COVID-19’la Mücadelede sıkıntılı günler yaşanabilir

Sakarya Üniversitesi Sakarya Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi SESAM COVID-19un Ekonomik ve Sosyal Etkileri dosyası açtı. SESAM bu konuda alanına göre değerlendirme yapmak isteyen akademisyenlerin görüşlerini almaya devam ediyor. Çalışması kapsamında Dr. Hakan Yavuz Türkiyenin koronavirüsle mücadelede alınan kamu maliyesi tedbirlerini değerlendirdi.

Haber albümü için resme tıklayın

Yavuz kamu maliyesi tedbirlerinin nasıl olduğu genişletici ve daraltıcı mali tedbirler bu doğrultuda koronavirüs vakasına karşı alınan tedbirler COVID-19 ekonomik istikrar kalkanı vergi ertelemeleri ve indirimleri destek paketleri ve sağlık alanındaki istihdam gibi konularda bilgi verdi.

KÖTÜMSER SENARYO: SIKINTILI GÜNLER YAŞANABILIR

Süreç başladığından bugüne kadar gerek vergi gerekse kamu harcamaları boyutuyla birçok kamu maliyesi tedbirinin hayata geçirildiğini vurgulayan Yavuz Bu tedbirler bir taraftan devlet harcamalarını arttırdığı gibi diğer taraftan da elde edilmesi gereken bazı gelirlerin ertelenmesine ve/veya azalmasına yol açmıştır. Dolayısıyla 2020 yılının ikinci yarısında bütçe hedeflerine ulaşılması için tasarrufları arttırıcı ve/veya daraltıcı/sıkı mali tedbirler gündeme gelebilir. Bu kapsamda vergi artışlarına ve kamu harcamalarında tasarrufa gidilebilir. Daraltıcı kamu maliyesi uygulamaları yerine ihtiyaç duyulan finansman ihtiyacı borçlanma yoluyla da karşılanabilir. İkinci ihtimal başta enflasyon ve faiz oranları olmak üzere birçok makroekonomik gösterge üzerinde bir baskı yaratabilir ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Nisan ayında IMF tarafından koronavirüs salgınının COVID-19 dünya ekonomilerine muhtemel etkilerine yönelik yayınlanan raporda dünya ekonomisinin 1929 Büyük Buhranından sonra görülen en sert daralmayı yaşayabileceğinin belirtildiğini vurgulayan Yavuz Bu kapsamda dünya ekonomisinin yüzde 3 küçüleceği tahmin edilmektedir. 2021de ise yüzde 58lik bir büyüme öngörüsünde bulunulmuştur. Yine IMF Türkiye ekonomisi için 2020 yılında yüzde 5 küçülme öngörüsünde bulunmuştur. Yüzde 5 küçülmenin yanı sıra yüzde 12 enflasyon ve yüzde 172 işsizlik öngörüsünde de bulunulmuştur. Bilindiği gibi 2020 yılı için Türkiyenin enflasyon hedefi Orta Vadeli Mali Planda yüzde 85 işsizlik tahmini de Yeni Ekonomi Programında yüzde 119 olarak açıklanmıştı. Gerek genişletici kamu maliyesi tedbirleri ve gerekse küresel piyasalarda durgunluk beklentileri 2020 yılının ikinci yarısında bizleri ekonomik olarak sıkıntılı günlerin beklediğine bir işarettir dedi.

İYIMSER SENARYO: YILBAŞINDAKI BÜTÇE HEDEFLERINE ULAŞILABILIR

Bugüne kadar alınan tedbirlerin üç alanda yoğunlaştığını söyleyen Yavuz Bunlar vergi ertelemesi ve vergi ödeme kolaylıkları düşük ve orta gelirlilere yönelik maddi destek esnaf kesimi ve Kobilere yönelik düşük faizli uzun vadeli ve erteleme imkânına dayanan kredi desteği. Bu kararlar 2020 yılının ikinci yarısında ilk yarıda tahsil edilemeyen vergilerin de etkisiyle vergi tahsilat miktarının beklenenin üzerinde gerçekleşmesini sağlayabilir. Bunu belirleyen temel faktör ise virüs salgınının süresi ve oluşacak ekonomik koşullardır. Vergi gelirlerinde yaşanacak muhtemel artış kamu harcamalarının finansmanı için diğer araçlara duyulan ihtiyacı azaltabilir. Son olarak şunu söylemek gerekir ki bundan önceki birçok krizde ister gelişmiş ister gelişmekte olan ülke olsun genişletici politikaların uygulanmasını takip eden dönemlerde sıkı daraltıcı maliye politikası tedbirlerini aşamalı bir şekilde hayata geçirmiştir. Bu nedenle 2020 yılının ikinci yarısı daraltıcı maliye politikalarının uygulanacağı bir dönem olabilir ifadelerini kullandı.

BIR ÖNERI

Alınacak tedbirler konusunda bir öneride bulunan Yavuz COVID-19 salgını da göstermiştir ki küresel dünyada artık hiçbir ülke diğerinden ayrılamaz. Bir ülkede meydana gelen herhangi bir gelişme küresel sistemde az veya çok etkisini göstermektedir. Bu süreçten özellikle kırılgan ekonomilerin daha fazla zarar görmesi muhtemeldir. Dolayısıyla bu ülkeler özellikle finansal yönden hazırlıklı olmak zorundadır. Neyse ki Türkiye bu salgın ile birçok Avrupa ülkesinden sonra tanıştı ve tanıştığında diğer ülke deneyimlerinden önemli tecrübeler elde ederek mücadeleye başladı. Bu kapsamda ülkemiz Sağlık Fonu-Salgın Fonu-Hastalık Fonu gibi isimlerle anılan bir mekanizmayla karşılaşılması muhtemel yeni bir tehdide karşı mali yönden daha hazırlıklı olabilir dedi.

--

------------------------------------------------------------------------------------------------------ SAKARYA ÜNIVERSITESI İLETIŞIM KOORDINATÖRLÜĞÜ BASIN OFISI

[email protected]

https://twitter.com/sakaryauni

Bu elektronik posta ve ekindeki tüm dosyalar sadece gönderen tarafından alması amaçlanan yetkili gerçek veya tüzel kişinin kullanımı içindir. Eğer söz konusu yetkili alıcı değilseniz bu elektronik postanın içeriğini açıklamanız kopyalamanız yönlendirmeniz ve kullanmanız kesinlikle yasaktır ve bu elektronik postayı derhal silmeniz gerekmektedir. Sakarya Üniversitesi bu mesajın içerdiği bilgilerin doğruluğu veya eksiksiz olduğu konusunda herhangi bir garanti vermemektedir. Bu mesajdaki görüşler yalnızca gönderen kişiye aittir ve Sakarya Üniversitesinin görüşlerini yansıtmayabilir.

This e-mail and any attachments may contain confidential and privileged information. If you are not the intended recipientplease notify the sender immediately by return e-mail delete this e-mail and destroy any copies. Any dissemination or use of this information by a person other than the intended recipient is unauthorized and may be illegal. Sakarya University makes no warranty as to the accuracy or completeness of any information contained in this message. The opinions expressed in this message belong to sender alone and may not necessarily reflect the opinions of Sakarya University.

20 Nis 2020 - 13:28 Sakarya- Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.894.239 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Covid-19 vakalarının arttığı Sakarya'da sizce ne yapılmalı!