Sakarya'nın nüfusu, Türkiye nüfusuna göre daha yaşlı

ADNKS kurulmasından itibaren ortanca yaş istatistikleri incelendiğinde, 2007 yılında 28,3 olan Türkiye ortanca yaşı, geçen 12 yıl sonunda 4,1 yaş artmış ve 32,4 olarak gerçekleşmiştir. İlimizin yaş ortalaması ise ülkemizin yaş ortalamasından daha yüksek çıktı. Detaylar haberimizde...

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye İstatistik Kurumu ( TİK) Kocaeli Bölge Müdürlüğünün açıkladığı istatistiklerde Adrese dayalı Nüfus Kayıt sisteminin kurulmasından bu yana ilimizdeki yaş ortalamasının verileri açıklandı.

ADNKS kurulmasından itibaren ortanca yaş istatistikleri incelendiğinde, Sakarya ilinin 2007 yılında 29,7 olan ortanca yaşı, geçen 12 yılsonunda 4,0 yaş artmış ve 33,7 yaş olarak gerçekleşmiştir. Yani ilimiz 12 yıl içinde yaş ortalaması 4 yaş daha arttı.

Ayrıca ilimizin ortanca yaşı 33,7 olup, Türkiye ortanca yaşından 1,3 yaş daha fazladır. 

Ortanca yaş grafiği incelendiğince, Sakarya ilinin 2007 yılındaki nüfusunun yarısı 29,7 yaşın üzerindeyken, 2019 yılında ise 33,7’ ye yükseldiği görülmektedir. Bu da Türkiye nüfusunun ve bu doğrultuda Sakarya nüfusunun her geçen yıl yaşlandığını açıkça ortaya koymaktadır. İlimizde kadın nüfusunun yaş ortalaması  erkek nüfusunun yaş ortalamasına göre daha yaşlı çıktı.

# İŞTE SAKARYA'NIN YAŞ ORTALAMASI İLE İLİŞKİLİ:

12 Şubat 2020 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.114.625 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ak Ahmet - Bedavacı 65 yaş üstü insanların belediye otobüslerini doldurmasından belli zaten. İşine, okuluna giden gençlere yer kalmıyor. Ankete gerek yok, belediye otobüsleri yeterli.

Yanıtla . 6Beğen . 7Beğenme 12 Şubat 23:53


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?