Eğitim-Bir-Sen dilekçe kampanyası başlattı

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen; "öğretmenlerin aylık karşılığı ders yükünün 15 saatte eşitlenmesi için dilekçe kampanyası başlattık" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Murat Mengen yaptığı açıklamada,

"Eğitim-Bir-Sen olarak, aylık karşılığı ders yükünün tüm öğretmenler için asgari ders saatinde (15 saat) eşitlenmesi için ilgili mevzuatında düzenleme yapılması talebiyle dilekçe kampanyası başlattık.

Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’ın “Aylık karşılığı ders görevi” başlıklı 5. maddesinde, okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerinin, genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerinin, atölye ve laboratuvar öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları ders görevleri farklı düzenlenmiştir. Aynı eğitimi alan, mesleğe girişte aynı şartlara tabi olan, aynı görevi yapan öğretmenlerin, alanlarının farklı olmasından dolayı aylık karşılığı girmek zorunda olunan haftalık ders saatleri ve buna istinaden ek ders ücretleri arasındaki bu farklılık, hiçbir bilimsel ve pedagojik ilkeye ve gerekçeye dayanmadığı gibi adalet ve hakkaniyete de uygun değildir. Söz konusu hüküm, Anayasamızca koruma altına alınan ‘eşitlik ilkesi’ne de aykırılık arz etmektedir.

Çağdaş sistemlerde öğretim yükü öğretmenin ders içi ve ders dışı tüm etkinliklerini kapsamakta ve böyle algılanmaktadır. Ülkemiz eğitim sisteminde ise Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı’nın geleneksel, sınıf ortamında verilen, ders kavramına bağlı kaldığı ve öğretim yükünü bu açıdan değerlendirme eğiliminde olduğu görülmektedir. Bulgular, öğretmenlerin derse hazırlık ve ders sonrası değerlendirme gibi ders dışı öğretim yüklerinin gerçekten ağır olduğunu göstermektedir. Bu çerçevede öğretmenlerin branşlarına göre farklı sürelerde aylık karşılığı ders yükümlülüğüne tabi kılınması eşitsizlik teşkil etmektedir.

ILO/UNESCO ortak çalışma belgesi olan Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi Kararı’nda, “ Öğretmen aylıklarının yapısı, farklı öğretmen grupları arasında kırgınlıklar doğurma tehlikesi taşıyan her tür haksızlığı ve her tür anormalliği önleyecek biçimde düzenlenmelidir” ve “Aylık farklılıkları; nitelikler, kıdem ya da sorumluluk derecesi gibi nesnel ölçütlere dayanmalıdır” ilkelerine yer verilmiş olup kıdem veya sorumluluk derecesi gibi nesnel bir kıstasa dayanmayan aylık karşılığı ders görevi farklılığının somut bir gerekçesi bulunmamaktadır.

2014 yılında yapılan 19. Millî Eğitim Şûrası Genel Kurulu’nda, “Branş ve sınıf öğretmenlerinin aylık karşılığı girmek zorunda oldukları haftalık ders saatinin 15 ders saati olarak eşitlenmesi için yasal düzenleme yapılmalıdır” kararı alınmış fakat bugüne kadar uygulanmamıştır.
Eğitim-Bir-Sen olarak, yetkili sendika sıfatıyla aylık karşılığı ders ücretinin 15 saatte eşitlenmesi talebini, 3. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden bu yana toplu sözleşme masasına taşıyoruz. Mezkûr talebi Kurum İdari Kurulu toplantılarına da taşınarak müzakere ettik. Talebin karşılanması noktasında somut bir adım atılmaması üzerine yasal düzenleme talebiyle dilekçe kampanyası başlatmış bulunmaktayız" dedi.

#

11 Mar 2020 - 08:55 Sakarya- Eğitim --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.180.998 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

11

Mollaoğlu - Niye 15 saatte eşitlemeye çalıştığınızı açıklarsanız belki yardımcı oluruz. Sınıf öğretmenleri zaten resim, müzik, İngilizce ve beden eğitimi derslerine girmiyorlar. Yani 20 saat derse girip 20 saat ek ders almak için mi mücadele veriyorsunuz. Yazıklar olsun. Sendika başkanı olarak üyelerden elde ettiğiniz aidatları yemek dışında ne iş yaparsınız siz. Ha pardon unuttum birde sizden olan ne kadar beceriksiz varsa hepsini tasmaları elinizde yöneticiler yaptınız. Şu anda mevcut sınıf öğretmenlerinden kaç tanesi yüksekokul mezunu acaba. Onlar 2 yılda mezun olup para kazanırken bizim ailelerimiz bize niye 2 yıl daha fazladan para harcadı ve biz niye 2 yıl daha fazla okuduk. Size cevap vermeyeceğinizi bildiğim bir soru sorayım.

SİZİN DİNİNİZDE DE KUL HAKKI HARAM MI?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Mart 21:30
10

Ender - Siz sendika başkanları öğretmenimiz. Öğretmen kaç lira maaş alıyor? Siz kaç lira maaş alıyorsunuz? Gerçekten öğretmenlerin hissiyatını yaşıyormusunuz? Hiç samimi değilsiniz. Üye aidatları sizin yaşam kaynağınız.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Mart 22:02
05

Vatandaş - Yuh artık be. Ayda 15 saat çalışacaksınız he. Yazıklar olsun. Bir polis, sağlıkçı günde 15 saat çalışıyor. Aldığınız maaş haram mı, helal mi hiç düşündünüz mü? Yetistirdiginiz ogrencileride görüyoruz. Öğretmen evlerinde daha fazla okey, kumar oynamak için daha fazla zamana ihtiyacınız var tabi. Utanmiyorsunuzda.

Yanıtla . 5Beğen . 6Beğenme 11 Mart 10:49
09

Hafıss - @Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: sen çok yanlış anlamışsın hafıss

branş öğretmenleri haftalık 15 saat ders karşılığı maaş alıyor

sınıf öğretmenleri ve özel eğitimciler haftalık 18 saat ders karşılığı maaş alıyor

meslek branşı öğretmenleri haftalık 20 saat karşılığı maaş alıyor. Aynı işi yapan aynı meslek grubunda maaş karşılığı girilen ders saatleri arasındaki fark mağduriyet oluşturuyor. sen muhtemelen dersleri de böyle yarım kulak dinliyordun

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 11 Mart 13:53
07

Misafir - @Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: haftalık 30 saat çalışılıyor..18 i maaş karşılığı 12 si ek ders.ek dersin saat ücreti 15.8 lira.

yani aylık olarak hesaplarsak 4200 maaş+48 saat ekders(750 tl)=5000 tl

lise mezunu bekçi kadar almıyor öğretmen...şimdi ağzınızı toplayıp uzaklaşın.mide bulandırıyorsunuz.

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 11 Mart 11:47
06

Recep Dinç - @Vatandaş 05 nolu yoruma cevabı: Utanmazlar. Ne zaman utandılar ki şimdi utansınlar? Utanmazlar.

Yanıtla . 3Beğen . 4Beğenme 11 Mart 11:08
04

Yenikentli - Yan gel yat...

Tabi başka iş peşinde koşun siz.

Okulda ders yapmıyor musunuz her gün ev ödevi veriyorsunuz; Gerçi o dersleri de babalar yapıyor. Ev ödevinin bir tek faydası var babalara ders çalıştırıyor haberiniz olsun.

Yanıtla . 4Beğen . 3Beğenme 11 Mart 10:29
03

Cafer@hotmail.com - Hiç ders yapmayın ,,ne bu ya sanki eğitimde dünya kalitesini yakalamış gibi,,cokmu ders yapıyorlar sanki ders yükünü düşüyorsunuz,,tabi ders yükünü düşürün ek ders yükünü artırın geksin ek ders paraları .işiniz gücünüz eğitmek değil para... yazık

Yanıtla . 8Beğen . 3Beğenme 11 Mart 09:40
02

Lafa Bakarım ... - Allah, bana ve sizin dışınızda olan hiç bir meslektaşıma sizleri unutturmasın.AMİN. Gün gelecek, devran dönecek, sen ve senin gibiler hesap vereceksiniz.

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 11 Mart 09:38
01

Recep Dinç - Yeryüzünde başka bir topluluk yoktur bu kadar ağlayan. Zaten kamu görevlileri arasında en az çalışan, en az saat hizmet veren sizsiniz. Haftalık 15 saat ders demek başlı başına "emek" kavramına ihanettir. Ders saati kavramınız 60 dakikadan bile oluşmamakta. Günlük 3 derse girip kamu çalışanları arasında en yüksek maaşı almak için yapmadığınız kalmadı. Bu ülkede sağlık çalışanları da var, adliye çalışanları da, sgk çalışanları da. Bu insanlar kamu görevlisi değilde bir tek siz mi kamu görevlisisiniz. Şımarıklığınızdan sıkıldık, bezdik artık. Ne atamalarda, ne de çalışma şartlarınızda doyumsuzsunuz. Hem de doyumsuz kere doyumsuzsunuz. Toplasanız bir yılda çalıştığınız gün sayısı çalışmadığınız gün sayısından daha az. Binlerce kamu emekçisinin hakkını gasp etmekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Pastanın hepsine saldırıyorsunuz. Hakk hak edinen, adeleti ilke edinen biri çıkıp buna artık dur demeli, öğretmen zulmüne son vermeli. Saygılarımla.

Yanıtla . 6Beğen . 5Beğenme 11 Mart 09:34
08

Ali̇ Veli̇ - @Recep Dinç 01 nolu yoruma cevabı: 1 ders saati 40 dk. Mesai diye bişey de yok; yani öğretmen sadece dersine giriyor, bunun dışında, o gün nöbetçi değilse, öğretmeni okulda tutamazsın. Sadece 3 gün derse gelen çok öğretmen var; bu öğretmenler haftanın diğer günlerinde özel kurslarda kaçak çalışıyor ve mesai yapıyor. Yani öğrenci sorusunu, anlamadığını okulda öğretmenine soramıyor özel kursa ( DERSHANEye ) gitmesi lazım. Bu arada DERSHANELER kapatılamadı, Özel Öğretim Kursu adı altında kaçak olarak faaliyetlerine devam ediyorlar. Birileri CUMHURBAŞKANI'nı fena kandırıyor!

Yanıtla . 3Beğen . 1Beğenme 11 Mart 13:22Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?