CHP İl Başkanını seçiyor... Oy verme işlemi başladı

CHP'de bir süre önce başlayan kongre süreci bu gün yapılacak il başkanlığı seçimi ile son bulacak. 3 adayın yarıştığı kongrede oy verme işlemi başladı. Gün boyu kongre sürecinde yaşananları www.medyabar.com/youtube hesabından gelişmeleri tekrar izleyebilirsiniz.

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Mevcut İl Başkanı Erdoğan Isır’ın yanı sıra Ecevit Keleş ve Reyhan Şahin Atatürk Spor Salonu’nda 364 delege arasından en çok oyu almak için yarışacak. 

Atatürk Spor Salonu’nda başlayacak 10 kabin ve 5 sandıkta kullanılacak oylar sonrasında bu akşam CHP'nin yeni il başkanı belirlenecek...

Kongreden canlı anlatım...

Kongreye Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Parti Meclis üyeleri Erdal Aksünger, Gamze Pamukateşçi, Ayşe Taşkent ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç katıldı.

Kongre CHP İl Başkanı Erdoğan Isır'ın açılış konuşması ile başladı. Isır, "Yüreklerinizi bizere verdiniz. Bizlerle kol kola yürüdünüz. Sabah erkenden yola çıktınız gece geç saatte girdiniz. Biz büyük bir aileyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Hoşgeldiniz" dedi.

Açılış konuşmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

 Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, "Benim ikinci evim Sakarya. Aranızda olmaktan mutlu olduğumu belirtiyorum. Değerli yol arkadaşlarım, mahalle temsilcilik seçmlerinden sonra ilçe seçimlerini tamamladım. İki haftadır il seçileriizi başlattık. 50 il kongremizi tamamlamış olacağız. Şubat ayında 28-29 Mart tarihlerinde görkemli kurultayımızı gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin içinde bulunduğu koşulları uzun uzun anlatmama gerek yok. Sizin yürüttüğünüz görev ne olursa olsun siyasitin içindesiniz. Hepinizi Türkiye'nin dünyanın gündemi yakından ilgilendiriyor. Size iç açıcı Türkiye tablosu çizemeyeceğim. Ama her cümlenin malesef kelimesini kullanmak CHP'lileri üzüyor. Bizim derdimiz Türkiye'de vatandaşlarımızın huzur içinde yaşaması, dünyada parlayan bir yıldız olması. Bütün kavgamız budur. Bizim bakış açımız yaşayan insanların aynı kaderi yaşan insanların aynı duyguyla yaşamasını sağlamak. O kadar büyük sorunlarla karşı kaşıyayız ki nereye dokunsan bir sorun, yolsuzlukla karşı karşıyayız. Engin Özkoç'un gündemde tuuttuğu Tank Palet var. Tank Palet gerçeği hiçbir şekilde gerçekçi biz zemine otutturulamadan her gün bir skandalla karşılaşıyoruz. 

Kızılay'da bile usuülsüzlük haksızlık diz boyu. Nerede kul hakkı. Şurada oturanların hiçbirisinin kul hakkına tenezzül etmediklerini adım kadar biliyorum. Ama gelin ki bu ülkeyi yönetenler yolsuzluk bataklığına batmış durumdalar. İktidara geldiklerinde yolsuzlukla mücadele edeceğiz, yoksullukla mücadele edeceğiz diyorlardı. Ama günümüze geldiğimizde öyle yolsuzluk var ki, 6 bine yakın vatandaşımız sosyal meydada paylaşım yaptığı için yargılanıyorlar. Asla eleştiriye tahammülleri yok. Kendilerine çeki düzen verecek anlayışa sahip değiller. Biz bu ülkenin geleceği için hayal kurmaya kararlıyız. Ant içtik. Çünkü  biz CHP'nin mütavazi siyasetçileriyiz. Türkiye iktidarsızlaştırıldı, yoksullatırıldı ama umutsuzluğa yer yok. Çözüm sizsizni, çözüm CHP. Tükiye'yi dünyanın yıldızı yapacağız. 

Bugüne kadar ilçelerde il örgütünde kardeşlerimiz olduç Hepsinin emeği var. Hepsi karşılıksız çalıştılar. Ben onların hepsini saygı ile selamlıyorum. AKP'nin gözü kulağı bizim kongrelerde. Birileri görev alacak kim olursa olsun bizim kardeşimiz. Birlikte yürüyeceğiz. Kim kazanırsa kazansın ele ele bu mücadeleyi yürütecekler. Ben kongerede kazanaya da kaybeden olarak görmüyorum. Bu kongrenin sonunda sonuç ne olursa olsun birlikteliği sürdürecekler" dedi.

 Başkanlık kurulu oluşturuldu.  Divan kuruluna Ali Teke, Semra Karaaslan oy birliği ile seçildi. 

Bingöl, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun mesajını okudu. Mesajda, "Unutmayınız ki Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte Atatürk'ün hedefleri ile yürüyoruz. Bu yolun temel ilkelerinden biri ötekileştirmemektir. İnanıyorumki bu yolculuğumuz demokrasi ile taçlandırmaya ulaşacaktır. Bu kongreler kaybedenlerin olmadığı sizlerle birlikte demokrasiye dönüştüğü şölenlere dönüşün. Genel başkan olarak dileğim budur. Şimdiyee kadar görev yapan yönetime teşekkür ediyorum.  Yeni arkadaşa başarılar diliyorum, kongenin hayılı olmasını diliyorum" ifadeleri kullanıldı.

Başkan adayları konuşuyor...

Reyhan Şahin, " Biz hep birlikte CHP'yi iktifar yaparız. ülkemin insanlarını kucaklarız. O yüzden Sakarya'da güçlü olmalıyız. Sakarya bu ülkenin geleceğidir ve biz kadını ile erkeği genci yaşlısıyla birlikte kucaklayacağız, büyüyeceğiz. Sakarya'nın geleceğini kaplayacak, kalıcı bir başarı hikayesini yazacağız. O yüzden yarıştığım arkadşlarım,kardeşlerim, yol arkadaşlarımdır. Sakarya'da muhalefet yoktur. Sakarya'da sadece CHP örgütü vardır. Güçlü olan örgüttür ve herkes ona bağlı kalacaktır. Örgütümüz ayrışmadan birleşerek belediyelerin bizde olduğu vekillerin mecliste olacağı örgüt oalcaktır. Söz veriyorum örgütün sesi milletin sesi, Atatürk'ün izi olacağım. Gelin bütün olalım gelin Sakarya'nın kaderini hep birlikte değiştirelim" dedi. 

Ecevit Keleş kendini tanıttı," Siyaseti hiç bırakmadım. 2015 tarihinde yapılan seçimlerde aday olmadım 2018 de yapılan seçimlerde aday olmadım ama hep çağrısamda çağırılmasamda hep beraber mücadele ettik. İl başkanlığı görevinde yaptığım işler Sakarya'da hala konşuluyorsa demek ki yapılması gereken ve yapılamayanların devam etmesi gereken işler vardır" dedi.

Keleş'in konuşmasına bazı üyeler tarafından tepki gösterildi. Divan başkanı Tekin Bingöl tepki gösteren üyelere müdahale ederken, üyeler dışarı çıkarıldı. 

Tepki gösteren üyelerin dışarı çıkmasıyla konuşmasına devam eden Keleş, "Sözüm var, Taraklı'dan başlayacağım Kocaaliye kadar devam edeceğim. Sizler beni sadece seçmeyeceksiniz benim yönetim kurulumu oluşturacaksınız. 7 tanede komisyonun üyelerini de seçeceksiniz. Ne yapacağız yönetime 5 ana kademe oluşturacağız. Sakarya'nın sorunlarına çözüm üretecek bizde halkımıza anlatacağız.  Sakarya'da 7 tane komsiyon kurcağız. Bu 7 komisyonun başkanı aynı zamanda yönetimde görev alacaklar. Görevim süresince il başkanlığından istifa etmeyeceğim. CHP için oy istiyorum. Akşam eve gittiğinizde rahat edeceksiniz. Onun için sizlerden oy istiyorum. Kendimi de sizlere emanet ediyor

Erdoğan Isır, "Bizler kavga etmiyoruz. 2 yıldır görev yapıyoruz. Görev sürecinde çoğunuz işinizi bırakıp geldiniz. Sizler değerlisiniz. Sizler önemlisiniz. Birinizin diğerinden farkı yok. Rica ediyorum bizleri burada biraz sonra üç adayıda alkışlayın. Deyin ki taşın altına ellerini değil gövdelerini koyuyorlar. Amaçları CHP'yi iktidar yapmak deyin. 2015-2017 yıllarnda söz vermiştik. 2017 yılında blok listeye imza atmadık. Söz vermiştim 2020 kongresi çarşaf liste olacak demiştik ve siz başardınız. Size bir söz vermiştik sözüm 6 oklu bayrak için mücadele edeğim. Bundan sonra da mücadele edeceğim. 2017 kongresinde biz söz daha verdim şeffaf olacağız. Her şeyi örgüte bırakacağız dedik. Çok şeffaf bir yönetim sergilediğimizi düşüyorum. İl yönetiminde ne olduysa herkesin bildiğini düşünüyorum. Belediye başkanlarını belirlemede ilçe başkanlarına şu isim aday demedik. Kararı ilçe başkanlarımız verdi. Bizim örgütümüz ne yapacağını bilir. Hiç bir ilçe örgütüme karışmadım. Bundan sonrada hiç kimseye ilçe örgütlerine müdahale etmesin. onlar gerekiyorsa size her yerde cevabı verirler. Örgütler şefaf olacak.Yapamadıklarımız var. Seçimlerle uğraştık. Biz 24 ayda 50 ayrı iş yapmışız. Çok güzel projelerimiz var. Çok yakında üyelerimiz sizlere web TV'sini sizlere sunacaklar. Komisyonlar CHP'de benden önce de vardı sonrada olacak. Çünü bizler STK'lara köylüye önem verdik. Biz onlarla biriz. Artık söz sizde. Artık başkanı siz seçeceksiniz. Sizden bir ricamız daha var. Desteğinizi bizden esirgemeyin. Hep beraber başaralık, iktidara yürüyelim, meşaleyi Sakarya'dan yakalım" dedi.

Isır konuşma yaptığı sırada gözyaşlarına hakim olamadı.

Konuşmaların ardından Isır, Keleş ve Şahin'i sahneye üyeleri selamlamak için çağırdı. Keleş salonda olmadığı için kürsiye çıkmazken, Şahin ile Isır el ele üyeleri selamladı.

CHP Milletvekili Engin Özkoç, "Recep Tayyip Erdoğan'a karşı birlik beraberlik içinde olacağız. Asla yılmayacağız. O milletin gözünün içine baka baka Türkiye Cumhuriyetini kandırdı. O yüzden bir olacağız birlikte olacağız. CHP'li olmak onur verici bir şeydir. CHP'li olanlar kendi yaşadıkları kentte kendi il binaları kendilerine ait değilse ve birisi ben size söz verdim il binası alıyorum ve bu CHP'nin il binası olacak dedikten sonra CHP'nin il binası yoktur demeyi cürret ediyorsa o zaman bizim yapacağız şey örgüte ait binayı alıpta vermektir.

CHP öyle adaysız kalmaz. CHP çoluk çocuğun oyuncağı değil. Sizler yokken bizler yokken CHP Sakaya örgütünde Selçuk Gedikliler, Ünal Ozanlar vardı, onlar CHP'yi namerte bırakmadılar. Bizde etmeyeceğiz.Ne demek CHP adaysız kalacak. Sakarya'dan her şey çıkabilir ancak CHP içinde ihanet eden asla çıkmaz. Yapacağınız göreviniz esnasında yapacaksınız. Yapamakdıklarını burada değil yaptıklarınızı anlatacaksınız. O zaman CHP'yi ayağa kaldırırsınız.

Beni ölümle tehdit edenler, mektup gönderip Recep Tayyip Erdoğan'a karşı böyle dersen sonun böyle olur diyenler, verilecek canım varsa Sakarya'ya emanet ediyorum. Canım vatana ve millete feda olsun. 

15 Şub 2020 - 10:49 Sakarya/ Adapazari- Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.114.569 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

Yüksel Esmeroğlu - İyi Partinin Türkiye'de CHP için yapmış olduğu fedakarlığı bir nebzede Sakarya için yapmış olsaydınız Kongrede İYİ Parti için söyledikleriniz hiç yakışık almamış. Her şey iyi olacak sloganıyla çıkıp iyi olmasın diye çalışmak bu olsa gerek!!!

Yanıtla . 5Beğen . 5Beğenme 15 Şubat 15:06
03

suskun - @Yenicamili..... 01 nolu yoruma cevabı: hımmmm bayagı atmışşş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Şubat 10:02Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?