Rahim ağzı kanserinde erken tanı çok önemli

Rahim ağzı kanseri ve tedavi süreci hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Medar Hastanesi Sakarya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yeşim Darol “Kanserin evresi tedavisi seçiminde en önemli faktördür” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Rahim Ağzı Kanserinde Erken Tanı Çok Önemli

Rahim ağzı kanseri ve tedavi süreci hakkında bilgilendirmelerde bulunan Özel Medar Hastanesi Sakarya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yeşim Darol “Kanserin evresi tedavisi seçiminde en önemli faktördür” dedi.

BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU

Özel Medar Hastanesi Sakarya Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yeşim Darol rahim ağzı kanseri ya da tıbbı adıyla serviks kanserinin rahmin serviks adı verilen alt kısmındaki hücrelerde görüldüğünü ifade etti. Op. Dr. Yeşim Darol, “Serviks, rahmin vajinaya bağlanan  kısmıdır. Kadınlar da en sık görülen kanserlerdendir. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardan insan papillama virüsünün ( HPV) Çeşitli türleri  rahim ağzı kanserinin en sık nedenidir. Gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde daha çok görülür” dedi.

BELİRTİLERİ NELERDİR

Rahim ağzı (serviks) kanseri belirtileri hakkında da bilgiler veren Op. Dr. Yeşim Darol, “En yaygın olarak vajinal kanama olur. Vajinal kanama adet dönemi dışında, cinsel ilikşki sonrası ya da menopoz sonrası dönemde görülebilir.  Cinsel ilişki sonrasında ağrı, anormal vajinal akıntı, adet döngüsü bozulması diğer sık belirtilerindendir.  İleri evrede ise anormal vajinal kanama kansızlık yapar. Karnın alt bölgesinde, bacakta ve sırtta geçmeyen ağrılar vardır. Kitle nedeniyle idrar ve dışkılama problemleri olabilir. Vajinaya idrar ya da dışkı kaçağı olabilir. Diğer kanserlerde oluğu gibi kilo kaybı bu belirtilere eşlik eder” diye konuştu.

Op. Dr. Yeşim Darol ayrıca şu konularda merak edilen soruları cevapladı:

RAHİM AĞZI ( SERVİKS) KANSERİ NEDENLERİ NELERDİR?

İnsan papiloma virüsü( HPV) serviks kanserlerinin yaklaşık %99’unda bulunur. Hpv’nin 100 den fazla farklı türü vardır. Bunların çoğu kansere neden olmayan düşük riskli türlerdir. Serviks kanseri vakalarının %70’den fazlası, çoğunlukla yüksek riskli HPV türleri olarak adlandırılan  HPV-16 ve HPV-18 nedeniyle ortaya çıkarl. Yüksek riskli HPV türleri, servikal hücre anormalliklerine veya kansere neden olabilirler. Ancak serviks  kanserinin tek başına nedeni HPV değildir. Sigara kullanma, Hiv Enfeksiyonu gibi bazı diğer riskler faktörleri HPV’ye maruz kalan kadınlarda kanser olma olasılığını artırır.

RAHİM AĞZI (SERVİKS) KANSERİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Serviks Kansenini skuomöz hücreli kanser ve adenokansinonm olmak üzere iki ana tipi vardır. Tiplendirme tedavi açısından önemlidir. Skuamöz hücreler, serviksin dış yüzeyini örten hücrededir ve serviks kanserinin %70-80’i skuamöz hücreli kanserlerdir. Adenokarsinom serviksin bez hücrelerinden gelişir, serviks kanserinin %10 ‘undan sorumludur. Kalan kısım ise daha nadir türlerdir.

RAHİM AĞZI ( SERVİKS) KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?

·         Sosyoekonomik düzeyi düşük olan

·         Erken evlenen, erken cinsel hayata giren

·         Çok doğum yapan

·         5 yıldan uzun süre doğum kontrol hapı kullanımı

·         İnsan papilama virüsü (HPV) enfeksiyonu en önemli risk faktörüdür. Çok sayıda cinsel partneri olması Hpv riskini oldukça arttırır.

·         Sigara içen kadınlar iki kat daha fazla risk taşırlar.

·         Zayıf bağışılık sistemi bulunan kişilerde vücut, HPV  enfeksiyonu ve kanser hücrelerini yok etmede yetersiz kalır. Bağışıklığı bozan HİV enfeksiyonu( Aids hastalığı) yada bazı organ nakli sonrası kullanılan bağışıklığı baskılayan ilaçlar gibi ilaçların kullanımı servik kanseri riskini artırır.

·         Bazı çalışmalar geçirilmiş klamidya enfeksiyonu bulgusu gösteren kadınlarda riski daha yüksek bulmuştur.

·         Diyetlerinde yeterince meyve ve sebze tüketmeyen kadılarda risk daha fazladır.

·         Aşırı kilolu kadınlarda da  serviks adenokarsinoması gelişme riski daha yüksektir.

·         Ailede rahim ağzı kanseri öyküsü bulunması diğer risk faktörüdür.

·         Anneleri hamileyken DES kullanan kadınlarda vajina veya serviks berrak hücreli adenokarsinoması riski daha yüksektir.

RAHİM AĞZI ( SERVİKS) KANSERİ KORUNMA YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Serviks kanseri neredeyse tamamen önlenebilir birkaç kanserden biridir. Cinsel yola buluşan HPV’den kaçınarak büyük oranda kanserden korunma sağlanabilir. İlişkide prezarvatif kullanmak kısmen riski azaltır. Kendisinin ve cinsel partnerinin ne kadar çok farklı cinsel partnerleri varsa HPV riski o kadar artar. Bundan kaçınmak gerekir. Serviks kanseri oluşmadan önlemek için pap smear adı verilen tarama testi uygulanır. HPV testi de pap smear yanında alınabilir. Düşük risk grubunda smear testi düzenli olarak 3 yılda bir yapılmalıdır. HPV taraması devlet tarafından kanser tarama programı içinde 30 yaşından sonra yapılmakta ve negatif çıkarsa 5 yılda bir yapılmaktadır. Bunların yanında HPV için koruyucu aşı da bulunur. Aşının etkinliği cinsel aktivite başlamadan ve 9-13 yaş aralığında yapıldığında oldukça yüksektir. Ancak her yaşta yapılabilir. Sigara kullanımdan kaçınmak, meyve ve sebze sağlıklı beslenmek aşırı kilo almamak gibi önlemler de koruyucudur.

RAHİM AĞZI( SERVİKS) KANSERİ TANISI NASIL KONULUR?

Yapılan vajinal muayenede şüphe saptanırsa ya da pap smear testinde anormal hücreler olması HPV taramasında yüksek riskli türler saptanması ileri tanı tetkikleri gerektirir. Bunlar;

 -Kolposkopi: Bu, doktorunuzun servikse daha yakından bakmasını olanaklı hale getiren bir alettir. Serviks asetik asit ve lugolle boyanır ve şüpheli alanlardan biyopsi alınabilir. Ağrılı bir işlem değildir.

-İğne biyopsisi

Kanser tanısı kesinleştiğinde evre belirlemek için akciğer grafisi, BT, MR, PET ve USG gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılır.

Konizasyon: Genel anestezi ile yapılan bu işlemde rahim ağzı koni şeklinde çıkarılarak incelenir. Pap smear ve kolposkopide  serviks kanserine ilerleme olasılığı yüksek anormal hücreler saptandığında, çok erken evre serviks kanserinde çocuk istemi olduğunda tedavi amaçlı yapılır.

RAHİM AĞZI(SERVİKS) KANSERİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Kanserin evresi tedavisi seçiminde en önemli faktördür. Ancak; kanserin serviksteki tam yeri, kanser tipi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve çocuk sahibi olmak isteyip istememesi gibi diğer faktörler de tedavi seçeneklerini etkiler. Kanseri ortadan kaldırmak için cerrahi işlem, radyoterapi, kemoterapi tek tek yada birkaç yöntem kombine bir şekilde uygulanabilen tedavi yöntemleridir.

10 Şub 2020 - 13:16 - Sağlık --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.872.099 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!