bürokrat Ankara'da yargıya başvurarak Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına göre "Unutulma Hakkı"nı kullanmak istedi. Mahkemede bu istegi  haklı bularak bahse konu bürokratın hakkında gerek yerel gerekse ulusal basında çıkan tüm haberlere erişim engellenmesi kararı verdi. Bu karar erişim sağlayacıları birliğine de gönderildi.

MAHKEMENİN GEREKÇESİ. GERÇEK BİLE OLSA
Mahkeme basın kuruluşlarına gönderdiği kararında unutulma hakkıyla ilgili gerekçeyi şöyle belirtti..

 ''Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay kararlarına göre "Unutulma Hakkı" kavramı internet yoluyla yapılan yayıniçeriği gerçek olsa bile geçmişte yaşanan olayın kişinin tüm yaşamı üzerindeki olumsuz etkisini ortadankaldırma, bireyin kişisel verileri üzerinde serbestçe tasarruf edebilmesini, geçmişin engeline takılmaksızıngeleceğe yönelik plan yapabilmesini, kişisel verilerin kişi aleyhine kullanılmasının engellenmesinisağlamaktadır.
  Dilekçe ve eklerinde yer alan talebe konu bilgi ve ekran görüntüsüne ait belgeler incelenmiş olup; dilekçedebahsedilen haberlerin güncelliğinin kalmaması, bu yazı veya fotoğrafların halen internette bulunmasınedeniyle ve Sakarya 3 Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2014/8... Esas 2016/3.... Karar sayılı kararı da göz önünealınarak talebin "Unutulma Hakkı" kapsamında haklı olduğu kanaatine varılmakla 5651 sayılı Kanunun 9/3-4 maddelerinde belirtilen şartlar oluştuğundan talebin kabulüne karar vermek gerekmiş, aşağıdaki hükümkurulmuştur...
  Mahkeme linkleri yer alan tüm internet sitelerindeki haberlere erişim yasağı getirdi..

PEKİ UNUTULMA HAKKI NEDİR? KİMLER NASIL KULLANABİLİR?

Unutulma hakkı, kişinin şeref ve itibarının korunması amacıyla internet üzerinde yer alan bilgi ve içeriklerin değerlendirilmesi anlamı taşımaktadır. Peki, unutulma hakkından kimler faydalanabilir? İşte, internetin yaygınlaşmasının ardından daha çok gündeme gelen hususlar arasında yer alan unutulma hakkı için bazı bilgiler
Unutulma hakkı, internet ortamında bir haberin uzun süredir kolayca ulaşılabilir olması nedeniyle kişinin şeref ve itibarının zedelenmesi durumunda gündeme gelmektedir. Bu hakkın amacı, internetin yaygınlaşması ve sağladığı imkânlar nedeniyle ifade ve basın özgürlükleri ile kişilerin manevi varlığının geliştirilmesi hakkı arasında gerekli hassas dengenin kurulmasını sağlamaktır.

"Unutulma hakkı", dijital hafızada yer alan bireylere ait rahatsız edici her türlü kişisel içeriğin, yine bireylerin talebi üzerine bir daha geri getirilemeyecek biçimde ortadan kaldırılması/silinmesi olarak tanımlanmıştır.

Bu hak, yabancı kaynaklarda genellikle "the right to oblivion" veya "the right to be forgotten" olarak ifade edilmiştir. Unutulma hakkının, bireyin geçmişi ile geleceğini serbestçe şekillendirme dolayısıyla dijital dünyada kişisel verilerini özgürce kullanma veya kullandırmama isteğinin doğal bir sonucu olduğunu belirtilebilir.

Unutulma hakkı, bireyin çerçevesi ulusal ve uluslararası metinlerde çizilen her türlü kişisel verisinin korunmasını sağlayan bir haktır. Kişisel
verilerin kişinin rızası dışında yayılması sonucunda kişinin temel hak ve özgürlüklerinin tamamı (insanca yaşama hakkı, insan onuru, kişinin maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkı ve bunun gibi insanın birey olarak kendine özgü kişiliği ve sırf insan olması nedeniyle sahip olduğu haklar) doğrudan etkilenmektedir. Her türlü kişisel verinin sınırsız biçimde kayıt altına alındığı bir kere kayıt altına alınmasından sonra hızlı ve geniş paylaşım nedeniyle ortadan kaldırılmasının oldukça zor olduğu günümüz teknolojisinde, bireyin kişisel verilerine yönelik sildirme hakkı, yaşamını özgürce sürdürmesi adına her zaman yeterli olmadığı için, bireyin dijital ortamlarda yer alan kişisel verilerinin korunması amacıyla çıkmıştır.

HANGİ ŞARTLARDA UNUTULMA HAKKINDAN FAYDALANILABİLİR?

Bireyin şahsına ilişkin kişisel verileriyle ilgili olarak aşağıdaki durumlardan herhangi birinin gerçekleşmesi ve kişisel verilerin sahibinin sözkonusu verilerin saklanmasına rızasının olmaması halinde kişinin unutulma hakkını talep etmekte hukuki yararı vardır:

a) Kişisel veriler rızaya dayalı olarak yahut bir zorunluluk gereği paylaşılmasına rağmen hukuka ve dürüstlük kuralına uygun birbiçimde işlenmemişse,

b) Kişisel veriler belirli, açık, ölçülü ve meşru amaçlarla toplanmamışsa,

c) Kişisel veriler meşru amaçlarla toplanmasına rağmen bu amaçlarla bağdaşmayacak şekilde işlenmiş ve kullanılmışsa,

d) İşleme faaliyeti yeterli, ilgili ve amaca uygun nitelikte değilse,

e) Kişisel veriler doğru ve güncel olarak tutulmuyorsa,

f) Kişisel verilerin toplanma veya işlenme amacı için gerekli olan süre aşılmışsa.

08 Şub 2020 - 22:33 Sakarya/ Adapazari- Arka Kapı --- Okunma

Muhabir Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 3.085.560 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Tamer - Büyük ihtimalle şeker fabrikası ihalesi ile alakalı alınanlardan biri bu.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 15:12Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?