Sayıştay SAÜ'ye sordu. Ortada proje yokken 114 yurt dışı gezisi neden?

Sakarya Üniversitesi Döner Sermaye işletmesinin düzenlediği organizasyonları doğrudan temin ile satın alması Sayıştay Raporlarına girdi. Raporda, piyasanın yeterince araştırılmadan doğrudan temin ile organizasyon işi verilmesi mevzuata aykırı bulundu.

Sakarya Üniversitesinin 2018 Sayıştay Raporlarında ilginç bulgular ortaya çıktı. Sayıştay’ın Eylül 2019 itibariyle hazırladığı Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Raporunda, üniversitenin özellikle bilimsel araştırma kapsamında yaptığı seyahat giderleri ve teşvik ödemelerinin mevzuata açıkça aykırı olduğu belirtildi. Raporda ayrıca Sakarya Üniversitesi Döner Sermaye işletmesinin üniversitede yapılan bazı etkinliklerde piyasayı yeterince araştırmadan organizasyon işlerini doğrudan temin ile verdiği ifade edildi.

MEVZUATA AYKIRI

Raporda SAÜ Döner Sermaye İşletme Müdürlüğü Tarafından Satın Alınan Organizasyon Hizmetlerinin Piyasa Araştırmasının Gerektiği Gibi Yapılmaması ve Sözleşmeye Bağlanmamasının mevzuata aykırı olduğu saptandı. Raporda bu konu, “Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Türk Dili Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinde sınav organizasyonları ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı kapsamında yabancı öğrencilere yönelik organizasyonların doğrudan temin usulü ile satın alınarak piyasa araştırmasının şeffaf yapılmadığı ve söz konusu süreli işlerin sözleşmeye bağlanmadığı tespit edilmiştir” denildi.

HESAP VERİLEBİLİLİR DEĞİL

Raporda ayrıca verilen organizasyon işlerinde hangi işin ne miktarda yapılacağının belli olmadığı ve sözleşme yapılmadığı ifade edildi. Sayıştay yapılan bu hatanın rekabet ve saydamlığa engel olduğunu ve denetimler açısından hesap verebilirliği ortadan kaldırdığını belirtti. SAÜ, Sayıştay’a bu konuda gönderdiği yazıda ise, “Doğrudan temin yöntemiyle yapılan Organizasyon hizmet alımlarında teklif eklerinde yapılacak işe ait ayrıntılı iş kalemleri ve miktarlarının yazılması ve sözleşmeye bağlanması sağlanacaktır” diyerek hatasını düzelteceğini taahhüt etti.

ÖĞRETİM ÜYELERİNİN UKRAYNA VE MAKEDONYA GEZİLERİ

Raporda Sakarya Ünivertesi ile ilgili en dikkat çeken bölüm öğretim üyelerinin seyahat harcamaları ve bilimsel teşvikler oldu. Raporda Sakarya Üniversitesinde görevli öğretim elemanlarının 2018 yılı boyunca 114 kez yurt dışına “Bilim İnsanı Yetiştirme Projeleri” kapsamında seyahat edildiği belirtildi. Raporda bu seyahatlerin ortada somut bir proje olmadan yapıldığı ifade edilerek, “Öğretim elemanlarının yoğun şekilde yurtdışı kongre, konferans ve sempozyuma gönderildiği görülmüştür” denildi.

90 KEZ UKRAYNA, MAKEDONYA VE BOSNA

Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon biriminden alınan verilere göre, Bilimsel Araştırma Projeleri Harcama Kaleminden 2018 yılında 114 yurt dışı görevlendirmesinden sadece 3 tanesinin proje kapsamında görevlendirme olduğu ortaya çıktı. Bilimsel projelerle alakası olmayan 111 yurt dışı gezisi için SAÜ’nin kasasından 219 bin TL para çıktı. Raporda bu yurtdışı görevlendirmelerinin 90 tanesinin, “Ukrayna, Makedonya, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Türk Cumhuriyetleri vb. ülkelere yapıldığı görülmüştür” ifadesinin kullanılması da dikkat çekti.

SAÜ KENDİNİ SAVUNDU

Sakarya Üniversitesi ise bu durumu, “Fakülteler ve üniversite bütçesinde mevzuat gereği seyahat amaçlı bütçe oluşturulamaması nedeniyle bu destekler Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında yapılmaktadır” diyerek kendini savundu.  Ancak Sayıştay denetçileri bu savunmaya, “2547 sayılı Kanun'un 39’uncu maddesine göre öğretim elemanları yurt içinde ve yurt dışında usulüne uygun olarak kongre, konferans ve sempozyumlar için görevlendirilebilmekte ve giderleri bütçeden karşılanmaktadır” notunu düşerek, yurt dışına yapılan bu seyahatlerin bilimsel amaçlı gibi gösterilmesini mevzuata aykırı olduğunu ifade etti.

PROJE OLMADAN DESTEK

Raporda ayrıca TÜBİTAK gibi kurumlardan proje alan öğretim üyelerine ortada proje olmaksızın destek verilmesi de yer aldı. Bu kapsamda devam eden 13 projede 510 bin TL destek verilirken, Sayıştay raporunda bu ödemelerin mevzuata aykırı olduğu ifade edilerek, “TÜBİTAK’ın desteklediği projeler için TÜBİTAK kendi mevzuatı gereği proje yürütücülerine proje teşvik ikramiyesi vermektedir. Söz konusu uygulama da ortada bir proje bulunmaması nedeniyle mevzuata açıkça aykırıdır” şerhi düşüldü.

BİLİMSEL PROJE AZ UYARISI

Raporda SAÜ hakkında en dikkat çeken ifade ise, üniversitenin desteklediği Bilimsel Araştırma Projelerinden çok azının “Bilimsel” sayılabileceği oldu. Sayıştay raporunda açıkça, “ Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmelik'e göre gerçek anlamda Bilimsel Araştırma Projesi olabilecek çok az sayıda projenin desteklendiği görülmüştür” ifadeleri kullandı. Raporda,  SAÜ’nün 2018 verilerine göre desteklediği Bilimsel Projelerin sadece yüzde 7’sinin Bilimsel Araştırma Projeleri Hakkında Yönetmelik'e uygun olduğu ifade edilerek, “Bilimsel Araştırma Projesi tanımına ve niteliklerine uygun projelerin desteklenmesine öncelik verilmelidir” uyarısı yapıldı.(adayorum)

20 Şub 2020 - 13:46 - Arka Kapı --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.085.560 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

49

???? - Ukrayna ve Makedonya da bilim ilerlemiş bizim haberimiz olmamış.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Mart 13:42
47

Yusuf Çağrı Alpsoy - Hesap soracak kim? Sormaya sormaya her minareyi kılıfa uydurmak zorunda kalıyor. Vicdanlar zulüm altında... Maneviyat tatilde.. Gelen giden kim dürüst... Yarabbi sen bilirsin...

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 16:14
46

Adsız Abi - Telekulakcı yabancı dil çalarak öğretim üyesi olanlara da bakın sayın Sayıştay.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 22:01
45

Adsız Tabi - Sayıştay el atmışken şu telekulakcı yabancı dil çalan öğretim üyelerine de baksın.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 22:00
43

Asil Insa - ne olacak yediler içtiler gezdiler bunun mu raporunu vercekler cok komik hesap veremiyecek kadar yemişler işte

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 16:42
41

Ali̇ yiğit - Kendi dünyacıklarında, toplumdan uzak ama her şeyin içinde olmak isteyen, eğitimle zerre alakası yok ama her eğitim ortamında söz sahibi olmak isteyen, iki arada bir derede gidiyorlar işte gündüz gece...

Yanıtla . 22Beğen . 2Beğenme 21 Şubat 11:14
40

Horasanlı - sahte tarihciler...akrabalarının mezar kıtabelerıni aramaya gitmişlerdir

Yanıtla . 12Beğen . 3Beğenme 21 Şubat 10:33
39

Saü - Üniversite üniversitelikten çıkıp ticaret alanına dönüşmeye başladı son 2 senede . Mezuniyet töreninde rektörlüğün su satmasından belliydi zaten . Yazıklar olsun kul hakkı yiyenleree..

Yanıtla . 23Beğen . 3Beğenme 21 Şubat 10:29
38

Serduvanlı - Saçma sapan yorumlar yapılıyor. Yurtdışına gitmek için illa bir proje olması gerekmiyor, sayıştay bunu anlamaktan yoksun anlaşılan. Sempozyum olur, kongre olur, bildiri sunmaya gider vs vs. Oralara kaçak et kesmeye gidilmiyor. O kadar da değil.

Yanıtla . 9Beğen . 22Beğenme 21 Şubat 10:13
37

Tamk - BİZİMKİLERDE 90LARDA TAKILMIŞ KALMIŞ, UKRAYNA NE LA :) BAK SAMSUN BELEDİYESİ "TAYLANDA" TEKNİK GEZİ DÜZENLEMİŞ :)) SEN HALA UKRAYNA:/

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 10:12
36

Kenyalı - Yorum yapan arkadaşlar biraz düşünerek yazın lütfen.Saü Sem neden 90 kez arkadaşları ukraynaya göndermiştir?çünkü orada doğurganlık çok az ülke nüfusunu çoğaltmak için ne gerekli sayın hocarımız onları araştımak için gittiler.bir sonraki konu da yeni yönetim gelir gelmez neden ilk icraat olarak saü sem müdürü Hayrettin Zengin'i görevden almış ve neden hayrettin zengin mahkemeye sevk edilmiş ve neden ceza almıştır?Proje yapıyorum deyip ne kadar parasını çar çur etmiştir devletin?susmayın ey ahali dilsiz şeytan olmayın.sorun bu soruları ve lanetleyin devletimin,milletimin,yetimin hakkını gasp edenleri.

Yanıtla . 18Beğen . 1Beğenme 21 Şubat 09:49
34

Genç - SONUÇ NE OLACAK KOCAMAN BİR HİİİÇ. BİR KAÇ GÜN YORUM ŞÖYLE BÖYLE SONRA UNUT YAPANIN YANINDA KAR KALDIĞI BİR DÖNEMDEYİZ AÇILSIN BAKALIM HAKLARINDA SORUŞTURMA MAHKEME GARİBAN GELİNCE 3 KURUŞ BURNUNDAN GELİR BUNLAR AKSIRA TIKSIRA YERLER YİNE DE OLMAZ HA OLUR AHİRETTE

Yanıtla . 17Beğen . 2Beğenme 21 Şubat 09:36
33

Sakarya - Ortada proje çalışması yok öğretim üyelerine bol keseden para dağıtıyorlar. Hocaymış. Hadi ordan. Kavga etmekten.Dedikodu yapmaktan.Huzursuzluk çıkarmaktan başka bildikleri birşey yok. Hepsi baş belası.

Yanıtla . 21Beğen . 2Beğenme 21 Şubat 09:18
32

Deli Deli - Ukraynaya gidenler Tömer in düzenlediği ve hiçbir Yabancının olmadığı ve hala Maarif Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsünü de kullanan bir grup Türkçe Eğitmcisidir. Türk Dünyası kongreleri de belli Yine hiçbir yabancının katılmadığı Sosyal Bilimler Kongresidir. İşletme Fakültesi sanırım organize ediyor ve bir grup mutlu dindar ve ülkücü kılıflı asalaklar mutlu ediliyor :(

Yanıtla . 10Beğen . 4Beğenme 21 Şubat 09:15
31

Ci̇hanı Bela - Toplumlar neye layıksa o şekilde yönetilirmiş,hesap soran olmazsa daha çok yazılar yazılır onlarda bildiklerini okumaya devam ederler.Ama şunu unutmasınlar ilahi adalet bir gün mutlaka tecelli edecektir.kimbilir belki yarın belki yarındanda yakın.....

Yanıtla . 15Beğen . 1Beğenme 21 Şubat 09:05
30

Burnunuzdan Gelsin. - Haram zıkkım olsun,ülkeye zerre faydaları olmayan adamların zevk-i sefa içinde yüzmelerini allah kabul etmez.

Yanıtla . 27Beğen . 2Beğenme 21 Şubat 08:41
44

Adsız - @Vilademir 29 nolu yoruma cevabı: Öldüm gülmekten.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 21:53
28

H.ibrahim - Yorum yapanlara bakılırsa aramızda üniversitede çalışan çokça kişi var maşallah..

Sayıştay kurumu bir projenin bilimsel olduğunu tespit edebilecek duzeyde bir kurum değildir. Devlet kurumlarında işler özel sektörden farklı döner mesela kimse işlerini yapmak istemez ödemelerden sebep yapanlarda bin bir zorlukla ve nadiren yaparlar. Sayıştayın bunları olduğu gibi tespit etme ihtimali yok zaten sonuca bakılırsa hep tavsiye zaten gerçek olsa suça girer. Yorum yaparken az düşünün..

Yanıtla . 8Beğen . 20Beğenme 21 Şubat 07:40
48

asiye kul - @H.ibrahim 28 nolu yoruma cevabı: he sayiştay bilmiyo sen biliyon bu işleri tavsiye lakin arkasıda suça girer demek işstiyo bunu anlamıcak kadarsin uyarıdan sonra devam ederlerse bak ozaman neolacagına

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Şubat 18:09
35

K54 - @H.ibrahim 28 nolu yoruma cevabı: Sonuç ne ne yaptınız onu bilmek istiyoruz

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 21 Şubat 09:40
26

Rappers - Bu arkadaşları hepsini direk ÇİN / WUHAN a göndereceksin VİRÜS ile ilgili bilimsel çalışmalara eşlik etsinler

Yanıtla . 43Beğen . 4Beğenme 21 Şubat 00:08
25

Birbilen - Bu işlerin başındaki rektör yardımcısı kim acaba. İşi temelinden sorgulamak lazım.

Yanıtla . 28Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 23:01
24

Alp Çağrı - Kamu da kap paralı yöneti iliği kralsın. Eşe dosta kadro iş.. Mazlum sürünsün. Fikrin sağ sol maneviyat lı değil ama değişen bir şey yok. Böyle gelen alışıveriyor.herkese göre fetva var.. Kul hakkı neymiş.. Önce ülkeyi sonra yurt dışı gez.. Fırsat bu fırsat.. Kalite yi de para ile aldın mı tamam.. Allah uyandırsın hesap var.

Yanıtla . 22Beğen . 0Beğenme 20 Şubat 22:57
23

Adaletin Savunucusu - Nesin sen profesorum.Nesin sen docentim.Nesin sen araştırma gorevlisiyim.bugüne kadar neyi icad ettiniz..valla seeeyyy araştırıyoruz bitmedi..öğrenciler harç parası ödesin üniversite araştırma peşinde.ukraynada neyi arastiriyorlarsa.Bilim yuvası değil gelir yuvası.

Yanıtla . 29Beğen . 3Beğenme 20 Şubat 22:48
22

Helallokma - Doyamadı bu millet haram para yemeye öğrenciler adına faydalı bir şeyler yapmaya gelince yok ama

Yanıtla . 28Beğen . 2Beğenme 20 Şubat 22:46
21

Biraz Bilmiş - Cihannüma yokken bunların toplandığı bir dernek vardı. onun projelerine baksınlar. Bosna paylaşımı hatırlıyorum :)

Yanıtla . 16Beğen . 3Beğenme 20 Şubat 22:41
27

A.sakaryalıyız Biz. - @Cevdet 20 nolu yoruma cevabı: saü de neler oluyor demeyemi getiriyorsunuz orda? emekli albay eşleriyle amerikalara ordanda pensilvanyalara ilim bilim için gidenler var bravo hepsine valla gerçek araştırmacılar hepsi maşallah.ukrayna-bosna makedonya amerika pensilvanya maşalla maşallah!ama pensilvanya işi düşündürücü vallah!Dünya sıralamasında kaçıncıyız peki?

Yanıtla . 10Beğen . 1Beğenme 21 Şubat 00:57
19

Kural - Bir dahaki sefere Tayland' a gitsinler. Kesin memnun kalırlar.

Yanıtla . 41Beğen . 1Beğenme 20 Şubat 20:24
18

Sder - ne değişti geçen seneki ondan önceki sayıştay raporlarıda aynıydı yeşillik olsun maksat

Yanıtla . 31Beğen . 2Beğenme 20 Şubat 19:54
15

Namık54 - yiyin efendiler yiyin, bu han sofrası sizin.

doyunca. tıksırınca. patlayıncaya, çatlayıncaya kadar yiyin. Tevfik Fikret

Yanıtla . 52Beğen . 3Beğenme 20 Şubat 17:16
11

dr - adamlar 90 kez ukrayna ya gidip gidip gelmişler .)

vede bunun bedelini rektörlük karşılamış :) maşallah

Yanıtla . 40Beğen . 3Beğenme 20 Şubat 17:03
10

Çağdaş - bedava gezmeye gittiler okadar olur bal tutan parmağını yalar öğrencilerde harc için millete el açsın yazık benim ülkeme

Yanıtla . 37Beğen . 2Beğenme 20 Şubat 16:58
09

Abhaz - Ukrayna ya kültür turuna gitmişlerdir sıcak kanlı insanlar.

Yanıtla . 36Beğen . 3Beğenme 20 Şubat 16:52
07

Ilker - Şimdi nasıl bir yorum yazmalıyım düşündüm düşündüm düşündüm derin bir nefes aldım ve ve hiç bir şey yazmamaya karar verdim

Yanıtla . 32Beğen . 2Beğenme 20 Şubat 16:28
05

Kayserili - Bir projenin bilimsel olup olmadığına sayıştay nasıl belirleyebilir ki.

Yanıtla . 14Beğen . 39Beğenme 20 Şubat 15:31
04

54 Adem - Helal olsun hocalara. Yiyin efendiler patlayıncaya kadar yiyin. Ortamlarda projeler yaptık dersiniz kim bilecek. Öğrencileri de götürseydiniz bari onlar nasiplenseydi. Emin’im onlar proje yapmadan dönmezlerdi. Saygılar efendim. Bir sonraki haberinizi merakla bekliyor olacağım.

Yanıtla . 31Beğen . 4Beğenme 20 Şubat 15:12
02

Sakaryalı - SAÜ değil cİHAnnüma üniveristesi olacak...

Yanıtla . 38Beğen . 5Beğenme 20 Şubat 14:59
01

Sakaryalii - YİYİN EFENDİLER YİYİN PATLAYANA KADAR YİYİN.BU FAKİRİN FUKARANIN HAKKI ELBET ÇIKACAK.MİLLET DOLMUŞA BİNMEYE PARA BULAMAZKEN SİZ ÜLKE GEZİN AYNEN BÖYLE DEVAM . ELBET BİR GÜN BİRİ MAHKEMEDE HESABINI SORAR SİZEDE....

Yanıtla . 41Beğen . 5Beğenme 20 Şubat 14:58Anket Sakarya'ya hayvanat bahçesi yapılsın mı yapılmasın mı?