Sapanca gölü suyuna COVİD-19 bulaşır mı ?

Bazı gazete ve internet sayfalarında yer alan Sapanca gölü'ne atık sularla COVİD-19 virüsünün bulaşabileceği yönündeki iddialara SASKİ Genel Müdürlüğü'nden cevap verdi. SASKİ " Sapanca Gölüne COVID-19 virüsü bulaşma ihtimali, imkansıza yakındır. Sapanca gölüne sabotaj dahi yapılsa göl suyunun tamamını etkilemez." dedi.

Hakan Turhan
Hakan Turhan Tüm Haberleri

www.medyabar.com editörü Hakan Turhan'ın son günlerde çıkan söylentiler sonrası SASKİ'den cevaplanmasını istediği o soruya SASKİ tarafından verilen o cevap şöyle; 

Bilindiği üzere; Hollanda’da evsel atıksuda COVİD-19 virüsüne rastlanması neticesinde, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Baran BOZOĞLU tarafından 28.03.2020 tarihinde ulusal basına;

“Virüslerin, bakterilerin, patojenlerin atık suda ve kanalizasyonda bulunması çok normal. Önemli olan virüsün derelere ve göllere bulaşmaması. Bu süreçte belediyelere çok büyük görev düşüyor”…“Atık suların içinde koronavirüsün olması oldukça normal bir şeydir. Bu, bizlere koronavirüsün vücuttan dışkı yoluyla atılabildiğini gösteriyor. Buradaki asıl mevzu, suyun arıtma tesisinden çıktıktan sonra herhangi bir virüse rastlanıp rastlanmamasıdır”

açıklaması yapmıştır.

İlimiz yerel basınında ise bu açıklamaları alıntılayarak 28.03.2020 tarihinde, Sapanca Gölü’ne ve Gölü besleyen derelere atıksu döküldüğü iddia edilerek, Sapanca Gölü’ne virüs bulaşacağından bahsedilmiştir.

 SAPANCA GÖLÜ ve GÖLÜ BESLEYEN DERELERE ATIKSU DEŞARJI 

Bilindiği üzere; Sapanca Gölü çevresindeki Sakarya ve Kocaeli İllerinde bulunan yerleşimlerden kaynaklanan atıksular, atıksu kollektörleri vasıtasıyla toplanmaktadır. İlimiz sınırları içinde, Göl’ün kuzey ve güneyindeki bulunan iki ayrı atıksu kollektörü ile toplanan atıksular Karaman Atıksu Arıtma Tesisine ulaşmakta ve burada arıtılmaktadır.

Kanalizasyon altyapısı olmayan yerlerde ise atıksular mevzuata uygun sızdırmaz fosseptiklerde toplanmaktadır. Fosseptiklerde toplanan atıksular vidanjörler vasıtasıyla toplanarak atıksu kollektörüne boşaltılmaktadır.

Sapanca Gölü ve besleyen derelere atıksu deşarjı, atık boşaltılması durumuna karşı Sapanca Gölü Havzasında sürekli olarak denetimler yapılmakta, karşılaşılan olumsuzluklar ile ilgili gerekli temizlik çalışması, yaptırım ve idari işlemler yapılmaktadır.

Yerel basında yer alan haberde iddia edildiği şekliyle, Sapanca Gölüne veya Gölü besleyen derelere atıksu deşarjı söz konu değildir. Alınan önlemlerle, Sapanca Gölüne COVID-19 virüsü bulaşma ihtimali, imkansıza yakındır.

Yapılan araştırmalara göre, cansız ortamda en fazla 2-3 gün yaşayabilen Covid19 virüsü, Sapanca Gölü’ne sabotaj ile bulaştırılsa dahi 42 km2’lik göl yüzey alanı göz önüne alındığında Sapanca Gölü’nün tamamen etkilenmesi imkansızdır.

 

ŞEBEKE SUYU DEZENFEKSİYON İŞLEMLERİ

 

Sapanca Gölü’nden alınan ham sular doğrudan şebekeye verilmemektedir. Gölden alınan ham su öncelikle, Hızırilyas İçmesuyu Arıtma Tesisinde arıtılmaktadır. Şebeke suları, arıtma işlemi sonunda ve içmesuyu depolarında klorlanarak dezenfeksiyon işleminden geçmektedir.

Dezenfeksiyon işlemi ham suda bulunabilecek zararlı mikroorganizmaları etkisiz hale getirmek amacı ile yapılmaktadır.

Ayrıca; şehrin muhtelif yerlerinden alınan numunelerde, bakiye klor miktarı sürekli olarak kontrol edilmekte ve standart değerde (0,5-1 ppm) tutulmaktadır

COVİD 19 SUDAN BULAŞIRMI? İŞTE CEVABI...

Tarım ve Orman Bakanlığı resmi internet sitesinde de yayımlanan, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından hazırlanan; “COVID-19 İçin Su, Sanitasyon, Hijyen ve Atık Yönetimi Bildirisi”nde COVİD-19 virüsü hakkında şu bilgiler bulunmaktadır:

·           COVID-19 virüsünün iki ana bulaşma yolu vardır: solunum ve temas. Solunum damlacıkları, enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında ortaya çıkar. Solunum semptomları olan biriyle (örneğin hapşırma, öksürme) yakın temasta bulunan herhangi bir kişinin potansiyel olarak enfektif solunum damlacıklarına maruz kalma riski vardır. Damlacıklar ayrıca virüsün yaşayabileceği yüzeylere de inebilir; dolayısıyla, enfekte olmuş bir bireyin yakın çevresi, bir iletim kaynağı olarak işlev görebilir.

Enfekte bir kişinin dışkısından COVID-19 virüsüne yakalanma riski düşük gibi görünmektedir.

·           Bir çalışmada, taşıyıcı bir insan koronavirüsünün klorsuz musluk suyunda ve 20 ° C'de hastane atık suyunda sadece 2 gün hayatta kaldığı tespit edilmiştir. Diğer araştırmalar, insan koronavirüslerinin bulaşıcı gastroenterit koronavirüs ve fare hepatit virüsünün, 23 °C'de 2 haftada ve 25 °C'de 2 günde % 99.9'luk bir ölüm gösterdiği belirlenmiştir. Yüksek veya düşük pH’da, güneş ışığı ve yaygın dezenfektanlar (klor gibi) virüsün ölümünü kolaylaştırmaktadır.

·           COVID-19'a neden olan virüsün yüzeylerde ne kadar süre hayatta kaldığı kesin değildir. … Hayatta kalma süresi, yüzey tipi, sıcaklık, bağıl nem ve virüsün spesifik oluşu dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlıdır. Aynı inceleme, %70 etanol veya sodyum hipoklorit gibi yaygın dezenfektanlar kullanılarak 1 dakika içinde etkili inaktivasyonun elde edilebildiğini saptamıştır.

·           COVID-19 virüsü içme suyu kaynaklarında tespit edilmemiştir ve mevcut kanıtlara dayanarak, su kaynaklarında bulunma riski düşüktür. … Su kaynaklarını korumakla başlayarak su güvenliğini artırmak için suyun dağıtım, toplama veya tüketim noktasında arıtılması ve arıtılmış suyun düzenli olarak temizlenmiş ve üstü kapalı kaplarda evde güvenli bir şekilde depolanmasını sağlamak gibi bir takım önlemler alınması önem arz etmektedir.

·           Filtrasyon ve dezenfeksiyon kullanan geleneksel, merkezi su arıtma yöntemleri COVID-19 virüsünü inaktive etmelidir. Diğer taşıyıcı bireylerden kaynaklı koronavirüslerin ultraviyole (UV) ışığı ile klorlama ve dezenfeksiyona duyarlı oldukları gösterilmiştir. ... Etkili merkezi dezenfeksiyon için Ph<8.0'da en az 30 dakika temas süresinde bulunmalı ve sonra ≥0.5 mg/L serbest klor konsantrasyonu ile işlenmelidir.

·           Dağıtım sistemi boyunca bakiye klor muhafaza edilmelidir. Merkezi su arıtma ve güvenli borulu su kaynaklarının bulunmadığı yerlerde, yüksek performanslı ultrafiltrasyon veya nanomembran filtreler, güneş ışınlaması, suyun kaynatılması, bulanık olmayan sularda UV veya serbest klor dozlaması virüsün giderilmesinde etkili evsel su arıtma uygulamalarıdır.

05 Nis 2020 - 10:43 Sakarya- Sağlık --- Okunma

Muhabir Hakan Turhan

medyabar.com son bir ayda 2.772.897 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

05

adadan54 - suya karışır mı bilem ama.Yerler maske ve eldiven atan hayvanlar var.bunlara çözüm nasıl olacak.

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 05 Nisan 15:29
08

Mehmet Demir - @adadan54 05 nolu yoruma cevabı: karışır mı bilmem ne demek acaba? yukarıda karışıp karışmadığı yazılmış tane tane anlatılmış, okumadığın haberin altına ne yorumu yapıyorsun!

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 23:39
01

Köroğlu - Bu haber kimin işine yarayacak anlamadım..Yüzbinlerce insanın içtiği suya sadece şüphe düşürüyor..Varsa bir bir durum ADASU çıkar açıklar..Zan üstüne haber yapılması hiç doğru değil..!

Yanıtla . 13Beğen . 1Beğenme 05 Nisan 11:39
02

Alirızabey - @Köroğlu 01 nolu yoruma cevabı: Okuma o zaman dümbük... Hem öğrende yorum yap ADASU ne... ADASU'mu kaldı...

Yanıtla . 3Beğen . 18Beğenme 05 Nisan 11:48Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!