O binalar yıkılmayacak, güçlendirilecek

1999 depreminde hasar gören ve bugüne kadar yıkımı ya da güçlendirilmesi yapılmayan binaların durumu, TBMM’de İmar Kanunu'na eklenen geçici madde ile çözüme kavuşturuldu. Şu anda sadece Kocaeli’de bulunan 1594 hasarlı bina, Sakarya ve Düzce’deki binalar da dahil hepsi güçlendirilebilecek. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker’in Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşmesinin ardından yapılan çalışma ile ek madde hazırlandı ve 13 Şubat’ta Meclis'ten geçti.

Büyütmek için resme tıklayın

 Özgür Kocaeli’den Süriye ÇATAK TEK’in haberine göre;  Yapılan düzenleme ile ilgili bilgi veren İlyas Şeker, 1999 depreminden kalan orta hasarlı binalarla ilgili Meclis'te çözüm bulunduğunu belirtti. Gölcük ve Düzce depreminde hasar gören binaların o dönem hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı ve ağır hasarlı olarak sınıflandırıldığını söyleyen Şeker, şunları anlattı: “-Az hasarlı binalar için o zaman 700 lira ödeme yapıldı. Ağır hasarlı binalar yıkıldı. Orta hasarlı binaları ise güçlendirilmesinin yapılması için devlet firmalar yetkilendirdi ve hak sahiplerine kredi desteği verdi.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

 AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker "Ancak 2012 yılına kadar güçlendirmesi yapılmayan yaklaşık 1500 bina vardı ve yasa gereği bu binalar 2012 tarihinden sonra ağır hasarlı konumuna geldi ve yıkılması gerekiyordu. Valilik değişik tarihlerde  yıkım için yazı gönderdi ancak yıkımlar gerçekleşmedi. Bu konunun çözülmesi için öncelikle Kocaeli,  Sakarya, Düzce ve Yalova’da 99 depreminde orta hasarlı olup bu güne kadar çözülemeyen binaların yaklaşık sayılarını alarak Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile görüşerek bu konunun çözümü için  çalışma yapılmasını istedim." dedi.

BİNALARA GÜÇLENDİRME HAKKI VERİLDİ

Şeker sözlerine şöyle devam etti; "Bakanlığın bu konuda yaptığı çalışmayı Geçen hafta TBMM’de görüşülen 161 sıra sayılı kanunla 3194 sayılı İmar Kanununa geçici bir madde eklenerek yılların problemi çözülmüş oldu. Bu problemin çözümü içi 13 Şubat 2020 tarihinde TBMM’de kabul edilen Coğrafi Bilgi Sistemleri İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifinde 99 depreminde ve bu güne kadar meydana gelen tüm depremlerde orta hasarlı olan binalara yeni bir güçlendirme hakkı veriliyor.”

GÜÇLENDİRİLMESİ MÜMKÜN OLMALI

Binaların güçlendirilmesi mutlaka mümkün olmalı diyen Şeker; "İmar Kanunu’na eklenen ilgili madde şöyle: -Yapılan değişimle Meclis'ten geçen geçici maddenin 16’ncı maddesi kapsamında yapı kayıt belgesi alınan yapılar ile bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce hasar görmüş olmakla birlikte ıslahının mümkün olduğu tespit edilmiş olan yapılarda, ilave inşaat alanı ihdas edilmemek şartıyla, Kat Mülkiyeti Kanununa göre güçlendirme kararı alınarak güçlendirme yapılabilir. Bu yapılarda güçlendirme izni, bu Kanunda ve ilgili diğer mevzuatta öngörülen şartlara ve kısıtlamalara tabi olmaksızın, güçlendirme projesine istinaden ilgili idaresince verilir." dedi.

YAPI DENETİMİ ŞARTI

"Güçlendirilecek olan yapının üzerinde bulunduğu taşınmazın mülkiyetinin belediyeye veya Hazineye ait olması durumunda; taşınmaz satın alınmadıkça güçlendirme yapılamaz. Güçlendirilecek yapının üçüncü kişilere ait taşınmazlara tecavüzlü olması durumunda güçlendirme için taşınmazına tecavüzlü üçüncü şahısların muvafakati aranır. Bu madde kapsamında yapılacak güçlendirme iş ve işlemleri Yapı Denetimi Hakkında Kanun kapsamında yapı denetim kuruluşlarının denetimine tabidir."

21 Şub 2020 - 16:51 Sakarya/ Adapazari- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.127.575 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

04

Denetim54 - Bu tür güçlendirme işlerini Bakanlık Fenni Sorumlusu olsun yada yıksınlar.Ölüye su veriyorsunuz...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 09:23
02

Serdivanlı - Haberi okumaya başladım 1999 depreminde ki orta hasar kapsamında olup güçlendirilme yapılmayan ağır hasara dönüp yıkılması gereken binalara güçlendirme imkanı geldi. Sonra bakıyorum ki İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alanlar diye yazıyor. Habere başlık atarken bile vatandaşı kandırıyorsunuz. Ya Yapı Kayıt belgesi almadıysa ne olacak habere göre güçlendirilecek ama kanun kapsamında güçlendirme yapamayacak. Kaldı ki yapı Kayıt belgesi alanlar bile 6306 sayılı yasa kapsamında riskli ise yıkılması gerekmektedir.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 20:01
03

Serdivanlı - @Serdivanlı 02 nolu yoruma cevabı: ayrıca teklif komisyonda değil 20 şubatta 7221 sayılı kanun olarak resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 23:59
01

send isci - bahçesine 2 portakal 1 limon dikseniz temelden güçlenir o aslında .d

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Şubat 18:02Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?