İşte gün gün Koronavirüs tedbirleri. Yaşanan süreci en iyi bu tablo ortaya koyuyor!

Tüm dünyada ve ülkemizde salgın haline dönüşen Koronavirüs tehlikesi için Ülkemizde ve ilimizde alınan tedbirler tarihlerine göre listelendi. İlk tedbir 4 mart tarihinde alınırken Koronavirüs vakası ülkemizde 11 Martta ortaya çıkmıştı. İşte Sakarya'da gün gün alınan Koronavirüs tedbirleri...

Hüseyin Can İğdir
ARAŞTIRMA Hüseyin Can İğdir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

SINIR KAPILARINDA TEDBİR

04.03.2020 Tarihli Genelge ile;
     Dış Ülkeler ile yapılan seyahatlerde gerekli sağlık kontrolleri ile sınır kapılarımızda tedbirler alınması bildirilmiştir.

YURTDIŞI GİRİŞ ÇIKIŞ KAYITLARININ KONTROL EDİLMESİ

 12 Mart Tarihli Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığının yazıları ile;
       Tutuklu /Hükümlülerin alınan sağlık raporlarının koronavirüs açısından da değerlendirilmesinin yapılması ve bu şahısların yurtdışı giriş çıkış kayıtlarının kontrol edilmesi bildirildi.

 ETKİNLİKLERİN İPTAL EDİLDİ

 13 Mart Tarihli Genelge ile;
  Ülke genelinde vatandaşların bir araya gelmesini sağlayacak etkinliklerin iptal edilmesi,     Kamu görevlilerinin hijyen kurallarına riayet etmesi, Dış ülkelerinden gelenlerin 14 gün süreyle ikametlerinde kalmaları bildirilmiştir.

PİYASALARDA OLUŞABİLECEK FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARININ ÖNLENMESİ

14 Mart Tarihli Genelge ile;
Piyasalarda oluşabilecek fahiş fiyat artışlarının önlenmesi ile alakalı gerekli tedbirlerin alınması bildirilmiştir.
     Şüpheli, tutuklu/hükümlülerin tutulduğu yerlerin ve sevk edildiği araçların dezenfekte edilmesi,     Şüpheli, tutuklu/hükümlüler ile kolluk personelinin hijyen kurallarına riayet etmesi bildirildi.

GECE KULÜPLERİ KAPATILDI

15 Mart Tarihli Genelge ile; Pavyon, diskotek, bar ve gece kulüplerinin faaliyetlerinin durdurulması bildirilmiştir.

UMUMA AÇIK YERLER KAPATILDI

16 Mart Tarihli Genelge ile;
     Umuma açık yerler, (17.03.2020 tarihli genelge ile açık tutulan ganyan bayileri 25.03.2020 tarihli Genelge ile kapatılmış, otellerin “spa, disko vb. yerlerine müsaade edilmeden” faaliyetlerine devam etmesi bildirildi. Sivil toplum kuruluşlarının bir araya geldiği yerler ile, Taziye evlerinin faaliyetlerine son verilmesi bildirildi.

VATANDAŞLARIN KYK YURTLARINDA GÖZETİM ALTINA ALINMASI

 18 Mart Tarihli Kaymakamlar toplantısında;
    Yurt dışından planlı olarak getirilen vatandaşlarımızın KYK yurtlarında gözetim altında kalmaları ile alakalı karalar alınmıştır.

 İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ KOORDİNASYON KURULUNUN FAALİYETE GEÇİRİLDİ

18 Mart Tarihli Sakarya İl Emniyet Müdürlüğünün yazısı ile; İl Emniyet Müdürlüğü Koordinasyon Kurulunun faaliyete geçirildiği bildirilmiştir.

 RESTORANLARDA MASALAR ARASI MESAFE DÜZENLENMESİ

19 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 4 nolu kararı ile,
     Restoranlarda masalar arası mesafenin 1 metreden az olmayacak şekilde düzenlendi.

RESTORANLAR SADECE PAKET SERVİSİ YAPABİLECEK

21 Mart tarihli genelge ile restoran vb. yerlerde sadece paket servisi, gel al benzeri şekilde hizmet verileceği bildirildi. Oto pazarı ve hayvan pazarlarının faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı.

CAMİLER KAPATILDI

19 Mart ve 27 MartTarihli Bakanlık talimatları ile, Cuma namazı ve Miraç Kandili dolayısıyla oluşacak yoğunluğun önlenmesi için Camilerin kapalı tutulması bildirilmiştir.

MASKE VE ELDİVEN KULLANMA ZORUNLULUĞU GETİRİLDİ

20 Mart Tarihli EGM ‘nin yazıları ile,Vatandaş ile doğrudan temas eden tüm personelin eldiven ve maske kullanması bildirildi.

ASKER UĞURLAMA TÖRENLERİ DURDURULDU

20 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 5 nolu kararı ile, Toplu olarak asker uğurlama törenlerinin geçici süre durdurulması bildirilmiştir. (20.03.2020 tarihli Bakanlık talimatı ile de aynı husus bildirildi.

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN VATANDAŞLAR 14 GÜN KARANTİNAYA ALINACAK

  Yurt dışından planlı olarak getirilen vatandaşlarımızın KYK Yurtlarında 14 gün süreyle karantina altına alınması, gerekli güvenliğin kolluk personelince sağlanması karaları alınmıştır.

65 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLARA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

21 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 6 nolu kararı ile (Aynı kararlar Bakanlık Genelgesiyle de gönderilmiştir), 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmasının kısıtlanması, Kamu hizmeti yürüten 65 yaş üstü vatandaşlarımızın gerekli görülmesi halinde kısıtlamanın dışında bırakılacağı,

65 yaş üstü vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının karşılanması için VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU oluşturulması (Seyahat belgesinin ilgili yer tarafından düzenlenerek kolluk tarafından teslim edilmesi.

BERBER VE GÜZELLİK SALONLARI KAPATILDI

     Berber, güzellik salonu vb yerlerin faaliyetlerinin geçici süre durdurulması kararı alınmıştır.

DIŞARI ÇIKMAMA ANONSLARI KARARI

22 Mart Tarihli Bakanlık talimatları ve EGM ‘ nin talimatları ile,
     Duyuru şeklinde halkın zorunlu olmadıkça dışarıya çıkmamasına yönelik bilgilendirme anonslarI yapılması bildirildi.

65 yaş üstü vatandaşlara PTT ve Banka önünde yardımcı olma kararı

23 Mart Tarihli Bakanlık talimatları ile,
     PTT ve banka önlerinde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın bulunmasının engellenerek ihtiyaç sahibi vatandaşlara oluşturulan kurullar aracılığı ile yardımcı olunması bildirilmiştir.

ECZANELERDE AYNI ANDA 2 KİŞİ BULUNMAYACAK

23 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 7 nolu kararı ile,
     Eczanelerde kalabalık oluşmaması adına her türlü önlemin alınarak içeride aynı anda 2 kişiden fazla kişinin bulunmaması ve hava şartları ve fiziki durumda göz önüne alınarak gerekirse eczane girişinde vatandaşların reçetelerinin karşılanması,

     Kamu, özel, fabrika vb. işyeri servis araçlarına ayakta yolcu alınmamasına özellikle ana duraklardaki biniş ve inişlerde kişiler arası 1 metrelik mesafenin korunmasına,

     Tüm restoran vb. işyerlerinde paket servis yada gel al tarzda hizmet verilmesine ,(21.03.2020 tarihli genelge ile aynı husus bildirilmiştir)

     Park ve mesire alanlarında piknik ve mangal yapılması geçici süre yasaklanması (21.03.2020 tarihli Bakanlık talimatı ile aynı husus bildirilmiştir)

VEFA İLETİŞİM MERKEZLERİ KURULDU

24 Mart Tarihli EGM ‘nin yazıları ile,
     65 yaş üstü vatandaşlarımız tarafından Vefa iletişim merkezleri ile 112 ve 155 lere bildirilen taleplere, görevlilerin ciddiyetsiz tutum gösterdikleri, bu tarz hareketlere yer verilmemesi için İlçe Müdürlerimizin sıklıkla denetim yapmaları, tespit edilen eksikliklere ilişkin tedbirler alınması bildirilmiştir.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINDA YÜZDE 50 YOLCU SINIRLANDIRILMASI

24 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 8 nolu kararı ile (Aynı kararlar Bakanlık Genelgesiyle de gönderilmiştir),

     Tüm marketlerin (Bakkal, Büfe ve Akaryakıt istasyonları hariç) 09:00 – 21:00 saatleri arasında hizmet vereceği,

     Market içinde en fazla müşteri sayısı müşteriye doğrudan hizmet sunulan toplam alanın onda biri kadar olacak (örneğin marketin müşterilerin hizmetine sunulan alanı 100 metrekare ise aynı alan içinde en fazla 10 müşteri olması gerekecek) şekilde müşteri alınması,

     Şehiriçi ve şehirlerarası çalışan toplu taşıma araçlarında(hususi otolar hariç), araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’ si oranında yolcu kabul ederek araç içerisindeki yolcuların birbiri ile temas etmesi engellenecek şekilde hareket edilmesi bildirilmiştir.

     İnsanların birbiriyle çok yakın mesafede çalıştığı dövme salonu vb. yerlerin faaliyetlerinin durdurulması,

     Kargo, mektup dağıtımı, kasiyer, tahsildar gibi görevlilerin müşterileriyle temas ederken muhakkak koruyucu eldiven ve maske takmasının sağlanması,

     Akaryakıt istasyonlarındaki satış yerlerinin çalışma saatlerinde herhangi bir sınırlamaya gidilmediği, %50 kapasitede yolcu alma zorunluluğunun servisleri kapsamadığı bildirilmiştir.

25 Mart Tarihli Sakarya Emniyet Müdürlüğünün talimatları ile,
     Çöp toplayan şahısların ekiplerimiz tarafından ikaz edilerek engellenmesi bildirilmiştir. Sokakta yaşayan vatandaşların tespit edilerek, kişisel temizlik ve koronavirüs kontrolünden geçirilerek, barındırma yerlerine yerleştirilmesi bildirilmiştir.  25 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 9 nolu kararı ile,
     Koruyucu maske, ameliyat maskesi, ameliyat önlüğü, dezenfektan ve kolonya gibi koruyucu sağlık ürünlerinin üretimini yapan mesleki ve teknik eğitim kurumları ve halk eğitim merkezlerinin koruyucu önlemleri almak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceği kararı alınmıştır.

BÜYÜKŞEHİR VE İLÇE BELEDİYE MECLİSLERİNİ ERTELENDİ

26 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 10 nolu kararı ile, (Aynı kararlar Bakanlık Genelgesiyle de gönderilmiştir)

Büyükşehir ve İlçe Belediye Meclislerinin ertelenmesi

Çiftçilerin üretim alanına erişimi kısıtlanmayarak tarımsal girdilerin pazarlara ulaşımı engellenmeyecek şekilde tarımsal üretimin yürütülmesi kararı alındı.

ARAÇ MUAYENELERİ 45 GÜN SONRASINA KADAR ERTELENMESİ BİLDİRİLDİ

27 Mart Tarihli Bakanlık Genelgesi ile,
     65 yaş üstü vatandaşlarımızdan, motorlu taşıt sahibi olanların araç muayene sürelerinin gelmesi durumunda 45 gün sonrasına kadar ertelenmesi bildirilmiştir.

HAFTA SONLARI PİKNİK ALANLARI KAPATILDI

27 Mart Tarihli Bakanlık Genelgesi ve EGM’nin talimatlarıyla,
     Sahil bantları, piknik alanları, mesire ve ören yerlerinde piknik vb. etkinlikleri hafta sonu yasaklandığı duruma göre hafta içi de bu yasağın yaygınlaştırılabileceği konuyla alakalı gerekli önlem ve duyuruların emniyet birimlerince yerine getirilmesi bildirildi.

SOSYATE PAZARLARI KAPATILDI

27 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 11 nolu kararı ile, (Aynı kararlar Bakanlık Genelgesiyle de gönderildi)  Sosyete pazarı olarak adlandırılanlar başta olmak üzere sergi ve tezgâhlarda giyim, oyuncak, süs eşyası, çanta vb. zaruri olmayan ihtiyaç maddelerinin satışının yapıldığı tüm pazarların faaliyetlerinin geçici bir süre ile durdurulması, diğer ihtiyaç ürünlerinin satılması durumunda tezgâh/sergi arasında en az 3 metre mesafe olacak şekilde pazar/satış yerlerinin düzenlenmesi bildirilmiştir.

ŞEHİRLERARASI SEYAHATLER, VALİLİK İZNİNE BAĞLANDI

27 Mart Tarihli Cumhurbaşkanının talimatlarıyla,
     Şehirlerarası seyahatler, Valilik iznine bağlanmıştır.

     Kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışma sistemine geçilecektir.     Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanacaktır.

     Piknik alanları, ormanlar, ören yerleri gibi alanları hafta sonları kapalı olacak, hafta içi de buralarda hiçbir şekilde toplu olarak bir arada bulunulmayacaktır.

     Askerlerimiz, 14 gün karantina kuralına uygun şekilde, kontrollü olarak celp ve terhis uygulamasına tabi tutulacaktır.

Yurt dışı uçuşlar tamamen sona erdirilmiştir.

Valilerimizin başkanlığında Pandemi kurulu oluşturularak alınan tedbirlerin takibi yapılacak, gerektiğinde o şehre mahsus ilave tedbirler yine burada kararlaştırılacaktır.

27 Mart Tarihli İl Emniyet Müdürü  Fatih Kaya’nın Talimatları ile,
     Şehir giriş çıkışlarındaki uygulama noktalarında yolcu taşımacılığı yapan araçlar durdurularak sürücü ve yolcularına polis halk ilişkilerine zarar vermeden nazik ve uygun bir şekilde; ülke olarak Korona Virüsü ile mücadelemiz devam ederken yolculuk yapmamanın daha faydalı olacağı anlatılarak yapılan mücadeleye rağmen yolculuk yapmalarının zorunlu olup olmadığı ciddi bir sebep yoksa yolculuğa neden çıktıkları sorulacak, özellikle şehirlerarası yolculuğa çıkmayarak evimizde kalarak sosyal izolasyona mümkün olduğunca uyarak, kendimizin, ailemizin ve toplumumuzun sağlığını güvence altına alacağımızın nazik bir şekilde söylenerek “iyi günler” ve “sağlıklı ve iyi temennilerle” vatandaştan daha dikkatli ve duyarlı olmalarını beklediğimiz ifade edilecektir.

OKULLARA 30 NİSAN'A KADAR ARA VERİLDİ

27 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 12 nolu kararı ile;
  30 Mart – 30 Nisan tarihleri arası resmi/özel okul/kurumlarda ve işletmelerde mesleki eğitime ücretli olarak izin verilmesi

Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı kurumlarda çalışan temizlik personellerinin, İl Sağlık Müdürlüğünün yeni hizmete açacağı sağlık kurumlarının temizlik işlerinde çalışacağı bildirildi.

SEYAHAT İZİN KURULU OLUŞTURULDU

28 Mart Tarihli Bakanlık Genelgesi ve Talimatları ile,
     Cumhurbaşkanın talimatı ile iller arası otobüs seferi 28.03.2020 tarihi 17:00 dan itibaren ancak Valilik izniyle yapılabileceği

     Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmalarının esas olduğu ancak istisnai durumlarda yolculuk yapmaları Valilik izniyle gerçekleştirileceği

     Otogarlarda, Emniyet temsilcisinin de bulunduğu SEYAHAT İZİN KURULU oluşturularak seyahat talebi uygun görülenlere şehirlerarası seyahat izin belgesinin düzenlenmesi

     Seyahat etmesine izin verilen otobüslerin otogar çıkışında sağlık kontrolünden geçirilmesi

     Otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetlerinin yasaklanması

     İzinsiz yolculukların engellenmesi için yol noktalarında gerekli tedbirlerin alınması ve otobüslerin mola verdikleri yerleri hijyen açısından denetlenmesi,

     İller arasında her türlü ulaşım vasıtasıyla seyahat eden kişilerin şehir girişlerinde oluşturulan noktalarda sağlık kontrolünden geçirilmesi,

     Karantinaya alınması gerektirecek bir durumun tespiti halinde ilgili kişiler 14 gün süresi ile karantina altına aldırılarak, karantina kurallarına riayet edilmesinin sağlanacağı bildirilmiştir

28 Mart Tarihli EGM’ nin Talimatları ile,
     Sahada görev yapan tüm ekiplerimizin kendi ve vatandaşların sağlığı için kimlik kontrollerinde kimliklere dokunmadan(karşıdan okuyarak) işlem yapmaları ve gerekli koruyucu tedbirleri almaları,

KENT MERKEZLERİNDE ARAÇ YOĞUNLUĞUNUN AZALTILMASI

     Kent merkezlerindeki büyük cadde ve meydanlarda araç yoğunluğunu ve parklanmalarını azaltmak ve vatandaşların evde kalmalarını sağlamak için megafon vasıtası ile araçları bulundukları yerden kaldırmalarını, evden çıkmamalarını anons edilmek suretiyle uyarılması, uyarılara riayet etmeyen vatandaşların araçlarını ikinci sıra parklardan başlayarak çekiciler vasıtası ile kaldırılması bildirildi.

MARKETLERE VE PAZARLARA ÇOCUKLARIN ALINMAMA KARARI

28 Mart Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 13 nolu kararı ile; (Aynı kararlar Bakanlık Genelgesiyle de gönderilmiştir)

     İnternet tabanlı uygulamalar vasıtası ile bir araya gelinerek taksi vb araçların şehirlerarası toplu ulaşım aracına dönüşmesinin engellenmesi,

     Marketler, Pazar yerleri vb. yerlere çocukların alınmamasına karar verilmiştir.

İL DIŞINDAN GELENLER 14 GÜN KARANTİNA

29 Mart Tarihli İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’ nun Talimatları ile,
     Şehir giriş çıkışlarındaki tedbirler 2-3 katına çıkarılmalı,

Bulaşın olduğu tespit edilen alanlar hemen karantina altına alınmalı ve basınla paylaşılmalı,

İl dışından gelenler 14 gün evde kalmaları hususu anons edilmeli, uygulama sıkı bir şekilde takip edilmeli.

TERHİS OLACAK ASKERLERİN MEMLEKETLERİNE DÖNÜŞ TEDBİRLERİ

29 Mart Tarihli Bakanlık Talimatları ile,
Terhis olacak askerlerin memleketlerine dönüşleri ile ilgili tedbirler bildirilmiştir.

 ŞEHİRLER ARASI SEYEHAT EDENLERE SAĞLIK KONTROLÜ

30 Mart Tarihli EGM’ nin Talimatları ile,
     Şehirler arası seyahat eden tüm özel araçların şehirlerin giriş noktalarında durdurularak araçtaki herkesin sağlık kontrolüne tabi tutulması. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespitinde ilgili kişinin 14 gün süreyle karantinaya aldırılması,

     Özel araçlarıyla şehirler arası seyahat eden tüm kişilerin varış illerindeki ikametlerinde 14 gün boyunca gözlem altında tutulmaları bildirilmiştir.

 TİCARİ TAŞIMACLIĞA ÖZEL HAT 

31 Mart Tarihli Bakanlık Talimatları ile,
     Şehir giriş çıkışlarında oluşturulan noktalarda ticari yük taşımacılığı yapan araçlar için ayrı bir hat oluşturularak bu tarz araçların bekleme sürelerinin kısaltılması bildirildi.

PARK, BAHÇE GİBİ OTURMA YERLERİ KAPATILDI

1 Nisan Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 14 ve 15 nolu kararı ile;
      Pazar yeri alanlarının giriş çıkışlarının kontrollü yapılması, içerideki esnaf sayısının en fazla iki katı vatandaş alınması kararı alınmıştır. (Aynı kararlar Bakanlık Genelgesiyle de gönderilmiştir)

     Park, bahçe, meydan gibi yerlerdeki oturma alanlarının kaldırılması, sökülemeyecek durumda olanların ise oturulamayacak duruma getirilmesi.

Balıkçılık ve avcılık faaliyetlerinin durdurulması kararları alınmıştır.

SOSYAL MESAFE KURALI

2 Nisan Tarihli EGM’ nin Talimatları ile,
     Tüm devriyelerimiz 2 kişi dahi olsa bile insanların birbirlerine yakın vaziyette bulunmalarına ve yürümelerine müsaade edilmeyeceği bildirilmiştir.

TARIMSAL MEVSİMLİK İŞÇİLERİNE TEDBİR

2 Nisan Tarihli Bakanlık Genelgesi ile,
Tarımsal üretimin sürdürülebilmesi için kolluk temsilcisinin de olduğu bir komisyon kurulması, Mevsimlik tarım işçilerinin bulunduğu illerde mevsimlik işçilerin yaşam koşulları ile alakalı alınması gereken genel tedbirler bildirilmiştir.

 SOSYAL YARDIMLAR TAKİP EDİLECEK

2 Nisan Tarihli Bakanlık ve EGM Talimatı ile,
     Vatandaşlara yapılacak sosyal yardımların çarşı mahalle bekçileri ve kolluk görevlileri tarafından takip edilmesi hususu bildirilmiştir.

HER TÜRLÜ ETKİNLİK VE EYLEMLER YASAKLANDI

3 Nisan Tarihli Bakanlık talimatı ile,
     Terörist başı Öcalanın doğum günü bahane edilerek gerçekleştirilecek her türlü etkinlik ve eyleme kesinlikle müsaade edilmeyeceği, bu tarz kişilere karşı hassas olunması gerektiği bildirilmiştir.

SAKARYA'YA GİRİŞ ÇIKIŞLAR KAPATILDI

3 Nisan Tarihli Cumhurbaşkanının talimatları ile (Aynı hususlar Bakanlık genelgesiyle bildirilmiştir),
     İlimizin araç giriş-çıkışına kapatılacak

 20 YAŞ ALTI KİŞİLERE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

   3 Nisan Tarihli Cumhurbaşkanının talimatları ile daha önce 65 yaş üzerindekilere yapılan sokağa çıkma yasağının 20 yaş altındakiler içinde uygulanacağı, Pazar yeri ve market gibi kalabalık yerlerde maske takmanın zorunlu olacağı, En az 3 adım sosyal mesafe kuralına uyulması gerektiği bildirilmiştir.

3 Nisan Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 16 nolu kararı ile;
     İl, ilçe girişlerindeki kontrol noktalarında gıda, temizlik, sağlık gibi kamu güvenliği ve düzeni açısından tedarik zincirinin sağlanmasında önem arz eden araçlara kolaylık sağlanması bildirilmiştir. Giriş-çıkışlarda muafiyet uygulanacak araç ve şahıslarla alakalı esaslar belirlenmiştir.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLE İLGİLİ İSTİSNALAR

5 Nisan Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 17 nolu kararı ile(Aynı hususlar Bakanlık genelgesiyle bildirilDİ. 20 yaş sınırlaması istisnaları bildirilmiştir.

GİRİŞİ YASAK OLAN İLLERE SEYAHATLERİN KONTROL ALTINA ALINMASI

5 Nisan Tarihli EGM’nin talimatları ile;
     İl merkezine uğramadan ilçeler üzerinden bölgeler arası geçişleri sağlayan ana arter, otoban ve çevre yolları kullanılarak girişi yasak olan illere seyahatlerin kontrol altına alınması, Sahada görev yapan personelimizin maskesiz ve eldivensiz göreve çıkmaması, kontrol edilen kişilere fazla yaklaşmaması, ateş ölçerle ateş ölçümü yaparken vatandaşla tam yüz yüze durmaması ve vatandaşların maskelerini indirmeden konuşmalarını istemeleri bildirildi. 5 Nisan Tarihli Bakanlık talimatları ile;
     Yardıma muhtaç ailelere yapılan yardımların tarih bazında sınıflandırılması bildirilmiştir.

KUYUMCULARIN ÇALIŞMA SAATİ DEĞİŞTİRİLDİ

 Tarihli Sakarya Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu 18 nolu kararı ile;
     İlimiz genelinde tüm kuyumcular ile döviz bürolarının Pazartesi ve Perşembe günleri 11.00-17.00 arasında açık kalması, haftanın diğer günleri kapalı tutulması,

     2020 yılında alınmış tüm il Hıfzıssıhha Kurul kararında belirtilen yasak ve kararlara uymayanlar hakkında cezanın ilgili kanun hükümlerinin üst sınırından uygulanması bildirildi

08 Nis 2020 - 12:57 Sakarya- Güncel --- Okunma

Muhabir Hüseyin Can İğdir

medyabar.com son bir ayda 2.894.239 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

KÜBALI YERDE - 2017-işsizlik sona erecek.

2018-uzaya uydu gönderiyoruz.

2019-ilk yerli arabamız çıkıyor.

2020-10 tl var mı?

Her şey açık ve net değil mi sizce de?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 15:52
01

Ad Veya Rumuz - Ulan bunca sey yapcana 20 gun sokaga cıkma yasagı yapıcaktın bıterdı veya baktın boyle vırusmu cıktı kapatıcaktın kapıları gelenlerı sınırda bekletcektın orada ılgılencektın bu kdr ıce sokmıcaktın olanları goruyoruz

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 09 Nisan 06:05Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!