Makine sektörünün önde gelen isimleri Sakarya’da buluştu

MAİB Yönetim Kurulu; makine sektörünün mevcut durumunu ve geleceğini; Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin katılımıyla, SAMİB ev sahipliğinde Sakarya’da değerlendirdi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği Derneği (SAMİB) kurucu Başkanı ve MAİB Yönetim Kurulu Üyesi Metin Kar’ın daveti üzerine Yönetim Kurulu Toplantısı’nı Sakarya’da gerçekleştiren Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu; Sakarya’nın makine sektöründe büyük ilerleme kaydettiğini söyledi. MAİB ve SAMİB’in “Birlik 2020 Buluşması” Türkiye’deki Makine sektörünün önde gelen ve Dünya’ya yaptığı ihracatlarıyla yön veren isimleri, Sakarya’da bir araya geldi. Gün boyu devam eden toplantının öğleden sonraki oturumu ise SAMİB Dernek binasında devam edildi. Burada; MAİB ve SAMİB Yönetim Kurulu Üyeleri; ortak toplantıda bir araya geldi. SAMİB kısa tanıtım sunumunu takiben, DOMİ OSB hakkında da katılımcılara bilgi aktarıldı. MAİB Yönetim Kurulu, bu ayki Yönetim Kurulu Toplantısı’nı Sakarya’da gerçekleştirmiş oldu.

Önemli isimler Sakarya’da

SAMİB Başkanı Günay Güneş’in ev sahipliğindeki önemli toplantıya; Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, Sanayi ve Teknoloji eski Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, SATSO Başkanı Akgün Altuğ, MAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Sevda Kayhan Yılmaz ve Mehmet Ağrikli, Yönetim Kurulu Üyeleri Önder Bülbüloğlu, İbrahim Gökçüoğlu, Hüseyin Durmaz ve Mustafa Şekerci, Denetim Kurulu Üyesi Ahmet Sözer katıldı.

“Sakarya makinesi, Dünya’da talep gören marka olmuştur”

Programın açılış konuşmasını yapan SAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Günay Güneş; üretime vurgu yaparak; “Üreteceğiz ve pazarlayacağız. Üretirken de Dünya’da talep edilen bir marka olmalıyız. Biz SAMİB olarak, üyelerimizle Sakarya’dan Dünya’nın 150 ülkesine makine ihracatı yapan bir kümeyiz. Sakarya’mızda üretilen çeşitli makinelerimiz ile Dünya geneline hizmet vermektedir. Sakarya’mızda üretilen makineler, Dünya’da talep edilen markalar haline gelmiş olması da bizi gururlandırmaktadır” diyerek; ‘Birlik 2020 Buluşması’nın Türkiye’ye hayırlı olmasını temenni etti.

“Virüs musibetinden dolayı makine sektörü sekteye uğramıştır"

Makine sektöründe Türkiye İhracatının 18 Milyar Dolara yaklaştığını hatırlatan Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu yaptığı sunumda; “Serbest bölgelerden yapılan ihracat da dahil edildiginde 2019 yılı ihracat rakamımız  19 Milyar Dolara ulaştı, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 75,8'e, Türkiye’nin ihracatı içerisindeki payımız da %11’e yükseldi. Makine İhracatçıları Birliği kurulduktan sonra makine sektörüne ait veri setleri elimizde bulunduğundan, sektörümüzü son 20 yılda Türkiye’nin en önemli sektörleri arasına dahil edebildiğimizi görüyoruz. Nitekim, geçtiğimiz sene bakanlıklarımızin  strateji planlarında ve ülkemizin  ileri teknolojili dönüşümünde makine sektörüne odak sektör olarak yer verildi. MAİB olarak, geçtiğimiz yıl çalışmalarını başlattığımız Türk Makine Sektörü  Dış Pazar Stratejisi Raporunu tamamladık, 2030 hedeflerimizi belirledik. Fakat yıla Covid-19 salgınının dünya ekonomisi üzerindeki olumsuz etkileri ile başladık. Dünya makine üretiminin üçte birini, dünya makine ihracatının da beşte birini yapan Çin, küreselleşmiş markaların ana üretim üssü olduğundan, Çin'de yaşanan bir daralma bugün tüm dünyayı etkilemektedir."

“Türkiye’nin ihracatın %3’ünü yapan bir ildir”

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ise; “Ben üretici ve ihracatçı bir girişimci ve aynı zamanda SATSO Başkanı olarak ülkenin muhasır medeniyetler seviyesine ulaşmasına yegâne yolunun üretimden geçtiğine inanıyorum” dedi. Altuğ konuşmasının devamında; Rekabetin üretmekten geçtiğine inanıyorum. Sakarya olarak, Türkiye’nin ihracatın %3’ünü yapan bir iliz. Buda yaklaşık 5,6 Milyar Dolar’a tekabül etmektedir. Bir takım hedeflerimiz var. 2023 yılına kadar, bizimde Türkiye ihracatının %5’ini yapabilmektir. Sakarya olarak, Türkiye’nin makine ihracatının ithalatı karşılama oranında pozitif ender şehirleri arasındayız.. 5.6 Milyar Dolar İhracat, 2,8 Milyar Dolar ithalatımız var. İhracatın ithalatı karşılamanın oranı nerdeyse %200’e varmaktadır. Hedefimiz %5’i yakalamaktır. Türkiye ihracatında bu da yaklaşık 10 Milyar Dolar civarında olduğunu düşünüyoruz. Bunu da OSB’lerimizdeki sanayicilerimizin yaptığı çalışmalarıyla ihracat ve ithalat imalatlarla hedefliyoruz” dedi.

“Sakarya; sanayide önemli bir noktadadır”

Sakarya’nın makine alanında en önemli kavşak noktasında olduğunu vurgulayan; Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise; “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a sunulan sunumda; sanayide, Marmara Bölgesi’nin tümüne altın gerdanlık olarak vasıflandırılmıştır. Bu gerdanın halkasını ise Çanakkale, Tekirdağ, İstanbul Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bursa oluşturmaktadır. Vasıflandırılmış Marmara Bölgesi’nde bu altın gerdanlık incelendiğinde; Türkiye’nin gayri safi milli hasılatının payı %62’dir. Nüfusun %44’ü, Türk Sanayisi’nin %60’ı, Araştırma ve Testa Merkezlerin %70’i, Eğitiminin %50’si, lisans öğrencelerinin 1,9 Milyon’u, Lisansüstü Doktora yapmış 400 bin personel bu alan içerisindedir. Bu altın gerdanlık o kadar önemli ki, bunun bir parçası da içinde bulunduğumuz Sakarya’dır. Neticede herkes bu bölgede olmak istemektedir” dedi.

25 Şub 2020 - 09:22 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.678.679 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Korona aşısı olacak mısınız?