CHP'li Özkoç hakkındaki fezlekeler

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkında Cumhurbaşkanı'na hakaret nedeniyle düzenlenen fezlekeler, Meclis'te Karma Komisyonu'na havale edildi. Dokunulmazlığının kaldırılması istenen Özkoç'la ilgili Meclis'teki süreç nasıl ilerleyecek?

“Halkı kin ve düşmanlığı alenen tahrik”, “Cumhurbaşkanı’na hakaret” ve “İftira suçu”nlarını içeren 3 fezleke. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç hakkındaki fezlekeler ve diğer milletvekillerine ait toplam 55 fezleke anayasa adalet karma komisyonunda.

Peki, fezlekeler için bundan sonra nasıl bir yol izlenenecek?

Anayasa ve Adalet Karma Komisyonlarından oluşan Karma Komisyon, 5 kişilik bir hazırlık komisyonu oluşturuyor.

1 ay içerisinde bir rapor hazırlanıp üst komisyona sevk ediliyor. Bu süreçte dokunulmazlığı kaldırılmak istenen milletvekili savunma da yapabiliyor. Karma komisyonun önünde de kararını vermesi için 1 aylık süre bulunuyor.

Komisyon milletvekilliği dokunulmazlığının kaldırılmasını isterse dosya Meclis Genel Kurulu’na geliyor.

Bir milletvekili aleyhte bir milletvekili de lehte konuşma yapıyor. Dokunulmazlığının kaldırılması istenen milletvekilline de kendisini savunması için söz veriliyor. Sonrasında ise oylamaya geçiliyor.

Meclis Genel Kurulu’nda toplantı yeter sayısı 201. Karar yeter sayısı ise 151.

Açık yapılan oylamada dokunulmazlığın kaldırılması için oylamaya katılan milletvekillerinin yarıdan bir fazlasının oyu yari salt çoğunluk yeterli olacak.

Dokunulmazlık kalkmazsa, soruşturma dosyası savcılıkta kalır ve soruşturma milletvekilinin görev süresi dolduktan sonra devam eder. Dokunulmazlık kalkarsa söz konusu milletvekili ile ilgili yargılama süreci başlar. Yargılama sonunda eğer 1 yıl ya da üstünde bir süre hapis cezası alırsa, o ismin milletvekilliği de düşer

08 Mart 2020 Sakarya/ Adapazari- Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.108.986 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

SEDAT DAGKESEN - ENGIN OZKOC HAKLIDIR...! TANK PALET KONUSUNU ARASTIRIN !!!!! ALLAHI OLAN NAMUSU OLAN ARASTIRSIN !!!!!

Yanıtla . 0Beğen . 2Beğenme 08 Mart 17:29


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 9003834


Varnish cache server