İlk defa camilerde Miraç Kandilide kutlanmayacak!

Sözlük anlamı "Yukarı çıkmak, yükselmek" anlamına gelen, İslam dinine göre Hz. Muhammet'in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan da göğe yaptığı yolculuğun yıl dönümü olan Miraç Kandili bu yıl belkide ilke kez Coronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde kutlanmayacak.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Her sene üç ayların ilk ayı olan Recep ayının 27. gecesi Miraç kandili olarak idrak edilir. Ramazan ayının habercisi olan Recep ayının ikinci kandili bu yıl 21 Mart Cumartesi gününe denk geliyor. 

Sözlük anlamı "Yukarı çıkmak, yükselmek" anlamına gelen, İslam dinine göre Hz. Muhammet'in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan da göğe yaptığı yolculuğun yıl dönümü olan Miraç Kandili bu yıl belkide ilke kez Coronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde kutlanmayacak.

Camilerde uygulanan Coronavirüs tedbirleri gereği vakit namazları ve Cuma namazı başta olmak üzere toplu her türlü ibadet geçici bir süre durduruldu. Bu kapsamda İslam aleminde ve Türkiye'de yaklaşmakta olan Miraç Kandili'de camiler yerine bu yıl ilk kez evlerde toplu şekilde değil bireysel olarak kutlanacak... 

MİRAÇ KANDİLİ NE ZAMAN 2020

Miraç Kandili 21 Mart 2020 Cumartesi günü idrak edilecek.

MİRAÇ KANDİLİ NEDİR? NASIL İBADET EDİLİR?

Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Ansiklopedisi'nden alınan bilgilere göre; Hz. Peygamber’in Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya, oradan da göğe yaptığı yolculuğu ifade eden terim.

Sözlükte “yukarı çıkmak, yükselmek” anlamındaki urûc kökünden türemiş bir ism-i âlet olan mi‘râc kelimesi “yukarı çıkma vasıtası, merdiven” demektir. Terim olarak Hz. Peygamber’in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder. Olay, Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya gidiş ve oradan da yükseklere çıkış şeklinde yorumlandığından kaynaklarda daha çok “isrâ ve mi‘rac” şeklinde geçerse de Türkçe’de mi‘rac kelimesiyle her ikisi de kastedilir. İslâmî kaynaklarda genellikle ele alındığı şekliyle mi‘rac hadisesi iki safhada meydana gelmiştir. Resûl-i Ekrem’in bir gece Mescid-i Harâm’dan Mescid-i Aksâ’ya yaptığı yolculuğa isrâ, oradan göklere yükselmesine mi‘rac denilmiştir. Literatürdeki bu ayırım her iki terimin naslarda zikredilmesinden ileri gelmektedir. Sery (geceleyin yürüme, gece yolculuğu yapma) kökünden türeyen isrâ’ Kur’an’da mâzi sîgasıyla yer almış ve sûreye ad olmuştur. Buna göre Allah, kudretinin işaretlerini göstermek için kuluna (Hz. Peygamber) Mescid-i Harâm’dan çevresi mübarek kılınan Mescid-i Aksâ’ya geceleyin bir seyahat yaptırmıştır (el-İsrâ 17/1). Mi‘rac kelimesi Kur’an’da geçmemekle birlikte çoğul şekli olan meâric “yükselme dereceleri” mânasında Allah’a nisbet edilmiştir (el-Meâric 70/3). Ayrıca “merdiven” anlamında meâric bir âyette ve urûc kökünden türemiş fiiller çeşitli âyetlerde yer almaktadır (M. F. Abdülbâkī, el-MuǾcem, “Ǿarc” md.).

Semaya yükseliş tasavvuru eski Hint ve İran mitolojileriyle diğer dinlerde de mevcuttur. Yahudi geleneğinde İdrîs, İbrâhim, Mûsâ ve İşâyâ gibi peygamberlerle bazı tarihî şahsiyetlerin yeryüzünden ilâhî âlemlere çıktığına inanılır. Özellikle melek Yahoel tarafından semavî bir vasıtayla bulut içinde göğe yükseltilen Hz. İbrâhim’in rabbinin tahtını müşahede edişiyle ilgili tasvirlere sonraki yahudi literatüründe rastlanmaktadır. Hıristiyanlık inancına göre Hz. Îsâ çarmıha gerildikten sonra mezarından çıkıp ilâhî âleme yükselmiştir (Matta, 28/1-7; Markos, 16/19). Ayrıca Pavlus’un Kudüs’e doğru giderken melek eşliğinde göğe yolculuk yaptığı rivayet edilir (Gündüz v.dğr., s. 59-60).

Hadis kaynakları ile siyer ve delâil kitaplarında isrâ ve mi‘racla ilgili birçok rivayet mevcuttur. Buhârî ve Müslim’de yer alan rivayetlerin ortak noktalarına göre olay şu şekilde cereyan etmiştir: Bir gece Resûlullah, Kâbe’de Hicr veya Hatîm denilen yerde iken -bazı rivayetlerde uykuda bulunduğu sırada veya uyku ile uyanıklık arası bir halde- Cebrâil geldi; göğsünü açtı, zemzemle yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurup kapattı. Burak adlı bineğe bindirip Beytülmakdis’e götürdü. Resûl-i Ekrem Mescid-i Aksâ’da iki rek‘at namaz kılıp dışarı çıktığında Cebrâil biri süt, diğeri şarap dolu iki kap getirdi. Resûlullah süt dolu kabı seçince Cebrâil kendisine “fıtratı seçtin” dedi, ardından onu alıp dünya semasına yükseltti. Semaların her birinde sırasıyla Âdem, Îsâ, Yûsuf, İdrîs, Hârûn ve Mûsâ peygamberlerle görüştü; nihayet Beytülma‘mûr’un bulunduğu yedinci semada Hz. İbrâhim’le buluştu. Sidretü’l-müntehâ denilen yere vardıklarında yazıcı meleklerin kalem cızırtılarını duydu ve Allah’ın huzuruna çıktı. Burada Cenâb-ı Hak elli vakit namazı farz kıldı. Dönüşte Hz. Mûsâ, elli vakit namazın ümmetine ağır geleceğini söyleyip Allah’tan onu hafifletmesini istemesini tavsiye etti. Namaz beş vakte indirilinceye kadar Hz. Peygamber’in huzûr-i ilâhîye müracaatı ve Mûsâ ile diyalogu devam etti (Buhârî, “Śalât”, 1, “Tevĥîd”, 37, “Enbiyâǿ”, 5, “Bedǿü’l-ħalķ”, 7, “Menâķıb”, 24, “Menâķıbü’l-enśâr”, 42; Müslim, “Îmân”, 259, 262-263, “Feżâǿil”, 164; değerlendirme için aş.bk.). Bir rivayete göre Resûl-i Ekrem’e mi‘racda Bakara sûresinin son âyetleri indirilmiş ve Allah’a ortak koşmayanların affedileceği müjdesi verilmiştir (Müsned, I, 422; Müslim, “Îmân”, 279).

19 Mar 2020 - 12:10 Sakarya- Koronavirüs --- Okunma

Muhabir Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 3.005.370 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

07

Sakaryasporlu - Dünyada sadece bizim ülkemizde anılıyor bu gün ve geceler. Kutlanmaması yerinde olmuş ayrıca.

Yanıtla . 7Beğen . 6Beğenme 19 Mart 16:48
05

Alper - BEN ASIL ŞU YAZIYI YAZAN VE GENEL BİLGİYİ VEREN İLAHİYATÇI,DİYANETÇİ,VE SÖZDE DİN ADAMLARININ (HZ.PEYGAMBERİN)DİYE SÖYLEMESİM VE YAZMALARI DAHA ÜZÜCÜ.TEK HAK DİN İSLAM DİNİMİZ DEĞİLMİ?SON PEYGAMBER BİZİM PEYGAMBER EFENDİMİZ DEĞİLMİ? SİZ VE SİZİN GİBİ KENDİSİNE FAYDASI OLAMAMIŞ KİŞİLERİN PEYGAMBER EFENDİMİZ BİLE SÖYLEYEMEMESİ.ÇOK YAZIK.BENİM İMANIM GEREĞİ TEK HAK DİN İSLAM DİNİMİZ VE SON PEYGAMBER BENİM PEYGAMBERİM HZ.MUHAMMED MUSTAFA (S.A.V)ELHAMDULİLLAH.NORMAL BİRİYMİŞ VE ARKADAŞINIZMI GİBİ ÇOĞU SÖZDE DİN ADAMLARI ŞÖYLE SÖYLÜYOR;PEYGAMBER ŞUNU DEDİ,BUNU DEDİ.ALLAH ISLAH EYLESİN VE HİDAYET VERSİN

Yanıtla . 9Beğen . 4Beğenme 19 Mart 13:18
09

Zopa - @Alper 05 nolu yoruma cevabı: peki "bana efendi demeyin" diye başlayan bir hadis var onu bir araştır..

senin ki peygamberi putlaştırmak. Kuran da ortak koşmakla ilgili yüzlerce ayet var. sadece taştan yapılmış bir heykel karşısında durmak mı zannediyorsun şirk koşmayı..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Mart 11:45
06

Bir okur - @Alper 05 nolu yoruma cevabı: Türkçe'yi nerde öğrendiniz? Arabistan'da mı?

Yanıtla . 5Beğen . 3Beğenme 19 Mart 15:35
04

Bir Okur - Miraç kandili kutlanmaz zaten , idrak edilir. Mevlit okunur, dinlenir, dua edilir.

İletişimin bu kadar geliştiği 21. yüzyılda camiye gidip bir arada olmak gerekmez. Gidilse tabiiki güzel olur, o ayrı. TV'lerden bant yayın yapılır, isteyen herkes evinde oturur, dinler.

Bütün dünyayı saran coronavirüs belası varken, sanki dini inançlarımızla ilgili bir sıkıntı varmış gibi başlık atarak haber yapmanızda ne biliyim, pek olmamış.

Yanıtla . 14Beğen . 3Beğenme 19 Mart 13:11
03

Molla - ÜZÜLMEMEK ELDE DEĞİL ,ANCAK SAĞLIK OLMADAN DA HİÇBİR ŞEYİN TADI YOK..HERHALDE BİR MENLİD YAYINI OLUR VE İZLERİZ...OLMAZSA EV ORTAMINDA NAMAZIMIZI KILIP, KUR'AN OKUR VE DUAMIZI YAPARIZ...ALLAH, BU MUSİBETTEN BİZLERİ KORUSUN.

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 19 Mart 13:04
02

Ismail - Kim diyo evde ailece kutlarız kutlama sayılmıyomu editör efendi

EDİTOR: OKUDUĞUNUZU ANLAYAMADIĞINIZI DÜŞÜNÜYORUM... ZİRA HABERDE CAMİLERDE KUTLANMAYACAĞI YAZIYOR... ANLAMADIYSANIZ BİR KEZ DAHA OKUYUN... HALA ANLAMIYORSANIZ ZORLAMAYIN BİZ SİZİ İDARE EDERİZ...

Yanıtla . 1Beğen . 5Beğenme 19 Mart 13:01
01

Deli̇ Murtaza :) - BUNA DA İTİRAZ EDERLER ŞİMDİ :) CAMİYE GİDENİ ALLAH KORUR DERLER :) MÜSLÜMANIZ YA KORONA FALAN İŞLEMEZ BİZE... ALLAH AKIL FİKİR VERSİN :)

Yanıtla . 14Beğen . 8Beğenme 19 Mart 12:52
08

Adadan54 - @Deli̇ Murtaza :) 01 nolu yoruma cevabı: Hep saçmaladığın gibi .....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Mart 20:39Anket Sakarya'da en çok hangi basın organına güveniyorsunuz?