Şehirden 12 Mart mesajları...

Şehir protokolü 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün 99. yıl dönümünde kutlama mesajları yayımladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Vali Ahmet Hamdi Nayir Mesajında;

"Devletimizin ve Cumhuriyetimizin bağımsızlık mücadelesindeki ruhunu yansıtan, Milletimizin hasletlerini ve değerlerini en veciz şekilde ifade eden “İstiklal Marşı”nın kabulünün 99. Yıldönümünü idrak ediyoruz. Milli Şairimiz, Büyük Mütefekkir Mehmet Akif Ersoy’u da ölümünün 84. yılında rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

İstiklal Marşımız; Milletimizin en zor şartlar içinde bulunduğu durumu, sahip olduğu gücü ve kararlılığı bugüne taşıyan, geçmişle geleceğimizi buluşturan, hürriyet ve istiklal aşkını yansıtan en kıymetli milli değerlerimizdendir. Tarih boyunca; fedakarlığı, birlik ve beraberliği, vatan sevgisi ile büyük kahramanlıklar gösteren Milletimiz, hür ve müstakil yaşayarak bugünlere gelmiştir.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Savaşı’nın en çetin günlerinde yazdığı ve bu savaş günlerinin anlatıldığı “İstiklal Marşı”nı Aziz Milletimize hediye etmiştir. Milli Marşımız; tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak, İstiklal Mücadelesini kazandığını anlatan bir tarihi vesika niteliğindedir. İnanıyorum ki, Milletimizi meydana getiren tüm fertler olarak, bize armağan edilen bu eşsiz mısralardaki kardeşlik ruhunu, bu gönül birliğini ilelebet muhafaza edeceğiz. Milli ve Manevi değerler etrafında birleşerek daha iyi, daha Müreffeh bir gelecek için azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla; Büyük Üstadın deyimiyle “Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah Arkadaşlarını, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoyu, canlarını vatan uğuruna feda eden Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi Minnet ve Şükranla anıyor, bu vesile ile Saygıdeğer Sakaryalı vatandaşlarımızı en kalbi duygularla selamlıyorum" dedi.

Karasu Kaymakamı Aziz Mercan mesajında;

“Türk milletinin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde "Milli Marş" olarak kabul edilişinin 99. yıl dönümünü büyük bir gururla kutlamaktayız.

İstiklal Marşı, tarih sahnesinden silinmek istenen Aziz Milletimizin yeniden var oluşunun belgesidir. Kurtuluş Savaşı’nda gösterilen azim ve kararlılığın sonucu yazılan İstiklal Marşımız, tüm dünyaya bir milletin bağımsızlık mücadelesinin ifadesidir. Büyük zaruretler içerisinde bağımsızlık mücadelesinin verildiği 1921 yılının 12 Mart’ında, büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marşımız olarak kabul edildi. Şairin her dizesine yüklediği, birlik, bağımsızlık ve inanç değerleri ile İstiklal Marşımız, medeniyet yolunda verdiği öğütlerle, Türk Milleti’nin geleceğine asla sönmeyecek bir ışık tutmaktadır.

Millet olarak, her alanda kendimizi geliştirmek, barış ve kardeşliğimizi pekiştirerek gelecek nesillerimize güzel bir gelecek bırakmak için İstiklal Marşı’nı ve Mehmet Akif’i iyi öğrenmemiz ve anlamamız gerekmektedir. Bir şair olmaktan ziyade Mehmet Akif, yaşadığı dönemi iyi analiz edebilen ve geleceği gören, yaşadığı dönemde yazdığı eserleri ile Türk milletine, başarı ve fazilet tabanlı bir gelecek gösteren önemli bir düşünürümüzdür. Genç kuşaklarımızın, Mehmet Akif Ersoy’u anlayıp, onun yazdığı eserleri iyi analiz ederek ülkemizin gelişmesine ve kalkınmasına katkı sağlayacaklarına inancımız tamdır.

Bu duygularla, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 99’ncu yılında, Türkiye Cumhuriyeti’ni bizlere emanet eden, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi ve merhum şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u, rahmetle ve saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş'un mesajı;

Kurtuluş Savaşı’nın tüm hızıyla devam ettiği sıralarda, askerlerimizin cesaret ve kararlılığını artırmak; umutlarını tazelemek, millî ruhu güçlendirmek adına bir marşa ihtiyaç duyulmuştur. Marş olacak şiirde aranan en önemli özellik, kanlarının son damlasına kadar neden savaşmaları gerektiğini askerlerimize hatırlatmasıdır. Yeter ki tekrar edildikçe öz güvenlerini artsın, var olma savaşının önemini kavrasınlar.
Düzenlenen yarışmaya yüzlerce eser katılır ve yedi tanesi ön elemeyi geçer. Finale kalan şiirlerden biri, Âkif’’e aittir…
Ankara'daki Taceddin Dergâhı'ndaki odasında, Türk ordusuna seslendiği şiiri kaleme aldı ve bakanlığa teslim etti. Şair, Kurtuluş Savaşı'nın kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, Hakk'a, yurduna ve dinine bağlılığını şiirinde öyle güzel dile getirmiştir ki diğer altı şiirin okunmasına gerek kalmamıştır.
Âkif’in şiiri, salonu coşkuyla doldurmuştur. Yarışma amacına ulaşmış, belki de beklediğinden fazlasını elde etmiştir.
“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
O benimdir, o benim milletimindir ancak.”
Bu dizelerin sahibi olan yüreğin, büyük şairin özellikleri saymakla biter mi?..
Bazen camide hutbe veren hatiptir,
Bazen boğazı yüzerek geçen yüzücü.
Bazen baytardır, bazen müfettiş.
Bazen -en çok da- şair, bazen yazar. Vatanını, milletini ne de güzel yazar…
Onu diğer şairlerden ayıran en önemli özelliği, gerçekten hissettiklerini yazacak samimi bir kaleme sahip olmasıdır.
Diline dökülen her cümle, kaleminden akan her yazı, onun vicdan ve gönlünden gelmektedir.
Gazetede gördüğü küçük bir fotoğraf, onun için gökler kadar derin manalar barındıran bülbül olup kıyametler kopardı senelerce.
İstasyonda beklerken gelen bir telgraf, Çanakkale Şehitlerine adlı deryaları taşıracak bir gülle olup düşüyordu düşmanın yüreğine.
Uykusuz geçen bir gecenin sabahında, bir gece şiiriyle seslenirdi peygambere.
Benim için Âkif, samimiyet demektir.
O, umutsuzluğa karşı samimi bir heyecan,
O, esarete ve düşmana karşı samimi bir kale,
O, zulme karşı samimi bir duruş,
O, milletini iyi tanıyan, çağın sorunlarını iyi analiz eden ve sahip olduğu millî ve manevi hassasiyetlerle yazdığı reçeteyi şiirleriyle anlatan bir vatanseverdi.
İstiklal şairimiz Mehmet Âkif Ersoy’un bizlere, Asım’ın nesline, hediyesi ve emanetidir İstiklal Marşı’mız. Onu; tek yürek, tek vücut olup söylemenin tam zamanıdır bugün! Asım’ın nesli olduğumuzu ispat etmenin zamanıdır!
Âsım'ın nesli...diyordum ya...nesilmiş gerçek:
İşte çiğnetmedi namusunu, çiğnetmeyecek.
Vatanımıza, bayrağımıza sahip çıkmak; bağımsızlık uğruna toprağa düşen aziz şehitlerimize borcumuzdur. Bunu asla unutmayacağız, unutturmayacağız!
İstiklal Marşı’mızın kabulünün 99. yılını kutluyor, devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve millî şair Mehmet Âkif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyorum.
“ALLAH, BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRMASIN!”

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube Başkanı Memur-Sen İl Temsilcisi Murat Mengen mesajında;

"İstiklal Marşı, emperyalist devletlere karşı verilen İstiklal Harbi ve sonrasında kazanılan muhteşem zaferle milletimizin hayata, varlığa ve kendi benliğine ilişkin manifestosudur. İstiklal Marşı’nın TBMM’de millî marş olarak kabul edilmesinin 99. yılını aynı ruh ve bilinçle idrak ediyoruz.
Vatanımıza, milletimize en alçak ve hain saldırıların yoğunlaştığı günümüzde bin yıldır yaşanan imanın şuuru, milletin bağımsızlık ve onur savaşının destansı şiiri olan İstiklal Marşı’nı korkmadan, ezelden beridir hür yaşamış olmanın asaleti ve yurdumuza alçakları uğratmama kararlılığıyla kükremiş sel gibi bendimizi çiğneyip aşarak, dağları yırtarak, enginlere sığmayarak, iman dolu göğsümüz ve serhaddimizle güncelleyerek mücadeleye devam ediyoruz, edeceğiz.

İman ve istiklal şairimiz olarak Mehmet Akif Ersoy, milletin değerleriyle kendi ahlakını birleştirmiş muhteşem bir şahsiyettir. İstiklal Marşı ile Mehmet Akif, bu milletin kalıcı, kök değerine dönüşmüştür. Hürriyet aşkını ve istiklal mücadelesini merkeze alan Akif, milletin kalbinde, gönlünde, tertemiz hatırasında, fikrî hafızasında müstesna bir yer edinmiştir. Ömrü boyunca haksızlığa, hukuksuzluğa, esarete, cehalete, tefrikaya karşı imanın, ahlakın, istiklalin, hürriyetin, kardeşliğin mücadelesini vermiş şahsiyet olarak, hepimiz için müstesna bir değerdir.
İstiklal Marşı, varoluşumuzun temel değeri, dayanağıdır. Bu marş, sanki kelimeleri sözlüklerden alınan bir dille değil de şehitler dünyasının müteal diliyle ve her kelimesi kanla, ateşle yazılmış gibidir. O yazılacak değil, ancak yaşanacak bir destandır. Bu yüzden Mehmet Akif, hem ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek o süreçte yaşanan imkânsız zorlukları hem de ‘bir daha böyle bir şiir yazamayacağını’ söyleyerek marşın duygu yoğunluğunu ve sanatsal eşsizliğini ifade etmiştir. İstiklal Marşı, Türkçe’nin bütün inceliklerine ve ifade kudretine sahiptir. Her mısra, millî ruhu esarete karşı kuvvetli bir özgürlük ateşiyle harekete geçirmiştir, geçirmektedir.

Bugün çevremizde kurgulanıp sahnelenen ve doğrudan Türkiye’nin bekasını da tehdit eden sıcak gelişmeler, İstiklal Marşımızı yazdıran bilinci kuşanmayı zorunlu kılmaktadır. Medeniyet coğrafyamızın alçakça, acımasızca savaş ve terör saldırılarıyla sarılıp işgal edilmesi, fesat ve nifak tohumları ekilerek ülke ve toplumların bölünüp parçalanması, insanların kıyım ve katliama uğraması, yurtlarından kitlesel göçe zorlanması, yüzyıl sonra yeniden istiklal savaşını vermeye mecbur kaldığımız zamanın belli başlı şartlarına benzer bir durum ortaya çıkarmaktadır.
Son olarak, 15 Temmuz ihanetiyle içeriden, Irak, Suriye, Mısır, Libya ve Akdeniz meseleleriyle dışarıdan sınandığımız gelişmelerle Türkiye kuşatılmak, özgürlüğümüze darbe indirilmek istenmektedir ama bilinmelidir ki, yedi düvele haddini bildiren millî ruh ve özürlük aşkı, İstiklal Marşı ile yaşanılır kılınmaya devam etmektedir, edecektir. Bu ruh, bu topraklarda yaşadığı müddetçe asla vesayete de esarete de geçit verilmeyecektir.
Eğitim-Bir-Sen olarak, onurlu yaşamanın, karakteri özgürlük olan milletlerin hakkı olduğunu biliyor, gür bir sedayla “Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet/ Hakkıdır hakka tapan milletimin istiklal” diyoruz.

İstiklal Marşı’nın bayrak ve ezanla birlikte yankılanması için verdiğimiz savaşta, canlarını seve seve feda eden bütün şehitlerimizi ve Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.

12 Mar 2020 - 08:30 Sakarya- Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.727.569 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Hendek İlçesinin havaya uçan 7 kişinin can verdiği 114 kişinin yaralandığı havai fişek fabrikası kaldırılsın mı?